Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla w Kościelnej Wsi. Dwie osoby trafiły do szpitala

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto - zdjęcie ilustracyjne
Podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla w powiecie pleszewskim. Strażacy interweniowali w Kościelnej Wsi. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla w powiecie pleszewskim. Strażacy interweniowali w Kościelnej Wsi

W środę, 8 lutego 2023 roku, niemal kwadrans przed godziną 8 dyspozytor stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Pleszewie otrzymał wezwanie do podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla w Kościelnej Wsi. Do akcji zadysponowano trzy zastępy: Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 z Kalisza, OSP Gołuchów i JRG Pleszew. Gdy strażacy dotarli na miejsce, na zewnątrz znajdowało się troje mieszkańców: dwie osoby dorosłe i dziecko. W środku został mężczyzna, który nie mógł się samodzielnie poruszać. Został on ewakuowany przez strażaków.

- Miernik w okolicach kotłowni wskazywał obecność czadu na poziomie 160ppm, na wyższej kondygnacji stężenie wynosiło już 300ppm, występowało realne zagrożenie zdrowia. Wszystkie osoby zbadał lekarz. 6-letnie dziecko i jego matka wykazywali objawy zatrucia tlenkiem węgla, dlatego zabrano ich do szpitala. Dwóch dorosłych mężczyzn pozostało na miejscu. Na zakończenie działań budynek został przewietrzony

- mówi mł. kpt. Artur Burchacki z zespołu prasowego Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie. Mieszkańcom zabroniono używania kotła do momentu sprawdzenia przez osoby do tego uprawnione.

Strażacy apelują. Czad to cichy zabójca

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym „cichym zabójcą”. Trzeba pamiętać, że źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Czym jest czad i dlaczego jest groźny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Ostatnia, bardzo ważna porada! Kup czujnik tlenku węgla. Wydasz na to grosze, a możesz uratować życie swoje i swoich najbliższych!

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Trwa karnawałowe szaleństwo! Blisko 100 osób bawiło się na i...

Zabawa Karnawałowa 2023 w Pleszewie. Ach, co to był za bal, co to była za zabawa! Już po raz 21. bawili się na Balu Strażaka w Czerminie

Zabawa Karnawałowa 2023 w Pleszewie. Ach, co to był za bal, ...

Jak przekazać 1,5% podatku z 2022 roku dla potrzebujących? Lista osób potrzebujących z Pleszewa i okolic. Oni liczą na Twoją pomoc

Jak przekazać 1,5% podatku z 2022 roku dla potrzebujących? L...

Dwór w Trzebinie odzyska dawny blask? Gmina Dobrzyca chce wy...

Karnawał, ach karnawał! Szampańska zabawa do białego rana na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto