Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Ognisko ptasiej grypy na fermie w powiecie pleszewskim. Sytuacja jest poważna

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Piotr Krzyżanowski/Arch. Polska Press
Ptasia grypa w powiecie pleszewskim. Potwierdzono przypadek ptasiej grypy na terenie jednej z ferm w powiecie pleszewskim.

Okazuje się, że sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa ptasiej grypy w regionie Południowej Wielkopolski staje się coraz bardziej poważna. W ostatnim czasie Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu potwierdził nowe ogniska ptasiej grypy w stadach przyzagrodowych zlokalizowanych w powiecie kaliskim oraz w powiecie ostrowskim.

Wkrótce Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu powinien przedstawić informacje dotyczące lokalizacji ognisk ptasiej grypy na terenie powiatu pleszewskiego. Wówczas dowiemy się, jakie miejscowości znajdą się w strefach zapowietrzonej i zagrożonej.

Ptasia grypa w Polsce

- Główny Inspektorat Weterynarii w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej poinformował o kolejnych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków. W okresie od 27 kwietnia do 6 maja br. stwierdzono 28 nowych u drobiu na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Nowe przypadki to ogniska od numeru 273 do numeru 300 (podtyp H5N8). W wyniku wystąpienia ognisk zutylizowano 1 014 525 ptaków - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Zdecydowana większość przypadków nowych ognisk dotyczy województwa mazowieckiego. Pojawiło się tam aż 18 i dotyczą powiatów mławskiego (8), żuromińskiego (6), ciechanowskiego (1), ostrowskiego (1), gostynińskiego (1) oraz nowomiejskiego (1). Pięć nowych ognisk potwierdzono w województwie wielkopolskim: dwa przypadki w powiecie ostrzeszowskim oraz po jednym w powiatach: kaliskim, ostrowskim oraz kępińskim.. W województwie warmińsko mazurskim stwierdzono trzy przypadki, wszystkie dotyczą powiatu działdowskiego. W województwie lubelskim – jedno ognisko powiecie włodawskim oraz w województwie kujawsko pomorskim – jedno ognisko w powiecie wąbrzeskim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddano utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone.

- Od 1 stycznia bieżącego roku stwierdzono w Polsce aż 300 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w konsekwencji czego zutylizowano aż 9 264 335 ptaków. Ta ilość jest zatrważająca. Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników o zachowanie ostrożności oraz dostosowanie gospodarstw tak, by uniknąć możliwościom wniknięcia wirusa do gospodarstwa - informują przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Polub nas na FB

Pleszew. Pleszewianka Iga Marciniak w świecie fitness bikini...

Pleszew się szczepi. Dziś ruszył Powszechny Punkt Szczepień ...

Pleszew. Nie uwierzysz, jak zmienił się Pleszew na przestrzeni lat!

Pleszew. Tłumy na targowisku miejskim przy Ogrodowej w Plesz...

Nowy adres na mieszkaniowej mapie Pleszewa. Takich willi w n...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto