Pleszew. Pleszew w gospodarczym trójkącie regionu. Wspólnie będą walczyć o unijne środki

Piotr Fehler
Piotr Fehler
arch. NM
Udostępnij:
Pleszew już od 2014 roku starał się o wstąpienie do Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Po długich rozmowach na różnych szczeblach udało się przekonać wszystkich do tego pomysłu. Teraz Miasto i Gmina Pleszew może formalnie przystąpić do Stowarzyszenia i otrzymać jeszcze szerszy dostęp do unijnych pieniędzy.

Pleszew w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej

Działania związane z przystąpienie do Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej trwały od 7 lat. Jednak dopiero teraz udało się wszystko doprowadzić do szczęśliwego finału. Choć nie było to takie proste. Władze Miasta i Gminy Pleszew prowadziły w tej sprawie liczne rozmowy na szczeblach rządowych i samorządowych. Jak przypomina burmistrz Arkadiusz Ptak, pierwsze podejścia nie były udane, bo przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego nie dostrzegali żadnych powiązań społecznych czy gospodarczych z Kaliszem i Ostrowem.

W związku z tym Pleszew zdecydował przeprowadzić m.in. analizy naukowe i badawcze, które wykazały, że miasto jest powiązane z Kaliszem i Ostrowem Wielkopolskim nie tylko społecznie, ale również gospodarczo. Co oznacza, że będzie walczyć wspólnie o unijne środki.

- Udział w samym Stowarzyszeniu nie daje większych efektów, ale udział w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych daje możliwość pozyskiwania środków finansowych. Choć ZIT został w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej mocno ograniczony, to nadal istnieje olbrzymi potencjał. I nie chodzi tu tylko o pozyskiwanie środków finansowych - podkreślał na sesji Arkdiusz Ptak.

Obecnie Zintegrowane Inwestcyje Terytorialne skupiają się na trzech głównych punktach. Są to:

  • - zmiana klimatu (transport publiczny, zieleń, ścieżki rowerowe)
  • - rewitalizacja
  • - szkolnictwo zawodowe

- Chcą rywalizować z Aglomeracją Poznańską tylko i wyłącznie byt w postaci Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, w której jest Pleszew da możliwość przyciągania potencjalnych inwestorów i widoczności na mapie Polski - zaznaczył burmistrz Pleszewa.

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska (SAKO) jest samorządnym zrzeszeniem 24 jednostek samorządu terytorialnego – gmin i powiatów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. SAKO jest zinstytucjonalizowaną płaszczyzną współpracy stowarzyszonych gmin i powiatów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (zwanej dalej ustawą wdrożeniową) pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej przynajmniej w zakresie wyboru projektów do dofinansowania. Szczegółowy zakres zadań powierzonych SAKO przez IZ WRPO 2014+ określa Porozumienie pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego (ZWW) a SAKO, które zawarte zostało dnia 16.03.2015 r.

SAKO pełni wobec władz regionalnych i krajowych funkcję Związku ZIT. Stanowi wspólną reprezentację jednostek samorządu terytorialnego wdrażających Zintegrowane Inwestycje Terytorialne na podstawie dokumentu pn. „Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce” z lipca 2013 r., zatwierdzonego przez Ministra Rozwoju Regionalnego.

Podstawowym celem SAKO jest wspieranie i rozwijanie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów członków SAKO, a w szczególności wzmacnianie rozwoju społeczno-gospodarczego jednostek samorządu terytorialnego tworzących AKO oraz współpraca gmin i powiatów w tym zakresie.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Andrzejki Pleszew 2021. Andrzejki pleszewskich seniorów w ta...

Pleszew. Famot stawia na rozwój i prawdziwą rewolucję szkoln...

Pleszew. "Dziedzictwo Wielkopolski". Dr Dariusz Lorek opowia...

Pleszew. Święto strażaków! Jubileusz 100-lecia Związku Ochot...

Jest jedyną Polką projektującą klocki LEGO. „Moje prace zawsze były inspirowane zabawą”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie