MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Arkadiusz Ptak mówił o rozwoju i idei 15-minutowego miasta

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew mówił o idei miasta 15 minut na przykładzie Pleszewa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew mówił o idei miasta 15 minut na przykładzie Pleszewa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego UMiG Pleszew
Pleszew prezentował się na prestiżowym kongresie w Katowicach. Wśród wielu prelegentów znalazł się Arkadiusz Ptak. Debata o rozwoju ośrodków miejskich i miastach 15-minutowych była inspiracją dla innych.

Pleszew na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Pleszew zasłynął w całej Polsce, jako pierwsze w kraju 15-minutowe miasto, dlatego podczas sesji pn. "Miasto, mieszkańcy, rozwój" trwającego w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie mogło zabraknąć przedstawicieli Kompaktowego Pleszewa na czele z Arkadiusz Ptakiem, burmistrzem Miasta i Gminy Pleszew.

- W przypadku małego miasteczka, jakim jest Pleszew, borykającego się m.in. z problemami depopulacji, szukaliśmy niszy, która odróżni nasze miasto od innych, głównie większych. Myślę, że do tej pory mniejsze miasta miały kompleks dużych miast. Na siłę próbowano kopiować rozwiązania z dużych miast, ale tak się nie da. Zawsze mówię, że każde miasto ma swoje 15 minut - skomentował burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

W trakcie debaty samorządowcy z Proszowic, Katowic, Pleszewa, Białegostoku i Płocka mówili o pomysłach na rozwój ośrodków miejskich zarówno tych dużych, jak i małych, wdrażaniu idei miasta 15-minutowego, a także m.in. relacjach samorządowców z mieszkańcami. Podkreślili, że niezbędne do prawidłowego rozwoju miast są dobre i silne relacje z mieszkańcami, bo to przecież na ich rzecz pracuje się w samorządzie. Podstawą jest zdiagnozowanie potrzeb, a następnie podejmowanie działań w celu zaspokojenia ich w jak największym stopniu.

Burmistrz Pleszewa w swoim wystąpieniu przypomniał, że o 15-minutowym mieście w kontekście Pleszewa mówi się od 1-2 lat, natomiast po raz pierwszy tę ideę przedstawił już w 2019 r.

- Po pierwsze szukanie niszy, po wtóre identyfikowanie problemów na podstawie ekspertyz i opracowań naukowych. Każda większa decyzja w Pleszewie podejmowana jest na podstawie obszernego materiału badawczego, prowadzimy ścisłą współpracę z akademickimi ośrodkami badawczymi. Przygotowaliśmy dużo dobrych materiałów, które stały się punktem wyjścia do kolejnych działań - zaznaczył. - Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czego młody człowiek potrzebuje do życia. Są 4 takie filary: praca, mieszkanie, edukacja, zdrowie - wymieniał.

Miasto i Gmina Pleszew w pierwszej kolejności zaczęła od wyrównywania dostępu do dobrej edukacji, po czym przyszła pora zająć się polityką mieszkaniową, z której według Arkadiusza Ptaka, gmina jest obecnie nawet bardziej znana niż z 15-minutowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto