Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Ponad 150 osób stawiło się w Zajezdni Kultury, aby oddać krew

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Pleszewski Klub Krwiodawców
Za nami pierwsza w 2022 roku akcja oddawania krwi w Pleszewie. W Zajezdni Kultury stawiło się ponad 150 osób.

Akcja oddawania krwi w Pleszewie

6 lutego miała miejsce pierwsza z pięciu zaplanowanych w tym roku akcji oddawania krwi, na którą tradycyjnie zaprosił Pleszewski Klub Krwiodawców. W Zajezdni Kultury od godziny 10 do 14 zameldowało się 157 osób. Do oddania krwi zakwalifikowano 146 z nich. Dzięki temu udało się pozyskać 65,700 litra krwi. Chętni mogli również zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Każda z pań jak zwykle otrzymała pięknego kwiatka. Kolejna akcja odbędzie się 10 kwietnia.

Każde tego rodzaju przedsięwzięcie jest niezwykle potrzebne. Sytuacja w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu jest trudna. Aktualnie (stan na 6 lutego 2022 roku) poziom zapasów aż czterech grup krwi (0 Rh +, 0 Rh -, A Rh - , B Rh -) jest bardzo niski.

Przypomnijmy, że w 2021 roku obyły się 4 akcje, w których średnio uczestniczyło 166 osób. Zebrano 270,9 litra krwi. A od momentu reaktywacji pleszewskiego klubu, czyli 2006 roku, zebrano już 5332,95 litra krwi. W tym okresie choćby raz życiodajnym płynem podzieliło się 1715 osób. W niedzielę do tego wyniku dołożono kolejną "cegiełkę".

Kto może oddać krew?

Krew może oddać pełnoletnia, zdrowa osoba, która nie przekroczyła 65 roku życia, mogąca się zidentyfikować dokumentem tożsamości. Aby zostać dawcą krwi podczas epidemii trzeba spełnić poniższe warunki: w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami Polski; nie miałeś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną; twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry; ważysz powyżej 50 kg; nie chorowałeś na żółtaczkę; w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; podczas menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu. W obecnej sytuacji jest kilka dodatkowych pytań o ogólny stan zdrowia. Szczególną uwagę zwraca się na to, czy dawca krwi nie ma takich objawów jak: gorączka, suchy kaszel, płytki oddech/duszności, ból mięśni, zmęczenie czy ból gardła.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Kolejny pożar w gminie Gizałki. Paliły się budynki gospodarc...

Studniówka 2022. Studniówka z lekkim przymrużeniem oka. Matu...

Studniówka 2022. Maturzyści z NLO w Pleszewie na swojej stud...

Studniówka 2022. Najpiękniejsze maturzystki i najprzystojnie...

Studniówka 2022. Studniówka w NLO. Tak się bawią maturzyści ...

Studiówka 2022. Takiego poloneza tańczą tylko maturzyści Nie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto