Pleszew. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pleszewski finał WOŚP zaczyna się na rockowo

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Udostępnij:
Trwają przygotowania do 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznym finale zbieramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Największa orkiestra świata swoje granie zaczęła już Pleszewie i to w mocnym, rockowym brzmieniu

WOŚP na rockowo

Choć 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowano na niedzielę, 30 stycznia, to w Pleszewie największa orkiestra świata już zaczęła wielkie granie. W Zajezdni Kultury w Pleszewie odbył się pierwszy WOŚP-wy koncert na rockowo. Na scenie zaprezentowały się zespół Hatifnatty z Osterdamu poruszający się w klimatach około reggowych (w skład grupy wchodzą muzycy udzielający się w takich składach jak: ZaZuZi, Duboisa, Bez Ogrodu oraz wielu innych) oraz Gęstość skażenia.

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Coraz bliżej do 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia 2022 roku.

- 30., jubileuszowa, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zabrzmi dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano blisko 255 tysięcy dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci - podkreślają przedstawiciele Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ratowanie wzroku dzieci to cel przyszłorocznej akcji, bo choroby oczu nie są dolegliwością tylko osób starszych. Na wiele schorzeń układu wzrokowego cierpią też najmłodsi z noworodkami i niemowlakami włącznie. I właśnie dla nich tym razem będzie grał cały świat. „Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, w tym chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz- i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc” – wylicza cytowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy ekspertka tej fundacji prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, lekarz okulista z ponad 25-letnim stażem w zawodzie.

Jaki sprzęt będzie kupować Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?

Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.

- Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji - podkreślają przedstawiciele Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Koncert Noworoczny w Pleszewie w wykonaniu Teatru N...

Pleszew. Pożar budynku przy ulicy Marszewskiej. Mieszkanie s...

Pleszew. Pleszewski policjant mistrzem w wyciskaniu sztangi!...

Pleszew. Aby życzliwość nas nie opuszczała. Wspólne kolędowa...

Pleszew. Kapitalny remont Zespołu Szkół Technicznych w Plesz...

Pleszew. Jasełka "Od stworzenia do zbawienia" w wykonaniu uc...

Pleszew. W Pleszewie wprowadzą podatek od psa? Część radnych jest za!

WOŚP 2022 w Dobrzycy. Piłkarze zagrali na rzecz orkiestry Ju...

"Echa Miłości". Katarzyna Zawada wydała debiutancki album!

"Zrobił bardzo dużo dla Gdańska". Upamiętnienie Pawła Adamowicza w 3. rocznicę śmierci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie