Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewskie młyny. Czy ktoś da im szansę na drugie życie? ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Redakcja
Arch. Muzeum Regionalnego
W 2006 roku pleszewskie młyn zaprzestały produkcji mąki. Przyczyn zamknięcia produkcji trzeba szukać w zarzuceniu polskiego rynku tanią mąką z Europy i problemy ze spełnieniem norm środowiskowych. Czy to miejsce dostanie kiedyś szansę na drugie życie?

Historię młynów w Pleszewie przypomina Witold Hajdasz, kustosz Muzeum Regionalnego w Pleszewie:

W maju 1855 roku pleszewscy kupcy, bracia Marcus i Natan Karminski oraz Joseph Sklarek, uruchomili trzypiętrowy młyn zbożowy. Kolejnymi właścicielami byli m.in.: Józef Kratochwil, Julius Rosenthal. W latach 1914-1917 młyn rozbudowano o elewator. W 1921 roku młyn został wykupiony przez Polaków od firmy Pleschener Dampfműhlen Julius Rosenthal. Prezesem rady nadzorczej został Artur Szenic. Od tego roku młyn działał pod nazwą Pleszewskie Młyny Parowe Tow. Akc. w Pleszewie.

Pleszewskie młyny w czasie okupacji i po niej

W czasie okupacji młyn przejęli Niemcy i działał pod nazwą Pleschener Dampfműhlen Makolski &Tyliński z Georgem Kastenműllerem na czele. Po zakończeniu II wojny światowej młyn ponownie trafił w polskie ręce. Pleszewskie Młyny Parowe podjęły swoją działalność pod kierownictwem Tadeusza Szulczyńskiego, który nadzorował 77 osobową załogę. Z dniem 1 maja 1948 roku młyny zostały upaństwowione. Od początku lat 50-tych działają pod nazwą Zakłady Młynarskie Przedsiębiorstwo Państwowe w Pleszewie. W 1983 roku stan zatrudnienia osiągnął liczbę 160 pracowników.

Zmiany ustrojowe przyniosły trudności ekonomiczne zakładu, które spowodowały stopniowe wyprzedawanie akcji przez pracowników, pojawienie się kolejnych właścicieli i inwestorów, zarzucenie polskiego rynku tanią mąką z Europy oraz problemy ze spełnieniem norm środowiskowych spowodowało ostateczne zaprzestanie produkcji mąki w Pleszewie w 2006 roku.

Zobacz także:

Pleszew. Sentymentalna podróż po pleszewskich ulicach w czasach PRL-u. Te zdjęcia trzeba zobaczyć koniecznie! Są kapitalne

Pleszew, czy pamiętasz takie miasto w czasach PRL-u? Zobacz ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto