Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Powstanie mural z wizerunkiem Mariana Bogusza. Prace już się rozpoczęły

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Roman Kazimierz Urbaniak
W Pleszewie powstanie mural z wizerunkiem Mariana Bogusza, jednego z najwybitniejszych animatorów życia kulturalnego w nurcie polskiej awangardy, który urodził się w Pleszewie. Prace już się rozpoczęły!

W czwartek, 29 lipca 2021 roku, rozpoczęły się prace związane z malowaniem muralu z wizerunkiem Mariana Bogusza. Pleszewski artysta Sławomir Danielski, jego autor, wykonał szkic, a 9 sierpnia od rana będzie go wypełniał. Mural zostanie namalowany na ścianie budynku przy ul. Lipowej 1, a nie jak wcześniej planowano na ścianie jednej z kamienic na pleszewskim rynku. Ta lokalizacja nie spotkała się jednak z akceptacją konserwatora zabytków. Nowa - usytuowana jest przy drodze krajowej, mural będzie więc doskonale widoczny dla kierowców pokonujących trasę Kalisz-Poznań.

Pomysł na powstanie muralu zrodził się już w grudniu ubiegłego roku. Jego inicjatorami byli: pleszewski artysta Sławomir Danielski oraz Zajezdnia Kultury. Samo opracowanie koncepcji trwało kilka tygodni. Następnie trzeba było przygotować projekt. - Całość muralu ma zostać utrzymana w stylu reprezentowanym przez Sławka Danielskiego - mówiła w kwietniu Anna Bogacz. Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Pleszew podkreślała, że projekt został przedstawiony burmistrzowi, konserwatorowi zabytków oraz wspólnocie mieszkaniowej i czekał na akceptację wszystkich stron.

Marian Bogusz - kim był?

Malarz, rzeźbiarz, autor realizacji przestrzennych, scenograf, aktywny animator życia artystycznego, inicjator wydarzeń artystycznych. Dzieciństwo i młodość spędził w Pleszewie, maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w 1939 roku. Wykształcenie artystyczne w zakresie malarstwa zdobywał w latach 1946-1948 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach prof. J. Cybisa i prof. J. Sokołowskiego. Współzałożyciel Klubu Młodych Artystów i Naukowców (1947-1949), „Grupy 55”, skupiającej artystów, głównie malarzy (Marian Bogusz, Zbigniew Dłubak, Kajetan Sosnowski, Andrzej Zaborowski Barbara Zbrożyna). Jego malarstwo w latach 40. XX wieku bliskie było założeniom surrealizmu, a w następnej dekadzie przybrało wyraz napięć właściwych nurtowi metaforycznemu, a także abstrakcyjnemu, zaś w kolejnym okresie, po przejściu przez eksperymenty malarstwa materii i malarstwa gestu, przybrało formę harmonijnych kompozycji tworzonych w układach linearno-geometrycznych. Był również autorem form przestrzennych, wyimaginowanej, mentalnej przestrzeni, charakteryzującej się wyznaczeniem funkcji koloru, skierowanego na światło, i grubą, sfałdowaną fakturę, którą odcinał się od gładkich płaszczyzn tła. Artysta prowadził aktywną działalność inicjatorską i organizacyjną w walce o wolną, nowatorską postawę w sztuce. Współorganizował I Wystawę Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 r. Był kierownikiem awangardowej Galerii Krzywego Koła w Warszawie (1956-1965), Plenerów w Osiekach (1963), Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965). Organizował działania takie jak: Propozycja dla Warszawy (1972) czy Lubelskie Spotkania Plastyczne (1976-1978). Urodził się 25 marca 1920 w Pleszewie; zmarł 12 lutego 1980 w Warszawie.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Reverse Festival coraz bliżej! Kto wystąpi w naszym mieście?

Pleszew. Marszałek przywiózł pieniądze na budowę ścieżek row...

Pleszew. Na pleszewskim Rynku było... pogodnie. To były rado...

Pleszew. Trwa walka o życie 3-letniego Hubiego. Potrzeba mil...

"Usłyszałam trzask, zrobiło mi się ciemno przed oczami". W gdyńskim parku gałąź spadła na rowerzystkę

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto