Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Psi terapeuta. Młodzież wzięła udział w zajęciach z dogoterapii

Damian Cieślak
Damian Cieślak
CKiW OHP w Pleszewie
Młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie odwiedziła Danuta Przybylska ze swoimi psami, które służą do dogoterapii. Wspólnie udali się na wizytę do podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Pleszewie. To placówka dziennego pobytu, świadcząca usługi terapeutyczne dla osób powyżej 18. roku życia m.in. z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnymi intelektualnie oraz wykazującymi inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Zajęcia odbyły się w ramach projektu Europejskiego Korpusu Solidarności „Zwierzęta też mają prawo”.

W zajęciach z dogoterapii pomagały dwie suczki rasy owczarek australijski. Obie należą do międzynarodowej organizacji psów rasowych FCI i obie wielokrotnie brały udział w wystawach oraz zawodach posłuszeństwa. Zwierzęta przeszły również pozytywnie testy PADA potwierdzające ich predyspozycje do pracy w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem. To jedyne tego typu testy, które opierają się na metodach naukowych i pomagają sprawdzić, w jaki sposób pies reaguje na różnego rodzaju czynniki np. hałas, płacz i dotyk. Niewiele psów przechodzi tego typu sprawdziany pozytywnie, jednak zakwalifikowane do dogoterapii czworonogi w ten sposób pomagają ludziom w różnym wieku i z różnymi schorzeniami. Praca jest przy tym bezpieczna zarówno dla zwierząt, jak i dla człowieka.

- Spotkanie z psami było wielką atrakcją zarówno dla naszej młodzieży, jak i podopiecznych ŚDS. Sama dogoterapia to przede wszystkim kontakt z psem polegający m.in. na głaskaniu go i przytulaniu. Zwierzę wykonuje również różne zadania na polecenie opiekuna. Takie działania mają przede wszystkim pomóc osobom poddawanym dogoterapii rozluźnić się i w większym stopniu otworzyć się na współpracę z terapeutą. Kontakt z nimi poprawia samopoczucie, zachęca do działania. Zatem nie bez powodu mówi się, że to pies jest najlepszym przyjacielem człowieka - wyjaśnia Joanna Gottowt, opiekun młodzieży biorącej udział w projekcie.

Zorganizowanie zajęć było możliwe w ramach projektu Europejskiego Korpusu Solidarności pod hasłem "Zwierzęta też mają prawo", w którym udział bierze pleszewskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Jego ideą jest zaangażowanie lokalnej społeczności do działań na rzecz wspólnego dobra. Dzięki temu ma się poprawić współpraca między różnymi środowiskami. W szczególności dotyczy to ochrony praw zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Chocz. "W kolejce po zdrowie". Festyn rodzinny w Brudzewku

Dobrzyca. Finał XIII Rajdu Pojazdów Zabytkowych "Śladami Rez...

Gmina Czermin. 14 drużyn, 10 konkurencji, ponad 4 godziny ry...

Gmina Czermin. „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. 100-lec...

„Warsaw Sirens” – pierwsza w Polsce kobieca drużyna futbolu amerykańskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto