Ponad 1000 zdarzeń, kilkanaście ofiar. Do akcji wyjeżdżali średnio co 8 godzin i 18 minut. Strażacy podsumowali 2021 rok

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum pleszew nasze miasto/archiwum KP PSP Pleszew
Udostępnij:
W 2021 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatu pleszewskiego uczestniczyły w likwidacji 1065 zdarzeń. Oznacza to, że średnio strażacy wyruszali do akcji co 8 godzin i 18 minut.

Do akcji wyjeżdżali średnio co 8 godzin i 18 minut

W 2021 roku na terenie powiatu pleszewskiego doszło do 181 pożarów (o 3 mniej niż w 2020 roku), które stanowiły 17% ogólnej liczby zdarzeń.

- Liczba miejscowych zagrożeń wyniosła 842 (co stanowi 79% ogółu interwencji). W grupie tej nastąpił spadek zdarzeń o 667, tj. o 38,1% w stosunku do roku poprzedniego - opowiada asp. Mariusz Glapa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy najczęściej wyjeżdżali do działań medycznych (230 razy), następnie do zdarzeń związanych z anomaliami pogodowymi (191), w tym spowodowanych przez silne wiatry (115) oraz wypadkami w komunikacji drogowej (105).

W statystykach Państwowej Straży Pożarnej zanotowano również 42 fałszywe alarmy, czyli o 14 mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. W akcjach ratowniczo - gaśniczych poszkodowanych zostało 85 osób (spadek o 10,5% w stosunku do 2020 r.). Niestety, odnotowano 14 ofiar śmiertelnych, o 5 więcej niż w 2020 roku.

Pożary i wypadki

Jednym z najtragiczniejszych zdarzeń był pożar domku letniskowego w Mamotach, do którego doszło w wyniku rozszczelnienia butli z gazem. Poszkodowany mężczyzna śmigłowcem LPR został przetransportowany do kaliskiego szpitala. Z oparzeniami ciała i dróg oddechowych trafił na oddział intensywnej terapii. Lekarze od początku stan 38-latka określali jako bardzo ciężki. Niestety mieszkańca powiatu jarocińskiego nie udało się uratować.

Na początku roku doszło do pożaru poddasza w budynku Szkoły Podstawowej w Choczu. 15 lutego na jednej z posesji w miejscowości Ludwina zapaliły się kontenery kompozytowe i przyległe do nich skrzyniopalety. Bezpośrednio zagrożona przez ogień była również wiata, pod którą stały maszyny rolnicze. Strażacy podali jeden prąd piany gaśniczej na palące się materiały i jeden prąd wody w obronie wiaty. Jednocześnie wydobyto i zabezpieczono znajdującą się w ogniu butlę z gazem. Dzięki błyskawicznie podjętym działaniom gaśniczym ogień nie zdołał się rozprzestrzenić, co niewątpliwie znacznie zwiększyłoby straty.

W kwietniu w okolicach miejscowości Grab spłonęły dwa hektary lasu. Sześć zastępów gaśniczych i prawie trzydziestu strażaków gasiło pożar hali magazynowej, który wybuchł 6 czerwca w Broniszewicach. Z kolei 10 września doszło do pożaru stogu w miejscowości Kuchary. Akcja gaśnicza i dogaszanie pogorzeliska trwały ponad siedem godzin.

Ponad 40 strażaków walczyło z pożarem stolarni w Czerminie, do którego doszło w październiku. Pożarem objęte zostało pomieszczenie warsztatowe przylegające do stolarni oraz kotłownia. Bezpośrednio zagrożona była hala produkcyjna, hala magazynowa oraz budynek gospodarczy.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Bogusławice. Zanim strażacy dotarli na miejsce, mieszkańcy podjęli skuteczną próbę gaszenia pożaru powstałego w pomieszczeniu kuchennym. Mężczyzna, który doznał poparzenia pierwszego stopnia twarzy oraz ręki i kobieta skarżąc się na duszność zostali przetransportowani do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Akcje gaśnicze najczęściej, bo aż 174 razy, kończyły się zaklasyfikowaniem pożaru jako pożar mały, tj. taki, którego powierzchnia wynosi do 70 m2. Zakończenie ponad 96% akcji gaśniczych na takiej powierzchni świadczy o wysokiej skuteczności krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - opowiada asp. Mariusz Glapa. Pozostałe interwencje pożarowe to 6 pożarów średnich oraz 1 duży. Strażacy najczęściej, bo 71 razy gasili pożary budynków mieszkalnych, w tym 44 razy były to budynki jednorodzinne, upraw rolnych (27), traw i nieużytków (22), samochodów (14), śmietników (12) oraz lasów (3).

W powiecie pleszewskim odnotowano 8 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W lutym na krajowej dwunastce w Gołuchowie samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Zginął 39-latek. 7 sierpnia na ul. Lipowej – na przejeździe kolejowym - w wyniku zdarzenia samochodu osobowego z pociągiem śmierć poniosła 42-letnia mieszkanka powiatu słupeckiego. Pod koniec miesiąca między Starym Oleścem a Nowolipskiem samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginął 21-latek. 2 października dwa pojazdy zderzyły się drodze powiatowej 4340P w Bogusławicach. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 59-latek. W minionych dwunastu miesiącach na drogach powiatu pleszewskiego zginęło czterech rowerzystów. Dwa tak tragiczne w skutkach wypadki miały miejsce w Pleszewie, a dwa na terenie gminy Gizałki.

Misja Grecja

10 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie w 2021 roku wyjechało do Grecji, aby pomóc tamtejszym służbom w gaszeniu pożarów lasów. W składzie pierwszej zmiany znaleźli się asp. Michał Wardęcki, st. str. Jakub Ogrodowicz, asp. Jacek Nowak, asp. Damian Sienkowski i st. str. Damian Talaga. Polski konwój został skierowany na wyspę Evia, z której ewakuowano kilka tysięcy osób. Tam sytuacja była najtrudniejsza, a greccy ratownicy krańcowo zmęczeni.

Później strażacy zostali przeniesieni w okolice Aten, gdzie wybuchły kolejne pożary. Pleszewski zastęp został skierowany do plutonu, który miał zrobić pas przeciwpożarowy przed miejscowością Vilia Attika i jednocześnie przed polską bazą operacji, która znajdowała się w starej szkole pożarniczej przechodzącej totalny remont. Miasteczko udało się obronić.

23 sierpnia późnym wieczorem samolot z pierwszą zmianą na pokładzie wylądował w Warszawie. W tym czasie w Grecji działała już druga zmiana. W składzie pleszewskiego zastępu znaleźli się: asp. sztab. Zbigniew Kostrzewski, asp. Krzysztof Kieliszewski, mł. asp. Grzegorz Wawrzyniak, mł. ogn. Artur Jakóbczak i mł. ogn. Mateusz Grabarek. W ostatnich dnia sierpnia strażacy zakończyli działania gaśnicze i ruszyli w drogę powrotną do kraju. Więcej o działaniach pleszewskich strażaków w Grecji przeczytacie TUTAJ.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie będzie miała swój sztandar...

V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie. Dru...

V Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Pleszewie

XI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Druż...

„Solo. Moje samotne wspinaczki”, czyli najnowsza książka Krzysztofa Wielickiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie