Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewska "Solidarność" uczciła pamięć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Damian Cieślak
Damian Cieślak
19 października przypadła 37. rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w pleszewskim kościele p.w. ścięcia św. Jana Chrzciciela modlono się o kanonizację duchownego i za Ojczyznę.

37. rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

19 października obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To również dzień, w którym przypadła 37. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. O patronie "Solidarności" nie zapomnieli członkowie pleszewskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego, którzy w uroczyste wspomnienie liturgiczne duchownego zaprosili na mszę świętą do kościoła p.w. ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. W świątyni, w obecności pocztów sztandarowych, została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i kanonizacji błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Po zakończeniu nabożeństwa, zgromadzeni spotkali się tradycyjnie pod tablicą poświęconą patronowi "Solidarności". Kwiaty i znicze złożyli: przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa Bernard Niemiec oraz przewodniczący pleszewskich struktur Przemysław Woliński. - Tak jak długo będzie trwać "Solidarność", tak będziemy spotykali się, aby uczcić pamięć naszego patrona - podkreślał drugi z panów.

Patron "Solidarności"

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie. Po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Posługę pełnił w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki, gdzie związał się z "Solidarnością". To właśnie tam, również w okresie stanu wojennego, odprawiał msze za Ojczyznę, w których uczestniczyły tysiące wiernych.

19 października 1984 duchowny, od kilku lat inwigilowany przez służby, został porwany przez trzech oficerów SB. Do porwania doszło w rejonie Górska, na trasie Toruń - Bydgoszcz, gdy ks. Jerzy wracał samochodem do Warszawy. Oprawcy pobili duchownego, a później wrzucili nieprzytomnego do bagażnika. Zakleili mu usta plastrem, a do nóg przywiązali 11-kilogramowy worek kamieni i wrzucili go do Zalewu Wiślanego w pobliżu Włocławka. Zwłoki bestialsko zamordowanego księdza Popiełuszki zostały wyłowione 30 października. 3 listopada 1984 roku miał miejsce pogrzeb duchownego, który zgromadził blisko milion ludzi.

Za mord zostali oskarżeni i skazani: Grzegorz Piotrowski (na 25 lat więzienia), jego przełożony Adam Pietruszka (na 25 lat więzienia), Leszek Pękala (na 15 lat) i Waldemar Chmielewski (na 14 lat więzienia). Wszyscy wyszli na wolność przed upływem całej kary.

Papież Benedykt XVI w 2010 roku zaliczył księdza Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem "Solidarności".

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Pleszew potrafi ratować ludzkie życie! Tysiące osób...

Gmina Gizałki. Mieszkańcy czekali na nią latami. Nowa droga ...

Złote Gody 2021 w gminie Dobrzyca. Przeżyli ze sobą pół wiek...

Gmina Czermin. Koncert w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Katarz...

Pierwsi w Polsce strażnicy miejscy na hulajnogach

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto