Pleszew. Nuncjatura odmawia przekazania dokumentów dotyczących księdza Arkadiusza H. Zasłania się tajemnicą dyplomatyczną

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Udostępnij:
Nuncjatura Apostolska w Polsce zdecydowała, że nie przekaże sądowi w Kaliszu dokumentów na temat biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który chronił księdza pedofila - Arkadiusz H. Odmówiono również przekazania akt postępowania wobec samego duchownego. Bracia Pankowiakowie w procesie cywilnym domagają się od Kościoła 1 mln zł zadośćuczynienia. Chodzi o bohaterów głośnego filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

Nuncjatura nie chce wydać dokumentów. Bracia pozwali Kościół na milion złotych

W Sądzie Okręgowym w Kaliszu toczy się sprawa założona przez braci Bartłomieja i Jakuba Pankowiaków, w której pozwali diecezję kaliską za krzywdy wyrządzone przez księdza Arkadiusz H. Bohaterowie głośnego filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” domagają się miliona złotych odszkodowania. Kaliski sąd zwrócił się zatem o wydanie kościelnych akt, które dotyczą księdza oskarżonego o pedofilię oraz akt postępowania wobec biskupa, który tuszował tę sprawę.

Przypomnijmy, że ksiądz Arkadiusz H. nie odpowie za pedofilię. 28 października Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił wyrok 3 lat pozbawienia wolności i umorzył postępowanie. Zdaniem sądu sprawa negatywnego bohatera filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" uległa przedawnieniu. Sędzia Marek Bajger podkreślił jednakże, że nie jest to uniewinnienie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ksiądz jest sprawcą zarzucanych mu przestępstw.

- Jeśli chodzi o umorzenie postępowanie to nie ulega wątpliwości, że jest to porażka, porażka całego społeczeństwa polegająca na tym, że sprawca odrażającego i wyjątkowo nagannego moralnie czynu popełnionego na szkodę 10-letniego dziecka, na który złożyło się kilkanaście czynów sprawczych, z których każdy rozpoznawany oddzielnie wyczerpuje znamiona z art. 200 par. 1 KK nie poniesie odpowiedzialności karnej - podkreślił sędzia Marek Bajger.

W sierpniu zobowiązano pełnomocnika pozwanej strony do przedłożenia do akt sprawy dokumentacji kościelnej. Chodziło w głównej mierze o przebieg posługi kapłańskiej księdza Arkadiusz H. oraz udzielenia informacji, czy wcześniej dochodziło do skarg na duchownego z diecezji kaliskiej. czy składano na niego skargi. Zobowiązano wówczas diecezję kaliską do przedłożenia decyzji Stolicy Apostolskiej wobec biskupa Edwarda Janiaka, który został ukarany przez Watykan w marcu 2021 roku. Kuria odmówiła jednak wydania wszelkich dokumentów dotyczących sprawy ks. Arkadiusza H. Wspomniana decyzja została przekazana do sądu 19 listopada

Nuncjatura nie chce wydać dokumentów. Bracia pozwali Kościół na milion złotych

Nuncjatura Apostolska w Polsce powołuje się w niej na Konwencję Wiedeńską. Przedstawiciele Kościoła katolickiego zaznaczają, że zgodnie z konwencją archiwa oraz dokumenty Nuncjatury są „nienaruszalne w każdym czasie i niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują”. Dotyczy to także kopii dokumentacji, które pozostały w diecezji. Nuncjatura informuje sąd w Kaliszu, że ten może teraz ubiegać się o kościelne akta w trybie międzynarodowej pomocy prawnej. To jednak może zająć długie lata.

„W nawiązaniu do wniosku wystosowanego przez I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Kaliszu tutejsze Przedstawicielstwo Papieskie zostało zobowiązane do przekazania, że prośba Sądu nie może zostać uwzględniona, ponieważ dotyczy dokumentu wystawionego przez Stolicę Apostolską i przechowanego w archiwum misji dyplomatycznej, które zgodnie z art. 24 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych są nienaruszalne „w każdym czasie i niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują” - można przeczytać w komunikacie.

Jak tłumaczy Edyta Janiszewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Kaliszu, Nuncjatura uściśliła również, że w postępowaniu kanonicznym zarówno dokumenty wystawione przez właściwe Dykasterie Stolicy Apostolskiej, jak i podmioty działające w Polsce na mocy jej delegacji, pozostają w jurysdykcji Stolicy Apostolskiej. Dlatego też nawet gdy kopia dokumentacji przesłanej do Stolicy Apostolskiej pozostaje w diecezji trybem dysponowania tą dokumentacją jest procedura międzynarodowej pomocy prawnej.

Nuncjatura nie chce wydać dokumentów. Bracia pozwali Kościół na milion złotych

Nuncjatura Apostolska w Polsce w taki oto sposób uzasadnia brak udostępnienia dokumentów w sprawie biskupa Janiaka i ks. Arkadiusz H.

- Nadto wskazano, że wnioski o pomoc sądową powinny zwierać możliwe dokładne wskazanie konkretnych faktów w odniesieniu do których prowadzone jest postępowanie, istotnych elementów, które w związku z nimi są badane oraz uzasadnionych powodów dla jakich wniosek o pomoc prawną jest kierowany do Stolicy Apostolskiej. Umożliwi to właściwym organom Stolicy Apostolskiej ocenę wniosku pod kątem sensowności, zasadności i przydatności do celów procesowych. Nie będą uwzględniane wnioski ogólnikowe, pozbawione elementów umożliwiającym właściwym organom ocenę ich sensowności, zasadności i przydatności - podkreślono w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

Dodaje, że nie będą uwzględniane wnioski ogólnikowe, pozbawione elementów umożliwiającym właściwym organom ocenę ich sensowności, zasadności i przydatności.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Nuncjaturę Apostolską w Polsce.

Pleszew. Czuję wstyd i zażenowanie - mówi Bartłomiej Pankowi...

Pleszew. Rusza rozprawa apelacyjna w sprawie ks. Arkadiusz H...

Pleszew. Ksiądz Arkadiusz H., negatywny bohater filmu braci ...

Ksiądz Arkadiusz H. oskarżony o pedofilię. Prokuratura w Ple...

Kolejna ofiara ks. Arkadiusza przerywa milczenie po 25 latach

Zabawa w chowanego. - Zaczynam dziś nowe, mam nadzieję lepsz...

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. MotoMikołaje 2021. Na MotoMikołajów zawsze można li...

Pleszew. Prawdziwe tłumy powitały Mikołaja i zapaliły świąte...

Pleszew. Świąteczna galeria pleszewian ze świętym Mikołajem [ZDJĘCIA]

Pleszew. Pleszewskie renifery - jedyne na świecie stworzone...

Gmina Dobrzyca. Dla Dominiki i Kamila. Charytatywny kiermasz...

Mikołajki 2021. Pleszew. Sentymentalna i zarazem świąteczna ...

Pleszew. Pod Mikołajkową choinką zaroiło się od... Mikołajów

Pleszew. Kobieta w ciąży podłączona do ECMO. Lekarze walczą ...

Pleszew. W dawnym budynku dworca powstanie muzeum pleszewski...

Pleszew. Są zarzuty dla zatrzymanych policjantów. Wobec 38 i...

Dwóch funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie...

"Marzenia się spełniają". Społeczność szkoły w Marszewie cie...

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie