Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Promocja nowego "Rocznika Pleszewskiego" w Muzeum Regionalnym. O czym przeczytamy tym razem?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W Muzeum Regionalnym odbyła się promocja "Rocznika Pleszewskiego 2021". O czym przeczytamy tym razem?

Promocja "Rocznika Pleszewskiego 2021" w Muzeum Regionalnym

W piątek, 25 lutego 2022 roku, w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyła się promocja nowego "Rocznika Pleszewskiego". To już 22. numer wydawnictwa. - Z inicjatywą jego tworzenia wyszli ówcześni: przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Kołtuniewski i burmistrz Pleszewa Marian Adamek. Pracę redakcyjną zlecili zespołowi, w skład którego weszli: kierująca wtedy biblioteką Ewa Szpunt, stawiający pierwsze kroki samorządowe jako stażysta obecny burmistrz Arkadiusz Ptak i moja skromna osoba. Wydawcą był Urząd Miasta i tak to wyglądało do 2008 roku. Później wraz z moim przejściem do muzeum trafił tutaj również "Rocznik Pleszewski" - mówił o narodzinach publikacji dyrektor Adam Staszak. W ciągu dwóch dekad uzbierało się ponad 4500 stron, 351 artykułów, na łamach "Rocznika" publikowało ponad 200 autorów.

Nad ostatnim numerem pracował zespół redakcyjny w składzie: rzecznik prasowy UMiG Pleszew Anna Bogacz, dyrektor biblioteki Zuzanna Musielak-Rybak, pracownicy muzeum: Katarzyna Rutkowska i Witold Hajdasz oraz Adam Staszak. Projekt okładki przygotowała Anna Sobkowiak.

O czym przeczytamy w najnowszym "Roczniku Pleszewskim"?

Wydawnictwo tradycyjnie rozpoczyna rozdział - Miasto i Gminy Pleszew w liczbach, dalej mamy kalendarium i artykuły. Dominik Wabiński pisze o dobrach rycerskich w Czerminie od czasów najdawniejszych do połowy XV wieku, a także wspomina Henryka Wrońskiego. Zdzisława Flisińska przypomina historię rodu Pedów, ostatnich dziedziców Kwilenia i Niniewa. Monika Matyjaszczyk i Maciej Kowalczyk opowiadają o Janie Biadale z Lenartowic i jego rodzinie. "Kowale w Pleszewie i powiecie w okresie II RP" - to tytuł artykułu Andrzeja Szymańskiego. Ks. Michał Sołomieniuk wziął na warsztat postać Bronisława Tomaszewskiego, żołnierza powojennego podziemia. Janusz Lewandowski porusza losy zabytków z kolekcji Czartoryskich i Działyńskich z zamku w Gołuchowie. Jerzy Brodnicki snuje wspomnienia o pleszewskiej kolejce, a Grzegorz Spychaj relacjonuje działalność Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej przed rokiem jubileuszowym. Całość zamyka rozdział - odznaczeni i wyróżnieni.

Podczas promocji zespołowi redakcyjnemu i autorom dziękował wiceburmistrz MiG Pleszew Andrzej Jędruszek. Wykład pt. "Nad spiż trwalsze, czyli o wielkopolskich wydawnictwach i wydawcach w czasach pruskiego zaboru" wygłosił dr hab. Artur Jazdon, m.in. wykładowca akademicki i badacz historii ruchu wydawniczego w naszym województwie.

"Rocznik Pleszewski 2021" można nabyć w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w cenie 20 złotych.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Studniówka 2022. Pleszew. Tradycji stało się zadość. Uczniow...

Studniówka 2022. Pleszew. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcą...

Oblężenie stacji benzynowych w Pleszewie i powiecie pleszews...

Od 3.45 jesteśmy w stanie wojny. W sklepach, na stacjach, ws...

Ukraińcy mieszkający w Pleszewie są przerażeni. Boją się o swoich bliskich

Wojna na Ukrainie. Ukraińcy mieszkający w Pleszewie są przer...

Pleszew. Pożar w bloku przy ulicy Mieszka I. Interweniowali strażacy

Studniówka 2022. Pleszew. To był bal! Uczniowie Liceum Ogóln...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto