Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew znalazł się w gronie miast, gdzie stanie Ławka Niepodległości upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

RED
Pleszew znalazł się w gronie czterech miast z Południowej Wielkopolski, gdzie stanie Ławka Niepodległości. Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało właśnie dotację na jej budowę

Ministerstwo Obrony Narodowej podało listę samorządów, które otrzymają dofinansowanie na postawienie ławek, które mają upamiętniać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym gronie znalazł się Pleszew!
Pomysł ten nie cieszył się dużą popularnością w Południowej Wielkopolsce. Oprócz Pleszewa dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych otrzymają samorządy: Nowych Skalmierzyc, Jarczewa oraz Krotoszyna.

W skali całego kraju do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły 262 wnioski.Nie wszyscy, którzy zgłosili się do programu, zostali zakwalifikowani. Dotacja trafiła do 136 samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich

- Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska - podkreśla przewodnicząca komisji konkursowej Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON. - Zależy nam, aby dotacje trafiły do jak największej liczby samorządów, by Ławki stanęły w dużych miastach i w mniejszych, miejscowościach, które mają skromne budżety. Ławka Niepodległości będzie upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę dla następnych pokoleń - dodaje przewodnicząca Komisji konkursowej.

Pomnikowe ławki mają być zaopatrzone w fotokody QR umożliwiające ściągnięcie materiałów historycznych, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej. - Jesteśmy przekonani, że taka formuła, bardzo miła, bardzo przyjemna, a jednocześnie niosąca bardzo ważny przekaz dla naszej tożsamości narodowej, państwowej, zostanie bardzo przychylnie przyjęta przez opinię publiczną - podkreślał na jednej z konferencji prasowej Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

- Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają. - dodaje Marta Rosiak, autorka projektu „Ławki Niepodległości”.

Każda ławka odtwarzać będzie fragment depeszy, w której naczelny wódz armii polskiej Józef Piłsudski notyfikuje 16 listopada „rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego, niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”. W formie multimedialnej zostaną również podane tematy lokalnych wydarzeń ważnych historycznie dla danego regionu. W przypadku Pleszewa może to być Powstanie Wielkopolskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto