Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewskie Centrum Medyczne w czołówce leczenia zawałów w Wielkopolsce! Gdzie najlepiej realizuje się program KOS-Zawał?

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Pleszewskie Centrum Medyczne w czołówce leczenia zawałów w Wielkopolsce! Gdzie najlepiej realizuje się program KOS-Zawał?
Pleszewskie Centrum Medyczne w czołówce leczenia zawałów w Wielkopolsce! Gdzie najlepiej realizuje się program KOS-Zawał? Szpital Pleszew/Piotr Fehler
Pleszewskie Centrum Medyczne znalazło się w czołówce szpitali w Wielkopolsce, w których realizowany jest pogram KOS-Zawał, czyli kompleksowej opieki nad pacjentem po zawale serca pozwalające przede wszystkim zwiększyć szanse pacjenta na dłuższe życie. Jak wygląda realizacja programu KOS-Zawał w Wielkopolsce?

Program KOS-Zawał w Wielkopolsce

Wszystkie szpitale w Wielkopolsce posiadające oddziały kardiologiczne z pracowniami hemodynamicznymi zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy, które pozwalają im realizować program KOS-Zawał. To kompleksowe rozwiązanie dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego pozwalające przede wszystkim zwiększyć szanse pacjenta na dłuższe życie.

- To ogromny sukces, że do programu KOS-Zawał dołączyły wszystkie wielkopolskie placówki spełniające kryteria. W tej chwili, po połączeniu szpitali klinicznych, to 12 podmiotów. – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje, że: istnieje ogólnopolski wskaźnik, w którym porównuje się to, ilu łącznie w danym województwie było pacjentów zawałowych z liczbą pacjentów będących w KOS-Zawał na którymkolwiek z jego etapów. Od początku realizacji programu w Polsce najwyższy wynik osiągał Śląsk, ale wiele wskazuje na to, że teraz to Wielkopolska ma szansę przynajmniej dogonić najlepszy do tej pory region.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia od początku przygląda się realizacji programu i sprawdza, które szpitale najlepiej opiekują się pacjentami po zawale serca.

- Przyglądamy się szczególnie dwóm istotnym wskaźnikom – tłumaczy Agnieszka Pachciarz. – Pierwszy to stosunek wszystkich pacjentów z zawałem leczonych w danym szpitalu do tych, którzy zostali zakwalifikowani do KOS-Zawał. Drugi natomiast to informacja, jaka część pacjentów w programie przeszła wszystkie jego etapy, łącznie z rehabilitacją.

Czołówka szpitali z programem KOS-Zawał w Wielkopolsce

W Wielkopolsce z programu KOS-Zawał skorzystało do tej pory ponad 5 tysięcy pacjentów.

- Najwięcej, bo 1056 zostało zakwalifikowanych do programu w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, który realizuje program od początku, czyli od 2017 roku, podobnie jak Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, w którym do KOS-Zawał zakwalifikowano 968 pacjentów. Na trzecim miejscu pod względem liczby pacjentów objętych programem jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, który leczył w KOS-ie 599 pacjentów, a program realizuje od października 2019 roku. Powyżej 500 pacjentów zostało zakwalifikowanych do KOS-a w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie. Od początku trwania programu do końca 2022 roku te cztery szpitale leczyły łącznie 62,5 procent pacjentów objętych opieką w KOS-Zawał - informują przedstawiciele NFZ w Poznaniu.

Analizując przebieg programu tylko w 2022 roku widzimy, że sytuacja znacznie się zmieniła. W omawianym roku najwięcej pacjentów (344) objętych opieką w KOS-Zawał leczonych było w Szpitalu w Puszczykowie, który posiada tę ofertę dopiero od kwietnia 2021 roku. 257 takich pacjentów leczył Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, a 236 – Centrum Medyczne HCP w Poznaniu. Na czwartym miejscu znalazł się Szpital w Ostrowie Wielkopolskim z liczba pacjentów objętych KOS-Zawał – 219. Należy jednak przypomnieć, że początek 2022 roku to okres, kiedy jeszcze wiele szpitali zaangażowanych było w leczenie pacjentów z COVID-19.

Które szpitale kwalifikują do programu najwięcej pacjentów po zawale?

Istotnym wskaźnikiem jest procentowy udział pacjentów objętych programem KOS-Zawał w liczbie wszystkich hospitalizacji zawałowych w danym szpitalu.

- Chcielibyśmy, aby do programu KOS-Zawał kwalifikowani byli wszyscy pacjenci spełniający kryteria – mówi Agnieszka Pachciarz. - Niepokojąca jest dla nas sytuacja, w której spośród wszystkich pacjentów z zawałem, KOS-em objętych jest mniej niż 10 procent z nich. Biorąc pod uwagę dotychczasową realizację KOS-a widzimy, że rozsądny poziom to 50 procent kwalifikowanych pacjentów, co wiele szpitali osiąga, a nawet przekracza.

Największą część swoich pacjentów, którzy przeszli zawał w 2022 roku, skierował do KOS-a Szpital w Puszczykowie. Było to 64 procent chorych. Ponad 60 procent pacjentów z zawałem zostało zakwalifikowanych do KOS-a w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, a 60 proc. – w Ostrowie Wielkopolskim. Ponad połowę pacjentów z zawałem objęły programem KOS-Zawał placówki: Centrum Medyczne HCP w Poznaniu (57 proc.) oraz Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (51 proc.). W 2022 roku w całej Wielkopolsce odnotowano prawie 3800 hospitalizacji zawałowych. W tym czasie do KOS-a zostało zakwalifikowanych 1962 pacjentów, co stanowi 34 procent wszystkich chorych z zawałem.

Rehabilitacja nie tylko poprawia formę, ale uczy zdrowych nawyków

Rehabilitacja to trzeci moduł, po leczeniu szpitalnym i poradni kardiologicznej, z którego korzystają pacjenci objęci programem KOS-Zawał. Jest to istotny etap w leczeniu pacjentów po zawale serca, gdyż obejmuje zarówno opiekę fizjoterapeuty, jak i dietetyka, a w razie potrzeby także psychologa.

- Spośród wszystkich pacjentów objętych programem KOS-Zawał w Wielkopolsce, 56 procent skorzystało z rehabilitacji kardiologicznej. W Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie było to aż 91 procent pacjentów. Wysoki odsetek pacjentów leczonych w ramach programu KOS-Zawał skorzystał z rehabilitacji w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (89 proc.) oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu (79 proc) - wyliczają przedstawiciele NFZ w Poznaniu.

Źródło: NFZ Poznań

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wielkanocny zajączek odwiedził najmłodszych mieszkańców Osiedla nr 7 "Zachodnie" w Pleszewie. Ustawiła się do niego długa kolejka

Wielkanocny zajączek odwiedził najmłodszych mieszkańców Osie...

Dopisało szczęście osobie, która 1 kwietnia 2023 roku stawiła się w punkcie Lotto przy ulicy Poznańskiej 20 w Pleszewie i zdecydowała się wysłać kupon Multi Multi z opcją z plusem. Gracz wygrał 260 tys. zł.

Wysoka wygrana w Lotto w Pleszewie. To dopiero prezent na święta!

Pleszew pamiętał o świętym Janie Pawle II. 18. rocznica śmierci papieża Polaka pod hasłem "Polsko umiej być wdzięczna"

Pleszew pamiętał o świętym Janie Pawle II. 18. rocznica śmie...

Trzy dni trwały zmagania w turnieju półfinałowym 3. ligi koszykówki mężczyzn. W hali pleszewskiej "Jedynki" najlepsi okazali się gospodarze. W ostatnim meczu Kosz postawił kropkę nad i, pokonując Grupę Strategia Gim92 Warszawa.

KS Kosz Kompaktowy Pleszew z kompletem zwycięstw. Drużyna Al...

Rajd Papieski w Pleszewie. Na dwóch kółkach uczcili pamięć świętego Jana Pawła II. To już XIX Rajd Papieski w Pleszewie.

Rajd Papieski w Pleszewie. Na dwóch kółkach uczcili pamięć ś...

Morderstwo na działkach w Pleszewie. Akt oskarżenia już sporządzony. Wiemy, kiedy ruszy proces w sprawie podejrzanych o brutalne morderstwo

Morderstwo na działkach w Pleszewie. Sporządzono akt oskarże...

Droga krzyżowa w Kościelnej Wsi 2023

Blisko 200 mieszkańców Kościelnej Wsi wzięło udział w tradyc...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto