Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Narodowe Czytanie 2021. Barbara Bursztynowicz czytała "Moralność pani Dulskiej" w pleszewskiej bibliotece

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Tegorocznym gościem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie w ramach akcji Narodowe Czytanie 2021 była Barbara Bursztynowicz. Aktorka prezentowała w książnicy fragmenty "Moralności pani Dulskiej".

W sobotę, 4 września 2021 roku, w wielu miejscach w kraju zorganizowano jubileuszową, dziesiątą odsłonę akcji Narodowego Czytania. Z tej okazji do pleszewskiej biblioteki zawitała Barbara Bursztynowicz. Aktorka, której największą popularność przyniosła rola Elżbiety Chojnickiej w serialu "Klan", czytała dla publiczności fragmenty dzieła Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej". Na zakończenie każdy miał możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z gościem książnicy.

Narodowe Czytanie 2021

- To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – mówi o "Moralności pani Dulskiej" prezydent RP Andrzej Duda. Para prezydencka tradycyjnie objęta patronat nad akcją.

"Moralność pani Dulskiej" powstała w 1906 roku i szybko stała się popularna. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. "Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całym kraju czytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i "Antologię Niepodległości", "Nowele polskie", czyli zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

"W zdrowym ciele zdrowy duch". Festyn z Kołem Gospodyń Wiejs...

Olaf Pera, mistrz Polski kadetów w boskie, marzy o starcie w...

Pleszew. Osiecka po męsku, czyli odważne wersje wielkich przebojów

Pleszew. Nowa dyrektor powitała uczniów. Rozpoczęcie roku sz...

W Krakowie ruszył festiwal Mastercard OFF Camera. Filmy można również oglądać na platformie player.pl

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto