Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Z Pleszewa do Wrocławia. Wystawa Mariana Bogusza w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Muzeum Regionalne w Pleszewie
W Galerii Miejskiej we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy prac Mariana Bogusza. Perypetie związane z pandemiczną sytuacją roku 2020 sprawiły, że dopiero rok później udało się zorganizować rocznicowy pokaz twórczości artysty, w związku ze 100-leciem jego urodzin. Zorganizowana przez Galerię Miejską retrospektywna wystawa „Marian Bogusz 1920-1980” ma za zadanie wskrzesić pamięć o tym niezwykłym twórcy oraz uhonorować jego ogromny wkład w kształtowanie się awangardowych postaw na gruncie rodzimej sztuki XX wieku.

Wystawa Mariana Bogusza w Galerii Miejskiej we Wrociławiu

Wystawa powstała głównie w oparciu o zbiory Muzeum Regionalnego w Pleszewie, które jest posiadaczem największej kolekcji dzieł Bogusza w Polsce i głównym partnerem tego przedsięwzięcia.

- We wrocławskiej galerii pokazane zostały łącznie 42 prace z pleszewskich zbiorów: 32 obrazy, 5 rysunków i 5 gwaszy. Ponadto ekspozycja uzupełniona została zdjęciami projektów scenograficznych, które są owocem współpracy Bogusza z polskimi teatrami. Na wystawie podziwiać można również 5 dzieł artysty wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - podkreślają przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Marian Bogusz we Wrocławiu

Podczas otwarcia dyrektor Galerii Miejskiej Mirosław Jasiński dziękował dyrektorowi Muzeum Regionalnego i jego pracownikom za życzliwość, otwartość i zaangażowanie w powstanie tej wystawy. Zauważył także, iż wystawa ma przypominać nie tylko artystyczne dokonania malarza, ale także postać być może najważniejszego animatora sztuki współczesnej od lat czterdziestych XX wieku, dzięki któremu światło dzienne ujrzała twórczość niezliczonej liczby znanych dziś i sławnych artystów, a także wytyczającego i umożliwiającego powstanie kolejnych etapów polskiej awangardy artystycznej.

Z kolei dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak wyraził swoją radość z faktu, że muzealna kolekcja doczekała się wyeksponowania w kolejnym polskim mieście. Dodał, że twórczość Bogusza prezentowana jest we Wrocławiu po raz pierwszy. Głos zabrała także Katarzyna Zahorska – autorka tekstu do katalogu wystawy, która omówiła po krótce ideę ekspozycji i jej zawartość.

Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński, który wraz z Katarzyną Zahorską napisał tekst do katalogu wystawy. Natomiast autorem opracowania graficznego katalogu i plakatu wystawy jest Artur Skowroński.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Festiwal Kolorów po raz czwarty na Stadionie Miejskim

Pleszew. Sinior Family 17th Anniversary. Hip-hopowe święto w...

Gmina Pleszew. Otwarcie boiska w Sowinie Błotnej

Zamek w Gołuchowie nocą robi piorunujące wrażenie. Zobaczcie sami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto