18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew - Upamiętnili rocznicę stanu wojennego

ika
Pleszewianie wzięli udział w promocji książki Edwarda Kubisza .. Solidarność Ziemi Pleszewskiejw latach 1980 - 1990'' . Złożyli kwiaty pod tablicą ,,Solidarności'' na Murze Pamięci

Przed tablicą zebrali się przede wszystkim liderzy ,,Solidarności'' z lat 1980 /1990. Złożyli kwiaty, zapalili znicze, potem przeszli do ratusza, gdzie odbyła się promocja ksiązki. Zawiera ona przede wszystkim kalendarium wydarzeń - wyłącznie udokumentowanych datą dzienną- z lat 1980 - kiedy NSZZ Solidarność w mieście i powiecie się tworzyła, do końca 1990 roku, kiedy to wyszły pierwsze numery ,,Gazety Pleszewskiej'', w ratuszu już był solidarnościowy burmistrz Piotr Hasiński, a Polska była krajem demokratycznym.

Ksiązka zawiera - studium przypadku - czyli szczegółowe kalendarium wydarzeń w Fabryce Automatów Tokarskich w Pleszewie od roku 1980 do roku 1990. Opisano wszystkich pracowników, a było ich ponad 1000 - z imienia, nazwiska, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, miejsca w zakładzie. - Może to być bazą do badań nad historią firmy a także nad historią miasta Pleszewa - mówił recenzent dr Arkadiusz Ptak. - Jest też w tej książce odpowiedź na pytanie, skąd się wzięły elity, które przejęły władzę w mieście po roku 1990 - dodał Ptak.

Z książki płynie wiedza o tym, jak układały się stosunki pomiędzy władzami Pleszewa w latach 1980 - 1990 a opozycją, o życiu na kartki, o rajstopach, margarynie, karpiach, skarpetkach, alkoholu i innych towarach z rozdzielników - czyli o sprawach, co dla młodych jest równie mało zrozumiałe, jak ,,bajka o żelaznym wilku''.

Autor Edward Kubisz podkreślał, że dzięki temu, że w opracowaniu zamieścił tylko wydarzenia udokumentowane zapisami w źdródłach czy dokumentach, mógł uniknąć subiektywizmu. - Starałem się być w miarę możności obiektywny, nie ma w książce aureolii dla ,,bohaterów z Solidarności'' i rogów dla ,,diablików'' z drugiej strony - zapewniał Kubisz.

Dziękował wszystkim, dzięki którym książka mogła powstać, ,,a było ich wielu'' - jak mówił. Książka wyszła staraniem dyr. Elżbiety Mielcarek z BPMiG Pleszew oraz Adama Staszaka - dyr. Muzeum Regionalnego. Tam też można książki kupić za 20 zł. - Jest tańsza niż przewidywano, bo nikt nie wziął za pracę przy niej ani złotówki honorarium - zapewniał autor. Po autografy ustawiła się do niego długa kolejka.

Subiektywne mogą być wspomnienia pleszewian, którzy piszą o swoich przeżyciach w latach 1980 - 1990. O internowaniu, strajkach, rejestracji Solidarności, udziale w pogrzebie ks. Popiełuszki, pracy w biurze Solidarności, rewizjach i przesłuchaniach, opornikach noszonych przez licealistów w stanie wojennym, duszpasterstwach...

Przemysław Woliński - szef pleszewskiej Solidarności - lider związku w Famocie przekazał dyr. muzeum Adamowi Staszakowi teczki z dokumentami.

Uroczystość kończyła 30 - lecie ,,Solidarności'' w Pleszewie. Żegnał się ze związkiem Krzysztof Szac. Zachęcał do czytania Encyklopedii Solidarności, gdzie są uwiecznione nazwiska pleszewian. Wspomniał zmarłych działaczy: Antoniego Zgorzelaka, Władysława Waliszewskiego, Leona Abramowicza, Ireny Soroko, Aleksandry Nafalskiej, Romualda Kołaskiego, Gerarda Szymaniaka, Włodzimierza Różańskiego, ks. Ryszarda Woźniaka, Tadeusza Włodarczyka, Włodzimierza Magnuszewskiego, Halinę Jankowską

Szac - lider Solidarności w latach 1980/1981 dziękował wszystkim, którzy pomagali w organizowaniu działalności związkowej 30 lat temu a także teraz, kiedy obchodzono rocznicę 30 - lecia NSZZ ,,Solidarność''

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto