Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Pleszewianie dzielą się tym co mają najcenniejszego. Przybywa eksponatów w Izbie Pamięci 70 Pułku Piechoty

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie
Na terenie dawnej jednostki wojskowej w Pleszewie, w której obecnie mieści się Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, pod koniec listopada otwarto Izbę Pamięci 70 Pułku Piechoty w Pleszewie. Na wystawie zgromadzono szereg pamiątek związanych z pleszewską jednostką. Twórcy Izby Pamięci 70 Pułku Piechoty w powiększaniu zbiorów mogą liczyć również na mieszkańców Pleszewa i okolic

Izba Pamięci 70 Pułku Piechoty

Na terenie CKiW OHP otwarto Izbę Pamięci 70 Pułku Piechoty. Wspomniana Izba – jest swoistym dopełnieniem wszystkich działań Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty, która działa aktywnie już od 12 lat na naszym terenie. Pleszewianie licznie odwiedzają Izbę Pamięci 70 Pułku Piechoty, jak również dzielą się rodzinnymi pamiątkami związanymi z historią Pleszewa i historią jednostki.

Izba Pamięci 70 Pułku Piechoty. Historyczna mapa z okresu II wojny światowej

W ostatnim czasie Izba Pamięci 70 Pułku Piechoty wzbogaciła się o oryginalną niemiecką mapę Europy „Westermanns Generalkarten” z 1940 roku.

- Jest to dar od pana Ryszarda Zająca i jego rodziny, mieszkających obecnie we Francji, a pochodzących z Macewa. Dziękujemy za odwiedziny i ofiarowanie eksponatu - informuje Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

Mapa w skali 1 : 7 500 000, ukazuje sytuację polityczną i militarną Europy oraz ekspansję terytorialną III Rzeszy. Na tej mapie nie ma Polski. Widać układ granic wg stanu po wojnie polsko-niemieckiej 1939, a przed kampanią francuską 1940. Mapa kosztowała wówczas 1 Reichsmarkę

Izba Pamięci 70 Pułku Piechoty. Oryginalna książka z wojskowej biblioteki

Do pleszewskiej Izby Pamięci 70 Pułku Piechoty trafiła również cenna pamiątka - oryginalna książka pt. „Ziemia” Emila Zoli, wydana w dwudziestoleciu międzywojennym (Warszawa, 1930).

- Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że ten egzemplarz pochodzi z Biblioteki Wojskowej 70 PP, o czym świadczą piękny ekslibris i stemple - zaznaczają pomysłodawcy Izby Pamięci 70 Pułku Piechoty.

Izba Pamięci 70 Pułku Piechoty. Oryginał ukoczńenia Szkoły Podoficerskiej

Do Izby trafił również oryginalny dyplom ukończenia Szkoły Podoficerskiej przy 70 Pułku Piechoty w Pleszewie z 14 marca 1939 r., należący do st. strzelca Bolesława Stężalskiego (rocznik 1915).

- Dar od państwa Marzena i Dariusz Kląskała z Pleszewa. Bardzo dziękujemy. Ten rzadki dokument można obejrzeć w naszej izbie muzealnej - zaznaczają.

Izba Pamięci 70 Pułku Piechoty w Pleszewie

Jak mówi Tomasz Wojtala, dowódca Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty, wspomniana Izba – jest swoistym dopełnieniem wszystkich działań Drużyny, która działa aktywnie już od 12 lat na naszym terenie.

- Nie wyobrażaliśmy sobie, aby izbę historyczną zorganizować gdziekolwiek indziej, niż na terenie byłej jednostki wojskowej w Pleszewie. Stąd nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do obecnego gospodarza obiektów koszarowych - Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Warto podkreślić, że nasza propozycja spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem i poparciem ze strony kierownictwa Centrum. Dlatego serdecznie dziękuję dyrektorowi Krystianowi Piaseckiemu za przychylność, ogromną pomoc i wiarę w nasz projekt – zaznacza Tomasz Wojtala.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Gmina Gizałki. "1918 kroków ulicami Gizałek". Mieszkańcy upa...

Pleszew. 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pl...

Pleszew. Paderewski przybył do Pleszewa. Wstęp do obchodów r...

Gmina Gołuchów. Pożar budynku mieszkalnego w Bogusławicach. ...

Dobrzyca. Wypadek w gminie Dobrzyca. Poszkodowanych zostało ...

Gmina Gizałki. Stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo

Uroczystość oficjalnego przejęcia władzy przez pleszewską Radę Ludową, połączone z zawieszeniem na ratuszu (wejście główne wówczas od strony południowej) polskiego godła narodowego. Pleszewskim powstańcom wręczono sztandar z napisem: Pleszewski Pułk Strzelców oraz przyjęto przysięgę od nowych ochotników. W trakcie uroczystości odśpiewane zostały: Mazurek Dąbrowskiego oraz Rota, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Ludowej, ks. Kazimierz Niesiołowski. Manifestacje i patriotyczne msze święte odbywały się również w innych miejscowościach powiatu. Trzy dni wcześniej, 3 stycznia, na posiedzeniu Rady Ludowej wybrano polskie władze: burmistrza Stefana Karczewskiego, starostę Artura Szenica i ppor. Ludwika Bociańskiego jako komendanta wojskowego. 

Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przeczytajc...

Pleszew. Dom Kultury w Pleszewie był kultową "miejscówką". B...

Pleszew. Jej torty to prawdziwe dzieła sztuki! Kto by pomyśl...

Niezwykłe Indie. Kraj kontrastów oczami pleszewianki Anny Ch...

Policjanci z CBŚP udaremnili porwanie do okupu. Zatrzymano pięć osób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto