Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Pieszy rajd trasą kolejki z Krotoszyna do Broniszewic?

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Pleszew. Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Pieszy rajd trasą kolejki z Krotoszyna do Broniszewic?
Pleszew. Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Pieszy rajd trasą kolejki z Krotoszyna do Broniszewic? Roman Kazimierz Urbaniak/Zbigniew Hain/Marcin Marciniak/irenakuczynska.pl
Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Rafał Krupa, którego narzeczona pochodzi z Dobrzycy zafascynowany jest pleszewską kolejką wąskotorową. W jego głowie zrodził się pomysł na pieszy rajd śladem kolejki wąskotorowej z Krotoszyna do Broniszewic przez Pleszew

Śladem pleszewskiej wąskotorówki!

Rafał Krupa choć pochodzi ze Stargardu zafascynowany jest pleszewską kolejką wąskotorową. Wpadł więc na pomysł, aby przejść pieszo w ramach hołdu dla tej nieco już zapomnianej kolejki trasę od Broniszewic, przez Pleszew, Dobrzycę aż do stacji Krotoszyn Wąskotorowy.

- Poszczególne przystanki i przebieg trasy kolejki można znaleźć w kilku miejscach w Internecie, ale brakuje porządnej mapy, dzięki której można by odtworzyć trasę tej niegdyś popularnej kolejki – pisze Rafał Krupa w rozmowie z Ireną Kuczyńską.

Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Pieszy rajd z 50 km na liczniku

Pasjonat historii i turystyki pieszej ma pomysł na pieszy rajd trasą kolejki. Jest to prawie 50 km. Zatem zamierza ją podzielić na pół i rozłożyć na dwa dni. Pierwszego dnia chce przejść 25,5 km od stacji Krotoszyn Wąskotorowy do stacji Dobrzyca. Następnego dnia pozostanie mu 24 km z Dobrzycy do Broniszewic. Jak podkreśla na swoim blogu Irena Kuczyńska, pan Rafał chciałby wędrować dokładnie tędy, którędy biegły tory. Nie jest to bardzo trudne wyzwanie, bowiem znaczna część trasy pleszewskiej ciuchci biegła wzdłuż drogi powiatowej z Pleszewa do Krotoszyna.

Pleszew. Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Pieszy rajd trasą kolejki z Krotoszyna do Broniszewic?
Pleszew. Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Pieszy rajd trasą kolejki z Krotoszyna do Broniszewic?Roman Kazimierz Urbaniak/Zbigniew Hain/Marcin Marciniak/irenakuczynska.pl

Rajd śladem pleszewskiej wąskotorówki większą grupą?

Rafał Krupa ma pomysł na rajd trasą kolejki w większej grupie.

- Być może byliby Państwo zainteresowani stworzeniem takiego rajdu pieszego dla większego grona kolejowych entuzjastów? Jestem otwarty na wszelkie propozycje z Państwa strony, jak również chętnie udzielę wszelkiej pomocy. I zaprasza nie tylko pasjonatów pieszych wędrówek ale też tych, którzy kochają kolejki i mieli przodków – kolejarzy!

Więcej szczegółów na blogu: irenakuczynska.pl

Historia pleszewskiej wąskotorówki

Szukając korzeni pleszewskiej wąskotorówki i tożsamości tej wyjątkowej przestrzeni, trzeba cofnąć się do początku lat 70. XIX wieku. To wtedy powstawały plany przebiegu trasy kolei z Poznania do Kluczborka. Jej pierwotnemu, planowanemu przebiegowi przez Środę Wielkopolską, Nowe Miasto, Jarocin, Pleszew i Ostrów Wielkopolski, sprzeciwili się jednak właściciele ziemscy. W efekcie nie zbudowano dworców w Pleszewie i Nowym Mieście, ale w Chociczy i podpleszewskim Kowalewie

Lokalni przedsiębiorcy szybko zrozumieli jednak, jak duży błąd popełnili, odcinając m.in. Pleszew od kolei i już z początkiem lat 90. XIX wieku rozpoczęli starania o stworzenie połączenia kolejowego pomiędzy Pleszewem a Krotoszynem, które jednocześnie będzie mogło spełniać również rolę kolejki dojazdowej do połączeń normalnotorowych. Wkrótce ruszyły kilkuetapowe prace przy budowie komunikacji wąskotorowej. Na odnotowanie zasługuje fakt, że pierwszy pociąg z pleszewskiego dworca do Kowalewa wyruszył 21 stycznia 1901 roku o godz. 11.15.

Tym, co wyróżnia pleszewską wąskotorówkę jest unikatowe w skali kraju rozwiązanie techniczne. Szybko rozpoczęto bowiem starania o to, by z Kowalewa do Pleszewa mogły jeździć również pociągi normalnotorowe. W 1899 roku uzyskano zgodę na położenie tzw. trzeciej szyny. W tej chwili jest to jedyny trójszynowy tor w Polsce.

Kolejka funkcjonowała świetnie w okresie międzywojennym, a w czasie okupacji została nawet rozbudowana o odcinek z Pleszewa do Broniszewic. Pleszewska kolej wąskotorowa dzięki temu stała się trasą liczącą aż 50 km. Później, pod koniec lat 40. XX wieku pojawiła się jeszcze idea przedłużenia trasy o czterokilometrowy odcinek do Chocza, jednak ten pomysł nigdy nie doczekał się realizacji.

Pleszewska bana najprężniej działała na początku lat 70. W roku 1972 zatrudniała ponad 130 pracowników. Już wkrótce zaczęły się jednak jej problemy. W roku 1976 zostało zlikwidowane połączenie do Broniszewic, a 10 lat później również do Krotoszyna. W 2000 roku kolejka obchodziła swoje stulecie, a w czerwcu 2001 roku wyruszył ostatni kurs pod szyldem Polskich Kolei Państwowych.

Na szczęście, dzięki decyzjom pleszewskiego samorządu, to miejsce nie uległo zapomnieniu. Wręcz przeciwnie, otrzymało szansę na zupełnie nowe życie, stając się kulturalnym centrum Pleszewa. Dziś chyba wielu z nas trudno sobie już wyobrazić to miejsce bez kultury. Na nowo kursuje też kolejka.

Źródło: Zajezdnia Kultury w Pleszewie

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pleszew. Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Pieszy rajd trasą kolejki z Krotoszyna do Broniszewic?

Pleszew. Śladem pleszewskiej wąskotorówki! Pieszy rajd trasą...

Światowy Dzień Inwalidy. Tak potrafią bawić się tylko pleszewscy seniorzy! Energii można im tylko pozazdrościć

Światowy Dzień Inwalidy. Tak potrafią bawić się tylko plesze...

Pleszew. 16-latek wrzucił worek ze śmieciami do stawu w Plantach. Teraz odpowie przed sądem!

Pleszew. 16-latek wrzucił worek ze śmieciami do stawu w Plan...

Gmina Gołuchów. Wielkanocny korowód porwał do zabawy całą mi...

Pleszew. 20-letni kierowca rozpędzonym mercedesem wjechał w skrzynkę energetyczną. Na ulicy nie było prądu przez kilka godzin!

Pleszew. 20-letni kierowca rozpędzonym mercedesem wjechał w ...

Pleszew. Przeniosą przedszkole? Władze miasta mają pomysł na nową lokalizację

Pleszew. Przeniosą przedszkole? Władze miasta mają pomysł na...

Gmina Chocz. 42-latek ukradł sprzęt o łącznej wartości 25 ty...

Gmina Czermin. Pieruchy. Samochód zderzył się z jeleniem. Dw...

Pleszew. "Pociąg do kultury" czyli nasza Zajezdnia Kultury Pleszew i Biblioteka  w Pleszewie został nominowany do prestiżowej nagrody!

Pleszew. "Pociąg do kultury" czyli nasza Zajezdnia Kultury P...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto