Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. W Muzeum Regionalnym o "Nowożytnych fortyfikacjach w Wielkopolsce"

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Katarzyna Rutkowska Muzeum Regionalne w Pleszewie
W Muzeum Regionalnym odbył się kolejny wykład będący owocem współpracy pleszewskiej instytucji kultury z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Tym razem o "Nowożytnych fortyfikacjach w Wielkopolsce" opowiadał prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk.

"Nowożytne fortyfikacje w Wielkopolsce"

Dotychczas w ramach współpracy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk z Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyły się 4 wykłady z cyklu "Dziedzictwo Wielkopolski: w 2019 roku – „Kultura muzyczna Wielkopolski” (prof. UAM dr hab. Alina Mądry) i „Kościół średniowiecznej Wielkopolski” (prof. UAM dr hab. Krzysztof Kaczmarek), a w 2020 roku – „Mowa Wielkopolan a język ogólnopolski” (prof. UAM dr hab. Błażej Osowski) oraz "Dziedzictwo zapisane w mapach. Krajobraz topograficzny XIX-wiecznego miasta" (dr Dariusz Lorek). Kolejny wykład w czwartek, 16 grudnia 2021 roku. wygłosił prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk, historyk specjalizujący się w historii wojskowości i fortyfikacji, który pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2008-2016 sprawował funkcję Prorektora ds. studenckich UAM. Specjalizuje się w historii średniowiecza, wojskowości, fortyfikacji i harcerstwa. Od 1967 jest także instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego.

- W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Nowożytne fortyfikacje w Wielkopolsce” przedstawił kilka przykładów założeń obronnych z terenu Wielkopolski, które miały przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo. Chociaż, jak podkreślał, Wielkopolska w czasach nowożytnych nie była krainą, na której terytorium mogliśmy spotkać wiele przykładów zastosowania w praktyce fortyfikacyjnej rozwiązań zaliczanych do fortyfikacji bastionowych. Prelegent opowiadał o twierdzach w Międzyrzeczu, Drezdenku, Zbąszyniu i Brudzewie, a także omówił założenia obronne Rawicza i Leszna - relacjonuje Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Powiat pleszewski i CWRKDiZ w Kaliszu pozyskały niemal 100 t...

Pleszew. Kierowca pomylił gaz z hamulcem? Znamy szczegóły wc...

Pleszew wpadł w świąteczny szał zakupów? Gigantyczna kolejka...

Gmina Chocz. Dwa pojazdy zderzyły się na drodze wojewódzkiej

Pleszew. Rozbiórka Domu Kultury. Wystarczyły zaledwie dwa dn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto