Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP spotkała się z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy

Damian Cieślak
Damian Cieślak
CKiW OHP w Pleszewie
"Prawa przez cały sezon" - pod takim hasłem odbyło się w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie spotkanie w ramach Europejskiej Kampanii ELA dla uczniów placówki, które prowadzili inspektorzy z Państwowej Inspekcji Pracy z Ostrowa Wielkopolskiego. Kampania ma na celu uświadamianie pracowników sezonowych, którzy znajdują zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej o sprawiedliwych i bezpiecznych warunkach pracy, jakie im przysługują.

Spotkanie z Państwową Inspekcji Pracy

Dla niektórych uczniów Centrum ten rok szkolny jest ostatnim rokiem nauki. W czerwcu opuszczą mury placówki już jako absolwenci. Jeśli nie podejmą dalszej edukacji, trafią na rynek pracy. Niewykluczone, że zatrudnienia będą szukali w innych krajach. Tam mogą spotkać nieuczciwego pracodawcę, który łamiąc prawo będzie ich wyzyskiwał. Stąd też uświadamiająca kampania europejska, której zadaniem jest m.in. pokazanie pracownikom sezonowym, jakie mają uprawnienia, jakie mogą być negatywne skutki pracy nierejestrowanej i możliwości zgłaszania pracy na czarno po to, aby uzyskać ochronę oraz dochodzić swoich praw.

- Tego rodzaju spotkania z fachowcami, którzy znają prawo pracy to dla naszych uczniów ważne doświadczenie. Przepisy europejskie ulegają zmianie, są wprowadzane nowelizacje i coś, co było aktualne dwa lata temu, dzisiaj już może nie być. Stąd też wizyta inspektorów PIP. To osoby, które są nie tylko na bieżąco z prawem pracy, ale i też doskonale znają działania nieuczciwych pracodawców, którzy próbują wykorzystywać młodocianych pracowników. A szczególnie trudno jest dochodzić swoich praw pracując za granicą. I na to przede wszystkim zwracali uwagę naszym podopiecznym oraz radzili, w jaki sposób mogą tego uniknąć - opowiada Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.

Istotnym przekazem spotkania było również to, że przyszli pracownicy sezonowi powinni też sami zadbać o znajomość prawa pracy obowiązującego w danym kraju i dowiedzieć się, w jakich instytucjach mogą szukać pomocy na danym terenie. Warto bowiem wiedzieć, jak zachować się w sytuacji kryzysowej i nie dać oszukać nieuczciwym pracodawcom. Za przykład powinny posłużyć historie z wciąż istniejących w Europie obozach pracy tworzonych przez zorganizowane grupy przestępcze, które pod płaszczykiem prawa zmuszają ludzi do niewolniczej pracy.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Jest wyrok Sądu Okręgowego w sprawie ks. Arkadiusz H.!

Czermin. Pożar stolarni w Czerminie. Z ogniem walczyło blisk...

Złota polska jesień w Gołuchowie. Wyjątkowy spacer po parku arboretum w Gołuchowie w jesiennych barwach. Taka jesień zachwyca!

Złota polska jesień w Gołuchowie. Wyjątkowy spacer po parku ...

Nocny pożar w gminie Dobrzyca. Paliła się kotłownia w budynk...

Pleszew. Uczniowie pleszewskiej "Trójki" na kwarantannie do ...

"To są zorganizowane grupy przestępcze". Rzecznik Komendy Głównej Policji o przemytnikach migrantów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto