Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja apeluje: Serial "Squid Game" ma negatywny wpływ na dzieci. Może dojść do tragedii

Piotr Fehler
Piotr Fehler
"Squid Game - nie dla dzieci" apeluje policja i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nowy serial produkcji Netflix bije rekordy popularności. Stwarza on jednak znaczne zagrożenie. Dzieci przekładają grę z serialu na realne życie. Sytuacja może się skończyć śmiercią.

Squid Game - nie dla dzieci

„Squid Game” bije ostatnio rekordy popularności na platformie Netflix. Serial dla wielu stanowi brutalną, ale trafną metaforę stosunków społecznych. Bezkrytyczne wzorowanie się na zachowaniach w nim przedstawionych może jednak zakończyć się tragicznie. W Internecie już pojawiły się pierwsze propozycje przełożenia gry z serialu na realne życie. Warto więc porozmawiać z dziećmi zanim dojdzie do tragedii.

- Pomimo, że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań - siebie i innych - informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Squid Game - Takie sytuacje miały już miejsce!

Starszy widz potrafi odróżnić rzeczywistość od fikcji. Nie bez powodu serial został oznaczony symbolem 16+. Warto zwrócić uwagę, co oglądają Wasze młodsze pociechy i zareagować. Prewencyjna rozmowa nie zaszkodzi, a może uratować czyjeś życie. Takie sytuacje miały już miejsce. Do naszej redakcji zgłosiła się matka, której córka przyniosła do domu kartkę z symbolami z gry oraz numerem telefonu.

- Pewnego dnia moja córka wróciła do domu i trzymała w ręce kartkę z symbolami z gry oraz numerem telefonu. Na szczęście znam ten serial i od razu zareagowałam. Wyjaśniłam córce jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą gra. Kartkę znalazła przyczepioną do drzewa. Chciałabym ostrzec innych rodziców, aby uważali na swoje dzieci. To przerażające - wyznała zatroskana matka.

"Błękitny wieloryb" a "Squid Game"

Wszyscy pamiętają falę śmierci, którą wywołała gra "Błękitny wieloryb". Podobne skutki może mieć podejmowanie challenge'y z serialu "Squid Game". Podobieństwo między jedną, a drugą zabawą jest ewidentne. Młode osoby podejmują wyzwania, które są ryzykowne, a przegrana oznacza śmierć.

- Rodzice i nauczyciele znajdą naszą pomoc, dzwoniąc pod numer 800 100 100 - telefon w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 12 - 15. Dzieci, które potrzebują porozmawiać o tym, co dla nich ważne i trudne mogą zadzwonić do 116111 - telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon jest czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Drodzy dorośli, bądźmy uważni - podkreśla fundacja.

Squid Game - Fundacja apeluje

Na problem zwróciła uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Poniżej treść ich apelu:
W ostatnich tygodniach koreański serial SQUID GAME bije rekordy oglądalności w Polsce i na całym świecie. Stał się już najpopularniejszym serialem w historii platformy NETFLIX. Pomimo że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań - siebie i innych.
Apelujemy do rodziców i nauczycieli o rozmowę z dziećmi, zainteresowanie się, co dzieci oglądają w internecie i czym się inspirują.
Z dziećmi, które oglądają lub już widziały serial, warto porozmawiać; zapytać o ich odbiór, emocje. Powiedzieć, że negatywne, przemocowe zachowania aktorów nie pokazują realnych sytuacji i nie można ich pod żadnym pozorem naśladować; wesprzeć dzieci, u których kontakt z serialem wywołał niezrozumienie i niepokój. Ważne, by zadbać o przyjazną atmosferę takiej rozmowy, nie oceniać, nie mieć do dziecka pretensji i żalu. Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły.
Rodzice i nauczyciele znajdą naszą pomoc, dzwoniąc pod numer 800 100 100 - telefon w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 12 - 15.
Dzieci, które potrzebują porozmawiać o tym, co dla nich ważne i trudne mogą zadzwonić do 116111 - telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon jest czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Drodzy dorośli, bądźmy uważni!

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Zmarli w 2021 roku. Znani i zasłużeni dla ziemi ple...

Pleszew. Marsz Wszystkich Świętych. Po Pleszewie święci chod...

Gmina Gołuchów. Ludzie dobrej woli zagrali Dla Kamila. Chary...

Gmina Gołuchów. Było pięknie! Barwny i efektowny jubileusz 5...

Czermin. Pożar stolarni w Czerminie. Z ogniem walczyło blisk...

Złota polska jesień w Gołuchowie. Wyjątkowy spacer po parku arboretum w Gołuchowie w jesiennych barwach. Taka jesień zachwyca!

Złota polska jesień w Gołuchowie. Wyjątkowy spacer po parku ...

Nocny pożar w gminie Dobrzyca. Paliła się kotłownia w budynk...

Pleszew. Uczniowie pleszewskiej "Trójki" na kwarantannie do ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto