Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Pleszewem będą szukać nowego ujęcia wody. Odwiert ma mieć ponad 190 metrów głębokości i kosztować ponad 200 tys. złotych

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Pod Pleszewem będą szukać nowego ujęcia wody. Odwiert ma mieć ponad 190 metrów głębokości i kosztować ponad 200 tys. złotych
Pod Pleszewem będą szukać nowego ujęcia wody. Odwiert ma mieć ponad 190 metrów głębokości i kosztować ponad 200 tys. złotych UMiG Pleszew/arch. NM
Problem z wodą w kranach w Mieście i Gminie Pleszew z roku na rok narasta. Letnie miesiące i duży rozbiór wody powodują, że u części mieszkańców pojawia się niskie ciśnie wody w kranach lub jej całkowity brak. Władze miasta i Przedsiębiorstwa Komunalnego starają się radzić z wyzwaniem i krok po kroku realizują inwestycje, które mają poprawić sytuację z dostępem do bieżącej wody

Spis treści

Koniec problemów z wodą w Pleszewie?

Problemy z wodą w Pleszewie pojawia się coraz częściej. Dotyczy to głównie letnich miesięcy, kiedy rozbiór wody jest bardzo wysoki. Wówczas w niektórych miejscowościach w gminie, ale również samym mieście, dochodziło do sytuacji, że w kranach było sucho, albo ciśnienie wody było bardzo niskie. Tak było choćby w czerwcu 2022 roku. Do analogicznej sytuacji doszło również w 2021. To jednak nie koniec. Kolejnym problemem jest sytuacja hydrologiczna w Wielkopolsce. Nasz region uchodzi bowiem za jeden z najsuchszych w Polsce.

– Widzimy sytuację w całej Polsce i Wielkopolsce, która stepowieje. Wodę trzeba szanować, to problem przed którym – jeśli nie stoimy jeszcze my, to stoją nasze dzieci – podkreślał wielokrotnie burmistrz Arkadiusz Ptak.

Nowe przepompownie w Pleszewie

Stąd pojawiła się wręcz konieczność szukania nowych źródeł i nowych ujęć wody, aby w pełni zabezpieczyć mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew. Część inwestycji już udało się zrealizować. Chodzi m.in. o przepompownie. Jedna z nich powstała m.in. na ulicy Szenica w Pleszewie. W ten sposób mieszkańcy Korzkiew będą mogli liczyć na wyższe ciśnienie wody i brak suchych kranów.

- W listopadzie przepompownia wody przy ul. Szenica została uruchomiona. Dziś mamy więc już zabezpieczoną kwestię mieszkańców Korzkiew i Tomaszewa, wiemy, że wiele osób się tam buduje, były problemy z ciśnieniem. Prace dokumentacyjno-wykonawcze trwają jednak niestety w sumie ok. dwóch lat. Ostatecznie jest już włączona, pracujemy obecnie nad odpowiednim ustawieniem zasuw, by ciśnienie w wodociągach było jak najbardziej właściwe - informuje Grzegorz Knappe, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie.

Podobna przepompownia powstała również w Zawidowicach.

Nowe ujęcia wody pod Pleszewem

Największym wyzwaniem, przed którym stoi Pleszew i Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie są odwierty dla nowych ujęć wody dla mieszkańców miasta i gminy. W pierwszej kolejności odnowione ma zostać nieczynne ujęcie wody w Grodzisku. Wstępne analizy wykazały, że z ujęcia w Grodzisku możemy otrzymywać ok. 30 m sześc. wody na godzinę.

W planach jest również całkiem nowe ujęcie wody w Lenartowicach. Odwiert na głębokość ponad 190 metrów, to bardzo skomplikowana logistycznie inwestycja i wyjątkowo droga. Nie ma również 100% gwarancji powodzenia.

- Studnia w Lenartowicach dotyczy około 192-metrowego odwiertu. Pokłady wody znajdują się nie tylko w rejonie szkoły, ale sięgają do Brzezia. Mamy już zatwierdzoną przez marszałka dokumentację geologiczną, w porozumieniu z geologiem chcemy zrealizować odwiert w przyszłym roku - informował Grzegorz Knappe.

Podjęcie ryzyka jest jednak konieczne. Jak podkreśla prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie, szukanie w ujęciach głębokich ma jednak największy sens, ponieważ te źródła powinny wyschnąć jak najpóźniej.

- W momencie, gdy będą problemy z wodą w rzece Prośnie, wówczas pierwsze do wyłączenia będzie ujęcie na Tursku "B". A bez tego mogłoby zabraknąć wody w Pleszewie do celów spożywczych. Musimy więc ryzykować, choć koszt samego tylko odwiertu to ok. 200 tys. zł - nie licząc przygotowań, dokumentacji, próbnego pompowania itd. Jeśli z kolei się uda trafić w wodę - wówczas koszy sięgałby ok. pół miliona złotych - tłumaczył prezes PK w Pleszewie.

Poszukiwania wody w Mieście i Gminie Pleszew

- Dokumentacja jest przygotowana, przetarg powinien zostać rozpisany na początku roku. Myślę, że do końca lutego będziemy już wiedzieć, czego można się spodziewać po wspomnianym odwiercie - informuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

W Parku Miejskim Planty wyłowiono zwłoki mężczyzny. Ciało w rzece Ner zauważył jeden z przechodniów

W Parku Miejskim Planty w Pleszewie wyłowiono zwłoki mężczyz...

Dzień Kobiet 2023. Panie już zaczęły świętować. Międzysołeckie Święto Baby w Sowinie Błotnej. Tak potrafią się bawić tylko panie. ZDJĘCIA

Dzień Kobiet 2023. Panie już zaczęły świętować. Międzysołeck...

Piękna tradycja! „Podkoziołek” w wykonaniu Regionalnego Zesp...

Gorączka studniówkowej nocy! Uczniowie I Liceum Ogólnokształ...

Podziękowania, statuetki, pamiątkowe zdjęcia. Studniówka na ...

Polonez na dobry początek! A później działo się tylko więcej...

Karnawałowe szaleństwo zbliża się do końca. Bal Królowej Jadwigi w Pleszewie był ostatnim w karnawale! Nikt tak się nie bawił! ZDJĘCIA

Karnawałowe szaleństwo zbliża się do końca. Bal Królowej Jad...

XVI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsmaczniejszy konkurs na świecie rozstrzygnięty! Te placki to prawdziwe cuda!

XVI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsma...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto