Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewska biblioteka w czasie pandemii. Co działo się w czasie zamknięcia i jak wyglądało ponowne otwarcie? [ROZMOWA]

Redakcja
Jak wyglądała praca bibliotekarzy w czasie zamknięcia? Jak czytelnicy reagują na obostrzenia związane z nową, koronawirusową rzeczywistością? Rozmawiamy z Elżbietą Mielcarek, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew pełniącą zadania biblioteki powiatowej.

Mimo pandemii, czytelnicy cały czas mogą liczyć na pleszewską bibliotekę

Pandemia zastała Bibliotekę Publiczną na progu realizacji trzech ważnych projektów z ministerialnym dofinansowaniem. Jak udało się je zrealizować w tych nowych warunkach?

Pandemia zmusiła nas do renegocjowania pewnych zobowiązań, terminów spotkań już zakontraktowanych, czy wreszcie formuły zadeklarowanych w projektach zajęć i imprez. I tak dla przykładu - planowany rajd rowerowy zmieniliśmy na guest dla indywidualnego uczestnika, część spotkań przenieśliśmy do sieci.

Biblioteka przez pewien czas była jednak niedostępna dla czytelników...
To, że biblioteka była nieczynna dla czytelników, nie oznacza, że nie funkcjonowała. Zachowując wszelkie zasady sanitarne, w tym czasie zakupiliśmy do biblioteki prawie 300 książek i przygotowaliśmy je do wypożyczania. Część pracowników przeszła na system pracy zdalnej i w tym czasie porządkowała system biblioteczny, katalog on line, czyli zajmowała się tym, na co przy normalnym trybie pracy biblioteki nie zawsze jest czas. Ponadto przygotowywała zajęcia dla dzieci, a nawet autorskie teksty bajek i zamieszczała je w internecie.
Pracownicy przygotowywali się także do ponownego otwarcia podczas internetowych szkoleń czy spotkań roboczych bibliotekarzy. Jednak powrót do wypożyczania w nowej rzeczywistości z pewnością był dla Państwa wyzwaniem?

Byliśmy jedną z pierwszych bibliotek na terenie południowej Wielkopolski, która umożliwiła czytelnikom wypożyczanie książek. Od 4 maja ,,peronowe” - przez okno biblioteki, a od 1 czerwca „wpuścilismy ” czytelników do pomieszczeń, umożliwiając samodzielne poszukiwania lektur, oczywiście z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego i obowiązkową kwarantanną książek.

A jak wygląda praca bibliotecznych filii?

Filie rozpoczęły swą działalność 1 września, bo prawie wszystkie są w szkołach. Jedynie filia szpitalna jest nieczynna, a jej otwarcie uzależnione jest od decyzji zarządu szpitala.

Do biblioteki wrócili też goście. Warto wspomnieć choćby udane spotkania z Jakubem Poradą czy Romanem Czejarkiem, które można było oglądać także online. W najbliższych planach już następne, choćby sobotnie z Krzysztofem Tyńcem czy październikowe z Katarzyną Bondą. Jak czytelnicy zareagowali na konieczność dostosowania się do nowych zasad w czasie takich spotkań – konieczności posiadania wejściówek i środków ochrony osobistej?
Stosowane podczas nich obostrzenia sanitarne spotykają się z zrozumieniem zdecydowanej większości naszych czytelników, którzy rozumieją, że chronimy nie tylko siebie ale przede wszystkim ich, bowiem specyfiką działania biblioteki jest jednak wymiana „przedmiotów”. I za to im serdecznie dziękujemy. Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest panaceum na pandemię, ale robimy wszystko żeby zminimalizować zagrożenie i sprawić, by odwiedziny w bibliotece były w miarę bezpieczne, ale jednocześnie nie chcemy rezygnować z żadnych wypracowanych dotychczas form a jedynie dostosowywać je do sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto