Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Te działania obejmą ponad 1800 uczniów. Będą także zajęcia dla nauczycieli i rodziców. Ruszają bezpłatne dyżury psychologa

Damian Cieślak
Damian Cieślak
unsplash.com
Jak minimalizować ewentualne szkody psychiczne u dziecka w związku z pandemią, zdalnym nauczaniem, ryzykiem uzależnienia od urządzeń mobilnych? Co robić, gdy nie możesz odnaleźć się w gronie klasy, rówieśników, gdy czujesz się wyizolowany? Odpowiedź na to i wiele innych pytań będą mogli poznać uczniowie pleszewskich szkół oraz ich rodzice. Od 8 listopada 2021 roku ruszają bezpłatne dyżury psychologa. A to tylko jeden z elementów profilaktycznego programu.

Działania obejmą ponad 1800 uczniów

Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie zrealizował badania dotyczące problematyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Sprawdził również nastroje i potrzeby uczniów przed powrotem do nauki stacjonarnej. W pierwszym przypadku były dwa niepokojące wnioski. Pierwszy, że młodzież często sięga po alkohol w domu - blisko dwie piąte ankietowanych, które po raz pierwszy piły wysokoprocentowe napoje, zrobiły to w domu. Drugi, że akceptacja alkoholu jest daleko większa niż była kiedyś. Piwo czy wino nie jest przez młodzież traktowane jako mocny alkohol. W przypadku ankiety badającej nastroje przed powrotem do szkoły pojawiały się obawy natury relacyjnej, początki stanów depresyjnych. Wyniki skłoniły władze miasta do podjęcia odpowiednich kroków. - Zdecydowaliśmy się na edukację wprost nastawioną na eliminowanie problemów i głęboką profilaktykę - opowiada Izabela Świątek, wiceburmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Urząd pozyskał blisko 50 tys. zł z Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Działania profilaktyczne są dedykowane zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zajęcia odbędą się w szkołach prowadzonych przez miasto oraz przez stowarzyszenia.

To bardzo duże przedsięwzięcie, bowiem naszymi działaniami obejmujemy wszystkie oddziały – od pierwszych do ósmych klas, to jest ponad 1800 uczniów. Zajęcia profilaktyczne będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę i oczywiście dostosowane do wieku uczestników. Dodatkowo w klasach ósmych zrealizujemy zajęcia dedykowane tematyce płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Będą również zajęcia dla nauczycieli, rodziców oraz innych osób. O kolejnych działaniach programu będziemy informować na bieżąco przez strony internetowe, dzienniki elektroniczne i wychowawców – mówi Izabela Świątek.

Ruszają dyżury psychologa

W ramach programu dzieci czekają 45-minutowe zajęcia prowadzone przez szkoleniowca, w czasie których będą omawiane kwestie profilaktyki zdrowia psychicznego i profilaktyki uzależnień.

Kolejny punkt to szkolenia dla rodziców. W każdej szkole będą one prowadzone online. Zajęcia czekają również nauczycieli. Tutaj zostanie poruszona tematyka zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, interwencji kryzysowych i roli nauczyciela w działaniach profilaktycznych. Okazję do poszerzenia wiedzy będą miały również osoby pracujące z młodzieżą, ale niekoniecznie obecne w szkołach, czyli psycholodzy, pedagodzy czy przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem programu są dyżury psychologa dla uczniów i rodziców w każdej z pleszewskich szkół oraz w Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Ruszają one już 8 listopada w Lenartowicach. Szczegółowy harmonogram znajdą państwo na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. Co ważne nie obowiązuje podział terytorialny czy szkolny. To znaczy, że każdy może przyjść na dowolny dyżur i dowolną ilość razy.

Którzy rodzice powinni zgłosić się na dyżur (sami albo z dzieckiem)?

  • Którzy chcą się dowiedzieć jak minimalizować ewentualne szkody psychiczne u dziecka w związku z pandemią, zdalnym nauczaniem, ryzykiem uzależnienia od urządzeń mobilnych.
  • Którzy są zaniepokojeni zachowaniem swojego dziecka, zauważyli wyraźną zmianę w jego funkcjonowaniu
  • Którzy obawiają się, że dziecko ma inny problem natury psychologicznej
  • Którzy obawiają się, że życie dziecka nie jest wolne od uzależnień, także tych behawioralnych (np. telefon, komputer, telewizja)
  • Którzy mają wrażenie, że dziecko czuje się wyizolowane, pozbawione kontaktu z rówieśnikami albo może takie być w przyszłości?

Którzy uczniowie, młodzi ludzie powinni skorzystać z dyżurów (wymagana zgoda rodzica/opiekuna)?

  • Którzy w ostatnim czasie słabiej radzą sobie z obowiązkami
  • Którzy nie mogą odnaleźć się w gronie klasy, rówieśników
  • Którzy czują się wyizolowani, odsunięci na bok
  • Którzy chcą porozmawiać z fachowcem (psychologiem) o czymś co ich trapi.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Złote Gody w gminie Chocz. 11 par odebrało Medale za Długole...

UMiG w Pleszewie organizuje szkolenia z zakresu pierwszej po...

Kosz zmienił nazwę. Klub będzie promował markę "Kompaktowy Pleszew"

Pleszew. Strażacy wracając do domu byli świadkami wypadku. R...

ORP Orzeł przejdzie remont w stoczni. To jedyny czynny okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto