Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 1000 zdarzeń, kilkanaście ofiar. Do akcji wyjeżdżali średnio co 8 godzin i 18 minut. Strażacy podsumowali 2021 rok

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum pleszew nasze miasto/archiwum KP PSP Pleszew
W 2021 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatu pleszewskiego uczestniczyły w likwidacji 1065 zdarzeń. Oznacza to, że średnio strażacy wyruszali do akcji co 8 godzin i 18 minut.

Do akcji wyjeżdżali średnio co 8 godzin i 18 minut

W 2021 roku na terenie powiatu pleszewskiego doszło do 181 pożarów (o 3 mniej niż w 2020 roku), które stanowiły 17% ogólnej liczby zdarzeń.

- Liczba miejscowych zagrożeń wyniosła 842 (co stanowi 79% ogółu interwencji). W grupie tej nastąpił spadek zdarzeń o 667, tj. o 38,1% w stosunku do roku poprzedniego - opowiada asp. Mariusz Glapa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy najczęściej wyjeżdżali do działań medycznych (230 razy), następnie do zdarzeń związanych z anomaliami pogodowymi (191), w tym spowodowanych przez silne wiatry (115) oraz wypadkami w komunikacji drogowej (105).

W statystykach Państwowej Straży Pożarnej zanotowano również 42 fałszywe alarmy, czyli o 14 mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. W akcjach ratowniczo - gaśniczych poszkodowanych zostało 85 osób (spadek o 10,5% w stosunku do 2020 r.). Niestety, odnotowano 14 ofiar śmiertelnych, o 5 więcej niż w 2020 roku.

Pożary i wypadki

Jednym z najtragiczniejszych zdarzeń był pożar domku letniskowego w Mamotach, do którego doszło w wyniku rozszczelnienia butli z gazem. Poszkodowany mężczyzna śmigłowcem LPR został przetransportowany do kaliskiego szpitala. Z oparzeniami ciała i dróg oddechowych trafił na oddział intensywnej terapii. Lekarze od początku stan 38-latka określali jako bardzo ciężki. Niestety mieszkańca powiatu jarocińskiego nie udało się uratować.

Na początku roku doszło do pożaru poddasza w budynku Szkoły Podstawowej w Choczu. 15 lutego na jednej z posesji w miejscowości Ludwina zapaliły się kontenery kompozytowe i przyległe do nich skrzyniopalety. Bezpośrednio zagrożona przez ogień była również wiata, pod którą stały maszyny rolnicze. Strażacy podali jeden prąd piany gaśniczej na palące się materiały i jeden prąd wody w obronie wiaty. Jednocześnie wydobyto i zabezpieczono znajdującą się w ogniu butlę z gazem. Dzięki błyskawicznie podjętym działaniom gaśniczym ogień nie zdołał się rozprzestrzenić, co niewątpliwie znacznie zwiększyłoby straty.

W kwietniu w okolicach miejscowości Grab spłonęły dwa hektary lasu. Sześć zastępów gaśniczych i prawie trzydziestu strażaków gasiło pożar hali magazynowej, który wybuchł 6 czerwca w Broniszewicach. Z kolei 10 września doszło do pożaru stogu w miejscowości Kuchary. Akcja gaśnicza i dogaszanie pogorzeliska trwały ponad siedem godzin.

Ponad 40 strażaków walczyło z pożarem stolarni w Czerminie, do którego doszło w październiku. Pożarem objęte zostało pomieszczenie warsztatowe przylegające do stolarni oraz kotłownia. Bezpośrednio zagrożona była hala produkcyjna, hala magazynowa oraz budynek gospodarczy.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Bogusławice. Zanim strażacy dotarli na miejsce, mieszkańcy podjęli skuteczną próbę gaszenia pożaru powstałego w pomieszczeniu kuchennym. Mężczyzna, który doznał poparzenia pierwszego stopnia twarzy oraz ręki i kobieta skarżąc się na duszność zostali przetransportowani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Akcje gaśnicze najczęściej, bo aż 174 razy, kończyły się zaklasyfikowaniem pożaru jako pożar mały, tj. taki, którego powierzchnia wynosi do 70 m2. Zakończenie ponad 96% akcji gaśniczych na takiej powierzchni świadczy o wysokiej skuteczności krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - opowiada asp. Mariusz Glapa. Pozostałe interwencje pożarowe to 6 pożarów średnich oraz 1 duży. Strażacy najczęściej, bo 71 razy gasili pożary budynków mieszkalnych, w tym 44 razy były to budynki jednorodzinne, upraw rolnych (27), traw i nieużytków (22), samochodów (14), śmietników (12) oraz lasów (3).

W powiecie pleszewskim odnotowano 8 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W lutym na krajowej dwunastce w Gołuchowie samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Zginął 39-latek. 7 sierpnia na ul. Lipowej – na przejeździe kolejowym - w wyniku zdarzenia samochodu osobowego z pociągiem śmierć poniosła 42-letnia mieszkanka powiatu słupeckiego. Pod koniec miesiąca między Starym Oleścem a Nowolipskiem samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginął 21-latek. 2 października dwa pojazdy zderzyły się drodze powiatowej 4340P w Bogusławicach. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 59-latek. W minionych dwunastu miesiącach na drogach powiatu pleszewskiego zginęło czterech rowerzystów. Dwa tak tragiczne w skutkach wypadki miały miejsce w Pleszewie, a dwa na terenie gminy Gizałki.

Misja Grecja

10 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie w 2021 roku wyjechało do Grecji, aby pomóc tamtejszym służbom w gaszeniu pożarów lasów. W składzie pierwszej zmiany znaleźli się asp. Michał Wardęcki, st. str. Jakub Ogrodowicz, asp. Jacek Nowak, asp. Damian Sienkowski i st. str. Damian Talaga. Polski konwój został skierowany na wyspę Evia, z której ewakuowano kilka tysięcy osób. Tam sytuacja była najtrudniejsza, a greccy ratownicy krańcowo zmęczeni.

Później strażacy zostali przeniesieni w okolice Aten, gdzie wybuchły kolejne pożary. Pleszewski zastęp został skierowany do plutonu, który miał zrobić pas przeciwpożarowy przed miejscowością Vilia Attika i jednocześnie przed polską bazą operacji, która znajdowała się w starej szkole pożarniczej przechodzącej totalny remont. Miasteczko udało się obronić.

23 sierpnia późnym wieczorem samolot z pierwszą zmianą na pokładzie wylądował w Warszawie. W tym czasie w Grecji działała już druga zmiana. W składzie pleszewskiego zastępu znaleźli się: asp. sztab. Zbigniew Kostrzewski, asp. Krzysztof Kieliszewski, mł. asp. Grzegorz Wawrzyniak, mł. ogn. Artur Jakóbczak i mł. ogn. Mateusz Grabarek. W ostatnich dnia sierpnia strażacy zakończyli działania gaśnicze i ruszyli w drogę powrotną do kraju. Więcej o działaniach pleszewskich strażaków w Grecji przeczytacie TUTAJ.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie będzie miała swój sztandar...

V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie. Dru...

V Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Pleszewie

XI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Druż...

„Solo. Moje samotne wspinaczki”, czyli najnowsza książka Krzysztofa Wielickiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto