Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew zamontuje 30 nowych czujników powietrza! "Walka ze smogiem trwa"

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Arch. UMIG Pleszew (zdjęcie ilustracyjne)
Pleszew od lat walczy ze smogiem. W raporcie najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie według WHO, zajął 3 lata temu niechlubną 14. pozycję. Chociaż sytuacja już się nieco poprawiła, to pleszewski samorząd wie, jak wiele pozostaje do zrobienia. I działa, stając się częścią pilotażowego programu eco7zone, który wdrażany jest wspólnie z lokalną firmą Brager

Pleszew walczy o czyste powietrze

Pleszew nie ustaje w walce o czyste powietrze. Gdy trzy lata temu Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, Pleszew znalazł się na niechlubnej, 14 pozycji. Choć teraz w mieście stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest mniejsze, niż przed trzema laty, do zrobienia jest nadal jest wiele.

Pleszewski samorząd wspólnie z lokalną firmą Brager wdraża innowacyjny na skalę Europy system, który ma poprawić jakość powietrza w mieście i gminie. Całość opiera się na trzech filarach. Pierwszy to aplikacja, która ułatwia m.in. inwentaryzację źródeł ciepła. Drugie działanie to niezwykle precyzyjne czujniki powietrza. Analizator spalin, który montowany jest przy piecach c.o. jest trzecim filarem. Innowacyjne na skalę europejską urządzenie nie tylko „wyłapuje" spalanie śmieci, ale i podpowiada, jak palić, by było oszczędniej, a przede wszystkim ekologicznie.

Walczą ze smogiem. Zamontują kolejne czujniki jakości powietrza

Już wkrótce na mapie Miasta i Gminy Pleszew pojawi się kolejnych 30 czujników powietrza. Nowością jest, że urządzenia pojawią się nie tylko w samym mieście, ale również na terenie podpleszewskich miejscowości. Czujniki jakości powietrza pojawią się m.in. w Lenartowicach, Zawidowicach, w Brzeziu, Marszewie, w Dobrej Nadziei czy Kowalewie.

- 26 sztuk już ma lokalizację, brakuje nam jeszcze 4 w miejscowościach: Bógwidze, Bronów, Borucin, Korzkwy, Zielona Łąka, Nowa Wieś. By czujniki funkcjonowały potrzebna jest sieć energetyczna i sieć Wi-Fi. Firmy lub osoby fizyczne zainteresowane montażem czujnika na swojej nieruchomości mogą kontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska - podkreśla burmistrz Arkadiusz Ptak.

Urządzenia informują o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych - PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog).

Wiedza o stanie zanieczyszczeń powietrza ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz. Dotyczy to szczególnie osób najbardziej narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego).

-Pragniemy, aby czujniki miały również działanie prewencyjne. Uświadamiają one bowiem, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gmina Czermin. Biega zaledwie od 4 lat, a już może pochwalić...

Gmina Gołuchów. Ludzie dobrej woli zagrali Dla Kamila. Chary...

Pleszew. Marsz Wszystkich Świętych. Po Pleszewie święci chod...

Gmina Gołuchów. Było pięknie! Barwny i efektowny jubileusz 5...

Czermin. Pożar stolarni w Czerminie. Z ogniem walczyło blisk...

Kulisy Sławy Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto