MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Proces księdza Arkadiusza H. Obrońca i prokuratura wnieśli apelację od wyroku

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Proces księdza Arkadiusz H. Prokuratura Rejonowa w Pleszewie oraz obrońca duchownego wnieśli apelację od wyroku, który zapadł w sądzie 8 marca 2021 roku. Przypomnijmy, że kapłan został skazany na 3 lata więzienia.

Ksiądz Arkadiusz H., były kapelan szpitala w Kaliszu, a także były kapłan parafii między innymi w Sycowie, Chwaliszewie i Pleszewie to negatywny bohater filmu pt. "Zabawa w chowanego". Duchowny wykorzystywał seksualnie nieletnich chłopców. Śledztwo w sprawie księdza od grudnia 2018 roku prowadziła Prokuratura Rejonowa w Pleszewie. W toku postępowania badano wątek kilku innych ofiar, ale okazało się, że tylko sprawa Bartłomieja Pankowiaka nie uległa przedawnieniu. - W oparciu o zebrany materiał dowodowy skierowano do Sądu Rejonowego w Pleszewie akt oskarżenia - mówił prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Proces w Sądzie Rejonowym w Pleszewie toczył się w dniach 2-3 marca 2021 r. Już pierwszego dnia ksiądz Arkadiusz H., który na wcześniejszych etapach postępowania zaprzeczał zarzutom, przyznał się do winy. 8 marca zapadł wyrok. Oskarżony został skazany 3 lata pozbawienia wolności. Dodatkowo kapłan przez 10 lat nie będzie mógł podjąć pracy nauczyciela lub opiekuna związanych z wychowywaniem, edukacją oraz opieką dzieci i młodzieży. Wyrok nie był prawomocny.

- Myślę, że jest to sprawiedliwy wyrok. Nie będziemy się od niego odwoływać. Wyrok sądu jest ważną informacją dla ewentualnych przyszłych sprawców. Mam nadzieję, że te 3 lata będą przestrogą dla reszty - mówił tuż po ogłoszeniu wyroku Bartłomiej Pankowiak, ofiara księdza. Apelacji nie wykluczał natomiast prokurator Jakub Łuczak, który domagał się dla Arkadiusz H. 6 lat więzienia. - Kwestię wymiaru kary będziemy jeszcze analizować i zastanowimy się, czy złożyć apelację - podkreślał.

Odwołania należało się spodziewać ze strony obrońcy duchownego Michała Królikowskiego, który wnosił o karę 1,5 roku w zawieszeniu na 5 lat.

Proces księdza Arkadiusza H. Obrońca i prokuratura wnieśli apelację od wyroku

14 kwietnia 2021 roku do Sądu Rejonowego w Pleszewie wpłynęły wniesione w terminie apelacje obrońcy oskarżonego oraz Prokuratury Rejonowej w Pleszewie od wyroku z dnia 8 marca 2021 roku - mówi Małgorzata Huk - Sobańska, prezes pleszewskiego sądu. - W pierwotnym wniosku prokuratora propozycja kary wynosiła 6 lat i po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku, prokurator podtrzymał swoje zdanie, dlatego zdecydował się wnieść apelację - opowiada prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Teraz Sąd Rejonowy w Pleszewie prześle akta sprawy do Sądu Okręgowego w Kaliszu, który wyznaczy termin rozprawy apelacyjnej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Gołuchów. Zderzenie dwóch pojazdów na krajowej dwunastce

Pleszew z "remontem" powietrza zajął trzecie miejsce w ogól...

Koronawirus. Kontrole Sanepidu w Pleszewie. Już nie tylko si...

Gmina Gizałki. W tym roku zostanie zrealizowany kolejny etap...

Proces księdza Arkadiusza H.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto