Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewskie ulice dawniej. Na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania

Damian Cieślak
archiwum Muzeum Regionalnego w Pleszewie
Pleszewskie ulice - tak wyglądały przed laty. Wybierzcie się na klimatyczny spacer po miejscach, które na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania.

Pleszewskie ulice dawniej. Zapraszamy na klimatyczny spacer

Jak wyglądały przed laty pleszewskie ulice? Możecie to sprawdzić przeglądając naszą galerię. Wybierzcie się na klimatyczny spacer po miejscach, które na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania. Może znajdziecie tę ulicę, przy której mieszkacie.

Historia Pleszewa

Pleszew stał się miastem w 1283 roku na podstawie dekretu wydanego przez Przemysława II, ówczesnego księcia poznańsko-kaliskiego, późniejszego króla Polski. Początkowo było to miasto prywatne poddane jurysdykcji kaliskiej, a pierwszym znanym z nazwiska jego właścicielem był odnotowany w 1395 r. kasztelan ksiąski Filip z Cielczy.

W okresie średniowiecza stał się miastem średniej wielkości, czego potwierdzeniem było zobowiązanie do wystawienia 12 pieszych żołnierzy na wyprawę malborską w 1458 r. Przywilej króla Jana Olbrachta z 1493 r. zezwalał na cotygodniowe targi oraz dwa jarmarki w roku: na św. Floriana (4 maja) i św. Jana Chrzciciela (29 sierpnia). Na początku XVI w. w mieście działało 9 cechów a w 1580 r. odnotowano tu 86 rzemieślników. W okresie reformacji miasto było ośrodkiem protestantyzmu.

W 1793 r. w wyniku II rozbioru Polski Pleszew znalazł się w zaborze pruskim. Wybuch pożaru 9 VI 1806 r. zniszczył 2/3 miasta, w tym kościół i ratusz. W 1807 r. Pleszew znalazł się w departamencie kaliskim Księstwa Warszawskiego. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. znów powrócił pod zabór pruski. W 1818 r. utworzono powiat pleszewski obejmujący 4 miasta (m.in. Jarocin) i 281 wsi.

Druga wojna światowa rozpoczęła się dla pleszewian od nieudanego nalotu na koszary, w wyniku czego zginęło 13 osób cywilnych zamieszkałych przy pobliskiej al. Mickiewicza. W październiku 1939 r. pojawiła się pierwsza organizacja ruchu oporu a w niedługim czasie zawiązała się komórka Związku Walki Zbrojnej (później Armii Krajowej) przekształconej w połowie 1944 r. w inspektorat “Jezioro”.

Okupacja niemiecka w Pleszewie zakończyła się 24 I 1945 r. w wyniku ofensywy Armii Czerwonej. W 1956 r. reaktywowano powiat pleszewski, który należał do najmniejszych w województwie poznańskim. W 1973 w miejsce zlikwidowanych gromad wprowadzono gminy, wtedy też powstała gmina Pleszew. 1 VI 1975 r. zlikwidowano powiaty a Pleszew znalazł się w województwie kaliskim.

W maju 1990 r. doszło do odrodzenia władz samorządowych. W 1992 powstał Związek Gmin Ziemi Pleszewskiej, a z początkiem 1999 r. reaktywowano powiat pleszewski.

źródło: pleszew.pl

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W centrum Pleszewa i nie tylko setki młodych osób znów uczyły się ratować ludzkie życie. Na rynku zostało rozstawionych 37 stanowisk do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Punktualnie o 12 rozpoczęła się trwająca 30 minut symulacja akcji przywracającej czynności życiowe, a po niej szkolenie dla wszystkich chętnych. W tym samym czasie nauka pierwszej pomocy była prowadzona także w szkołach i przedszkolach

Akcja „Razem dla życia” w Pleszewie. Setki młodych osób „pom...

Maria Wasiewicz została wybrana najlepszą zawodniczką finału. Mieszkanka gminy Czermin poprowadziła Lech UAM II Poznań do zwycięstwa z zespołem Lipno Stęszew

Maria Wasiewicz, mieszkanka gminy Czermin, najlepszą zawodni...

Mieszkanka Chocza, Pelagia Woldańska, 100. urodziny świętowała w towarzystwie najbliższej rodziny i przyjaciół. Z życzeniami pospieszyli również przedstawiciele władz samorządowych, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Koła Gospodyń Wiejskich w Choczu

Mieszkanka Chocza, Pelagia Woldańska, świętowała 100. urodziny

Przebudowany peron nr 1 na stacji Pleszew w Kowalewie ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Platforma ma wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Orientację ułatwiają czytelne tablice oraz gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Obiekt jest przystosowany do dogodnej obsługi wszystkich pasażerów, także osób mających trudności z poruszaniem się. Dla niewidomych podróżnych pomocne są ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą, które zostały przygotowane na antypoślizgowej nawierzchni

Peron nr 1 na stacji Pleszew w Kowalewie został przebudowany...

20 września 2023 roku odbyła się uroczystość pasowania na czeladnika i wręczenia dyplomów zawodowych absolwentom Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie. Ceremonii pasowania historyczną szablą Jana Kilińskiego dokonał Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie Sławomir Pisarski

Pasowanie na czeladnika 2023. Absolwenci Zespołu Szkół Usług...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto