Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potężne złoża gazu pod Poznaniem! W Sierosławiu odkryto 650 milionów metrów sześciennych gazu

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Odwiert Sierosław-2H.
Odwiert Sierosław-2H. PGNiG S.A.
Nowe złoże położone jest na granicy gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo. Odkrycia dokonano otworem poszukiwawczym Sierosław-2H o długości ponad 3640 metrów. Po podłączeniu odwiertu do eksploatacji będzie on produkował rocznie około 32 mln m sześć. czystego gazu wysokometanowego rocznie. Wstępne badania terenu przeprowadzono już w 2019 roku. Obecnie PGNiG wciąż pracuje nad rozpoczęciem eksploatacji nowych złóż i zwiększeniu wydobycia gazu. Krajowe wydobycie pokrywa jedną czwartą naszego zapotrzebowania na ten surowiec.

650 milionów metrów sześciennych gazu pod Poznaniem. PGNiG zapowiada kolejne odwierty

Lokalizacja odwiertu Sierosław-2H została wytypowana w oparciu o analizę wyników badań geofizycznych zrealizowanych metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Otwór był wiercony od kwietnia do czerwca 2022 roku, po czym wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nowo odkrytych zasobów.

Czytaj więcej o złożach gazu w Wielkopolsce:

– To odkrycie to duży sukces specjalistów możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik badawczych i zaawansowanych metod wierceń kierunkowych. Wiedza i doświadczenie PGNiG w tym zakresie, będą dalej rozwijane po połączeniu z PKN ORLEN - mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Operator działający na tym obszarze zapowiada dalsze prace poszukiwawcze na tym obszarze. Nowe złoże to także dodatkowe źródło dochodów dla lokalnych samorządów.

Nowe złoża gazu i ropy w Wielkopolsce badano od 2019 roku

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, badania sejsmologiczne w okolicach Palędzia, na granicy gmin Dopiewo i Tarnowo Podgórne przeprowadzono już w 2019 roku, po czym przystąpiono do odwiertów. Podobne badania są wykonywane na terenie gminy Miłosław.

Z kolei w gminie Sieraków potwierdzono niedawno opłacalność wydobycia ropy naftowej w otworze Sieraków-2H, eksploatowanym na podstawie koncesji “Wronki”.

- Aktualnie trwa przygotowanie procedur przetargowych na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej instalacji technologicznych – informowało wtedy PGNiG.

Złoża gazu w Wielkopolsce. Ile gazu możemy wydobywać?

Obecnie krajowe wydobycie gazu ziemnego pokrywa jedna czwartą naszego zapotrzebowania na ten surowiec. W Wielkopolsce znajduje się drugie największe złoże w Polsce - Brońsko, gdzie wydobywa się około 1 mld m sześć. gazu zaazotowanego rocznie, który aby stać się pełnowartościowym surowcem, musi być oczyszczany.

Szacuje się, że obecnie eksploatowane i możliwe do eksploatacji złoża w Wielkopolsce mają objętość 73,5 mld metrów sześciennych. Czysto teoretycznie wielkopolski gaz pokryłby roczne zapotrzebowanie Polski na ten surowiec, wynoszące 20 mld m sześć.. blisko czterokrotnie.

Wydobycie gazu ziemnego jest stopniowo zwiększane poprzez wykonywanie nowych odwiertów w istniejących kopalniach gazu ziemnego oraz poszukiwanie nowych złóż. Jednak to wymaga czasu ze względu na ograniczenia techniczne i prawne.

- Ograniczenia w wydobyciu gazu wynikają z jakości złóż oraz technicznych i ekonomicznych możliwości ich wydobycia. Dodatkowo należy wskazać na same procesy koncesyjne (poszukiwawcze i eksploatacyjne) oraz inwestycyjne, które nie należą do krótkich i łatwych. Mimo wszystko należy zwrócić uwagę, że coraz lepsze technologie umożliwiają postępy w procesach technicznych wydobycia gazu – mówił nam prof. UAM dr hab. Remigiusz Rosicki, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Większe wydobycie gazu ziemnego to większe wpływy z podatków

Z raportu „Wspólne korzyści. Wspólny rozwój”, który powstał w 2021 roku na zlecenie krajowej spółki wydobywczej przez ośrodek analityczny SpotData wynika, że w gminach o liczbie ludności do 5 tys., w których PGNiG prowadzi działalność wydobywczą, wydatki na edukację w przeliczeniu na osobę są wyższe o 9 proc. w porównaniu do samorządów, w których spółka nie jest obecna. W gminach tych więcej pieniędzy przeznacza się na inwestycje, bezpieczeństwo publiczne, utrzymanie zieleni, ochronę powietrza i klimatu oraz kulturę czy sport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Potężne złoża gazu pod Poznaniem! W Sierosławiu odkryto 650 milionów metrów sześciennych gazu - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto