Pleszewskie ulice dawniej. Na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania. Zapraszamy na klimatyczny spacer

Damian Cieślak
archiwum Muzeum Regionalnego w Pleszewie
Pleszewskie ulice - tak wyglądały przed laty. Wybierzcie się na klimatyczny spacer po miejscach, które na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania. Może znajdziecie tę, przy której mieszkacie.

Pleszewskie ulice dawniej. Zapraszamy na klimatyczny spacer

Jak wyglądały przed laty pleszewskie ulice? Możecie to sprawdzić przeglądając naszą galerię. Wybierzcie się na klimatyczny spacer po miejscach, które na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania. Może znajdziecie tę ulicę, przy której mieszkacie.

Historia Pleszewa

Pleszew stał się miastem w 1283 roku na podstawie dekretu wydanego przez Przemysława II, ówczesnego księcia poznańsko-kaliskiego, późniejszego króla Polski. Początkowo było to miasto prywatne poddane jurysdykcji kaliskiej, a pierwszym znanym z nazwiska jego właścicielem był odnotowany w 1395 r. kasztelan ksiąski Filip z Cielczy.

W okresie średniowiecza stał się miastem średniej wielkości, czego potwierdzeniem było zobowiązanie do wystawienia 12 pieszych żołnierzy na wyprawę malborską w 1458 r. Przywilej króla Jana Olbrachta z 1493 r. zezwalał na cotygodniowe targi oraz dwa jarmarki w roku: na św. Floriana (4 maja) i św. Jana Chrzciciela (29 sierpnia). Na początku XVI w. w mieście działało 9 cechów a w 1580 r. odnotowano tu 86 rzemieślników. W okresie reformacji miasto było ośrodkiem protestantyzmu.

W 1793 r. w wyniku II rozbioru Polski Pleszew znalazł się w zaborze pruskim. Wybuch pożaru 9 VI 1806 r. zniszczył 2/3 miasta, w tym kościół i ratusz. W 1807 r. Pleszew znalazł się w departamencie kaliskim Księstwa Warszawskiego. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. znów powrócił pod zabór pruski. W 1818 r. utworzono powiat pleszewski obejmujący 4 miasta (m.in. Jarocin) i 281 wsi.

Druga wojna światowa rozpoczęła się dla pleszewian od nieudanego nalotu na koszary, w wyniku czego zginęło 13 osób cywilnych zamieszkałych przy pobliskiej al. Mickiewicza. W październiku 1939 r. pojawiła się pierwsza organizacja ruchu oporu a w niedługim czasie zawiązała się komórka Związku Walki Zbrojnej (później Armii Krajowej) przekształconej w połowie 1944 r. w inspektorat “Jezioro”.

Okupacja niemiecka w Pleszewie zakończyła się 24 I 1945 r. w wyniku ofensywy Armii Czerwonej. W 1956 r. reaktywowano powiat pleszewski, który należał do najmniejszych w województwie poznańskim. W 1973 w miejsce zlikwidowanych gromad wprowadzono gminy, wtedy też powstała gmina Pleszew. 1 VI 1975 r. zlikwidowano powiaty a Pleszew znalazł się w województwie kaliskim.

W maju 1990 r. doszło do odrodzenia władz samorządowych. W 1992 powstał Związek Gmin Ziemi Pleszewskiej, a z początkiem 1999 r. reaktywowano powiat pleszewski.

źródło: pleszew.pl

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Rozpoczęła się w czerwcu 2021 roku. Trwała 20 miesięcy. W Karminie powstał sala na 100 osób wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym oraz kuchennym. Obiekt został oficjalnie otwarty 23 marca 2023 roku.

Na ten moment mieszkańcy czekali wiele lat. Sala wiejska w K...

Sakramentalne "tak" powiedzieli sobie w 1972 roku. Przeżyli ze sobą wspaniałych 50 lat. 20 marca 2023 roku 12 par z gminy Chocz odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Złote gody w gminie Chocz. 12 par odebrało Medale za Długole...

21 marca 2023 roku Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie zorganizował „drzwi otwarte” dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych, przed którymi ważne życiowe decyzje dotyczące dalszej edukacji.

„Drzwi otwarte” w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Ple...

Top in job - najlepszy w pracy - Konkurs Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie. Tego jeszcze nie grali! Promowali zawody na Tik Toku!

Top in job - najlepszy w pracy - Konkurs Powiatowego Urzędu ...

Dzień Języków Obcych i Drzwi Otwarte. Tak wyglądał pierwszy Dzień Wiosny w I LO w Pleszewie. W jeden dzień dookoła świata!

Dzień Języków Obcych i Drzwi Otwarte. Tak wyglądał pierwszy ...

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie