Pleszew. To będzie rekordowy budżet Pleszewa, jeżeli chodzi o wydatki inwestycyjne. Takiego boomu jeszcze w historii miasta nie było!

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Dronujemy Pleszew/Jan Zbigniew Hain/UMiG Pleszew
Udostępnij:
W Pleszewie szykuje się rekordowy budżet inwestycyjny na rok 2022. Władze Miasta i Gminy Pleszew zapowiadają inwestycje warte ponad 65 milionów złotych, z czego 22 miliony udało się pozyskać ze środków zewnętrznych. Jakie inwestycje przewidziano w budżecie na rok 2022?

Rekordowy budżet na rok 2022

Zmiany w Polskim Ładzie i przeszacowanie przez rządzących wpływów z dochodów w PIT i CIT mogą odbić się czkawką dla samorządów, a w połączeniu z rosnącymi kosztami, może to wymusić na wielu gminach cięcia inwestycyjne. Jednym z wyjątków pozostaje Pleszew. Burmistrz Arkadiusz Ptak zaprezentował projekt budżetu na 2022 roku. Przyszłoroczne wydatki miasta zakładają rekordową, najwyższą jak dotąd w historii miasta kwotę przeznaczoną na inwestycje

Burmistrz Pleszewa określił projekt budżetu jako czarno-biały, który ma swoje plusy, ale z drugiej strony istnieje sporo zagrożeń.

- Z jednej strony budżet inwestycyjny jest rekordowy w historii Pleszewa i wynosi 45 milionów złotych, z czego 22 miliony udało się pozyskać ze środków zewnętrznych. Drugie 20 milionów złotych to środki pochodzące ze spółek komunalnych. Wynika z tego, że w 2022 roku w Mieście i Gminie Pleszew zostaną zrealizowane inwestycje na poziomie około 65 milionów złotych - podkreśla Arkadiusz Ptak.

Trzon przyszłorocznego budżetu stanowi kilka priorytetów: mieszkalnictwo, edukacja, mobilność gminna, poprawa infrastruktury drogowej i oświetleniowej, jakość życia i poprawa przedsiębiorczości

- Chcąc rozwijać Miasto i Gminę Pleszew musza być odpowiednie warunki do edukacji. Podejmowane są również decyzję dotyczące rozwoju mieszkalnictwa. Nie zapominamy również o pracy - zaznacza Arkadiusz Ptak.

Rekordowy budżet na rok 2022. Inwestycje mieszkaniowe

Władze Miasta i Gminy Pleszew planują przeznaczyć kwotę blisko 30 milionów złotych na mieszkalnictwo. W budżecie na ten cel zapisano 9 milionów złotych, a pozostałe środki pochodzą z Pleszewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Najważniejszą inwestycją realizowaną w przyszłym roku będzie budowa bloków na osiedlu Mieszka I oraz budynków mieszkalnych na ulicy Sienkiewicza, Podgórnej i rogu Poznańskiej i Bogusza.

Pleszew. To będą najwyższe budynki mieszkalne w mieście. Roz...

Rekordowy budżet na rok 2022. Inwestycje oświatowe

Kolejnym obszarem inwestycyjnym jest edukacja. Na ten cel przeznaczono 7,5 mln złotych. - Wielokrotnie podkreślaliśmy, że bez dobrej edukacji żadne miasto nie jest w stanie funkcjonować - zaznacza burmistrz.
Największym wydatkiem będzie remont szkoły w Lenartowicach. - Zakończył się właśnie I etap. Ogłoszono również przetarg na rozbudowę placówki i modernizację starego budynku - podkreśla Arkadiusz Ptak.

Gmina Pleszew. Rozpoczął się remont szkoły w Lenartowicach

Rekordowy budżet na rok 2022. Mobilność gminna

Trzecim priorytetem jest zrównoważona mobilność gminna. - Mówimy tutaj o kwocie około 90 milionów złotych - mówi burmistrz Pleszewa. Główną inwestycją będzie budowa łącznie 380 bezpłatnych miejsc parkingowych typu park&ride przy dworcu PKP w Kowalewie oraz przy ulicy Ogrodowej i Kilińskiego.

- Chcąc dokonać zmian w ścisłym centrum miasta musi mieszkańcom zapewnić swobodny i łatwy dostęp do miejsc parkingowych w centrum miasta - tłumaczy burmistrz.

Pleszew. Będzie parking z prawdziwego zdarzenia przed dworce...

Władze miasta nie zapominają również o ścieżkach rowerowych. W przyszłym roku będzie kontynuowana budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Wierzbowej i Szpitalnej, Ogrodowej i Sienkiewicza. Daleko zaawansowane są również prace, jeśli chodzi o ścieżki rowerowe wzdłuż drogi krajowej nr 11. Chodzi o odcinki Kuczków-Janków-Krzywosądów oraz Piekarzew- Pleszew.

- Jesteśmy po spotkaniu z GDDKiA i te zadania są realne do zrealizowania. Jest również wstępna deklaracja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby na własny koszt zrobić dokumentację ścieżki rowerowej Dobra Nadzieja-Ludwina-Janków - tłumaczy Arkadiusz Ptak.

Rekordowy budżet na rok 2022. Drogi i oświetlenie

W przyszłorocznym budżecie uwzględnione zostały drogi na terenach wiejskich. Władze miasta planują remonty dróg m.in w: Jankowie, Nowej Wsi, Zawidowicach, Suchorzewie (Madera), ulica Krótka w Zielonej Łące, ulica Mikołajczyka w Kowalewie. W samym Pleszewie remontowane będą m.in drogi na osiedlu Wojska Polskiego, Horoszkiewicza przy szeregowcach, Chrobrego przy blokach spółdzielni mieszkaniowej czy
na osiedlu domków jednorodzinnych na Kossaka. Burmistrz Arkadiusz Ptak tradycyjnie zadeklarował również wsparcie finansowe do remontu dróg powiatowych na terenie Miasta i Gminy Pleszew.

Coraz więcej uwagi władze Pleszewa poświęcają również oświetleniu. Remontowane będą odcinki przy drogach: Nowa Wieś-Taczanów, ul. Marcinkowskiego w Pleszewie, Planty-Piaski czy w Bronowie przy boisku. Tworzona również będzie dokumentacja m.in. dla Magnoliowej w Marszewie, Zygmunta Starego w Pleszewie czy Grunwaldzkiej na Zielonej Łące. Jak zapowiedział Arkadiusz Ptak w dalszej perspektywie jest wymiana całego oświetlenia na terenie Miasta i Gminy Pleszew na oprawy ledowe również w budynkach użyteczności publicznej. W konsekwencji ma to doprowadzić do zmniejszenia rachunków za prąd. Analizowane są również rozwiązania w panele fotowoltaiczne.

Rekordowy budżet na rok 2022. Jakość życia i poprawa przedsiębiorczości

Kontynuowane będzie działanie dotyczące utworzenia kawiarni w Kinie Hel. Władze miasta dołożą również milion złotych do modernizacji Pleszewskiego Centrum Medycznego. W planach jest również przeznaczenie środków na dwie drogi, które mają sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości na terenie Miasta i Gminy Pleszew.

- Pierwsza droga powstanie w Kowalewie i będzie równoległa do drogi krajowej. Jest deklaracja jednego z przedsiębiorców o budowie hali produkcyjnej. Drugą inwestycją będzie rozbudowa ulicy Samulskiego - zaznaczył.

Rekordowy budżet na rok 2022. Plany zagospodarowania przestrzennego

Istotne dla rozwoju Miasta i Gminy Pleszew są również plany zagospodarowania przestrzennego. W trakcie opracowywania jest już 11 miejscowych planów.

- Na najbliższej sesji przyjmowane będą trzy oraz zmiana studium przestrzennego - zaznaczył Arkadiusz Ptak.

Rekordowy budżet na rok 2022. Zagrożeń nie brakuje

Mimo optymistycznego podejścia do przyszłorocznych inwestycji w Mieście i Gminie Pleszew, zagrożeń nie brakuje. Wśród głównych czynników, które znacząco mogą wpłynąć na realizowanie poszczególnych inwestycji jest m.in. bardzo wysoka inflacja, podwyżki, sytuacja na rynku budowlanym. - Głównym czynnikiem są jednak zmiany w Polskim Ładzie, gdzie przeszacowano wpływy z dochodów w PIT i CIT. Jest to jedna wielka niewiadoma - podkreśla burmistrz Pleszewa.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gmina Chocz. Mikołajkowa akcja charytatywna dla małej Sandry...

Liliana pilnie potrzebuje operacji. Fundacja Bread of Life r...

Pleszew. Święto strażaków! Jubileusz 100-lecia Związku Ochot...

Pleszew. Ambitne plany Famot Pleszew. Firma zapowiada kolejn...

Mieszkanka powiatu pleszewskiego w finale Miss Nastolatek Wo...

Czym jest FOMO? "To lęk przed odłączeniem"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie