Pleszew został laureatem konkursu "Innowacyjny Samorząd"
W Konkursie Innowacyjny Samorząd co roku nagradzane są gminy, miasta, powiaty i województwa, mogące pochwalić się najbardziej innowacyjnymi projektami, które stają się inspiracją dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP.
- W tegorocznej edycji konkursu samorządy zgłaszały projekty związane z rozwojem e-usług oraz inteligentne rozwiązania z zakresu zarządzania infrastruktura miejską. Nowe pomysły pojawiły się też w obszarze edukacji, ochrony środowiska oraz usług społecznych - podkreślają organizatorzy konkursu.
Do konkursu zgłoszono w sumie 244 projekty. Najwięcej, bo aż 73 wpłynęło w kategorii gmin miejskich. Gminy wiejskie złożyły 53 projekty, gminy miejsko-wiejskie – 41, duże miasta – 36, powiaty – 27, województwa – 14.
Nagroda dla Pleszewa za pierwsze w Polsce 15-minutowe miasto
W kategorii gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajął Pleszew za Pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe.
- Pleszew jako pierwszy w Polsce rozpoczął wdrażanie idei piętnastominutowego miasta, w którym wszystko, co jest potrzebne do życia mieszkańców, znajduje się na wyciągnięcie ręki. W ciągu maksymalnie kwadransa można dostać się do najważniejszych punktów w mieście: szkoły, urzędu, sklepu, przychodni czy instytucji kultury lub miejsc sportu i rekreacji. Dzięki koncepcji miasta piętnastominutowego Pleszew staje się dobrym miejscem do życia - podkreślają organizatorzy konkursu.
Drugie miejsce w tej kategorii otrzymała gmina Grodzisk Mazowiecki za Planetarium i obserwatorium astronomiczne, a trzecie miejsce gmina Kępice za projekt SMOK - System Monitorowania Odpadów Komunalnych. Wśród wyróżnionych samorządów znalazły się: Strzegom, Więcbork, Syców, Proszowice, Miechów, Brwinów, Orzysz, Śmigiel, Brwinów, Września, Miechów.
Pod wrażeniem wyróżnionych samorządów był Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który zaznaczył podczas uroczystej gali, że mówienie o innowacyjności w kontekście samorządu staje się czymś oczywistym, choć jest to dla administracji publicznej wyzwanie.
- Z punktu widzenia administracji, w porównaniu z przedsiębiorcami, jest dużo trudniej być innowacyjnym. Jest dużo trudniej przekonać władze lokalne, radę, żeby angażować się w innowacyjny projekt, który zawsze wiąże się z nutą niepewności i pewną dozą ryzyka” – mówił Waldemar Buda. „To jest droga nie do uniknięcia. Dzisiaj usługi publiczne można budować na bazie innowacyjności, bo one wtedy są przyjazne dla mieszkańców – mówił.
Polub nas na FB
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Konkurs Fotograficzny "Sztos" w Zajezdni Kultury w Pleszewie...
VIII Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych kpt. Jan...
Festyn Rodzinny w Taczanowie Drugim. Co działo się na szkolnym boisku?
XVII Dobrzyckie Spotkania z Klasyką. Kwintet Filharmonii Kal...
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?