Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Miedzianka po drodze 2022. Piknikowa atmosfera podczas rozmów o literaturze i poezji. Tego jeszcze w Pleszewie nie było!

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Pleszew. Miedzianka po drodze 2022. Piknikowa atmosfera podczas rozmów o literaturze i poezji. Tego jeszcze w Pleszewie nie było!
Pleszew. Miedzianka po drodze 2022. Piknikowa atmosfera podczas rozmów o literaturze i poezji. Tego jeszcze w Pleszewie nie było! Piotr Fehler
Miedzianka po drodze 2022. W Pleszewie odbył się festiwal literacki Miedzianka Po Drodze. Pleszewianie, którzy zdecydowali się odwiedzić Miedziankę po drodze nie mają czego żałować! Na po kolejowych terenach mieli okazję spotkać się z autorami książek, słuchali interesujących wywiadów i brali udział w wielu innych, niecodziennych aktywnościach. Odbyły się warsztaty, koncert, przewidziano również atrakcje dla najmłodszych oraz obwoźną księgarnię

Miedzianka po drodze zawitała do Pleszewa

Festiwal Miedzianka po drodze realizowany jest w tym roku w wyjątkowej formule, która nie ma sobie równych. Od 2017 roku aż do pandemii festiwal stworzony przez Instytut Reportażu i Filipa Springera odbywał się w mitycznej Miedziance, mieście którego już nie ma, w gminie Janowice Wielkie, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wszystko zaczęło się od fascynacji tym miejscem Filipa Springera, znanego polskiego reportażysty i fotoreportera, który poświęcił mu swój literacki debiut pt. „Miedzianka. Historia znikania”. To wyjątkowa podróż w czasie próbująca przywrócić pamięć o dawnym miasteczku, które przez siedem wieków, dzięki bogatym złożom miedzi i kobaltu było znane głównie z górnictwa.

Nowa „Miedzianka po drodze”

Książka, która zyskała wielką popularność przyczyniła się do odradzania się miejscowości. W 2013 r. zamieszkanych było w niej kilkanaście domów. Kilka lat później powstał Browar Miedzianka, a o starym browarze przypominają murale przedstawiające dawnych właścicieli i tablice informacyjne. Od 2017 r. Miedzianka stała się stolicą reportażu za sprawą corocznych festiwali organizowanych tam przez Instytut Reportażu. Spotkania z autorami odbywały się głównie w kościele, starej szkole oraz w plenerze. Nie brakowało autorskich spacerów po śladach dawnego miasta oraz warsztatów dla dzieci. Przez kilka sierpniowych dni tę niewielką, zapomnianą wieś odkrywały co roku setki miłośników literatury.

Miedzianka po drodze. Pleszewski etap

W tym roku, po dwuletniej przerwie festiwal Miedzianka po drodze wrócił w nowej odsłonie. Rozpoczął się dwudniowymi warsztatami tematycznymi w Miedziance, a następnie festiwalowa kolumna wyruszy w podróż po Polsce, gdzie odwiedzi siedem miast, w tym Pleszew.

– Wędrowna forma festiwalu pozwala też zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności – zapowiadają organizatorzy.

A w żadnym z odwiedzanych festiwalowych miejsc nie zabrakło spotkań z autorami, warsztatów i koncertów. Festiwal otwiera się w tym roku także na inne gatunki literatury poza reportażem: na powieść, esej, poezję oraz literackie eksperymenty między gatunkami.

Miedzianka po drodze po pleszewsku

W piątek, 2 września na miłośników książek czekał szereg atrakcji. Na torowisku przed Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Pleszew, która była jednym z organizatorów można było spotkać i porozmawiać z autorami książek. Sylwia Chutnik porozmawiała z Ingą Iwasiuk, Weronika Wawrzkowicz z Witoldem Szabłowskim, a Izabela Fietkiewicz-Paszek z Kazimierą Szczuką. Po godz. 17 w Zajezdni Kultury odbyła się projekcja filmu „Tożsamość” i spotkanie z jego twórcami – Konradem Królikowskim i Patrykiem Cannon. W jednym z wagonów zainteresowani mogli wziąć udział w lekcji poezji poprowadzonej przez Julię Fiedorczuk. Wieczorem odbył się pokaz filmów, które powstały w ramach projektu „Art Thinking – myślenie sztuką”. Późnym wieczorem na torowisku odbył się klimatyczny koncert Michała Zygmunta – artysty mieszkającego na co dzień nad Odrą, a następnie „Latarnicy i Latarniczki”. W jego ramach, twórcy (Weronika Wawrzkowicz, Błażej Staryszak, Robert Maciąg, Inga Iwasiów i Witek Szabłowski) rozstawieni w różnych miejscach torowiska, czytali publiczności fragmenty swoich książek.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pleszew. Muzyczne zakończenie lata z przytupem w Pleszewie. Zobacz, jak bawili się pleszewianie na koncercie Mateusza Ziółko i Big Bandu!

Pleszew. Muzyczne zakończenie lata z przytupem w Pleszewie. ...

Love Island. Wyspa miłości. Kuba Grabarek z Pleszewa wśród uczestników 6. edycji najgorętszego show Love Island. Wyspa miłości

Love Island.Kuba Grabarek z Pleszewa wśród uczestników 6. ed...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022. Nowi uczniowie w nowej szkole! Zobacz, jak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego w ZST w Pleszewie

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022. Nowi uczniowie w nowej szko...

Oddali hołd walczącym i poległym. Pleszew uczcił 83. rocznic...

Pleszew. Wybrzmiał pierwszy dzwonek! Uczniowie "Dwójki" zain...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Jak wyglądało rozpoczęcie nowego roku

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w I Liceum Ogólnokształ...

Pleszew. Parking przy Cmentarzu Komunalnym. Jeden z trzech nowych parkingów w Pleszewie jest już gotowy. Sprawdź, bo robi wrażenie

Pleszew. Parking przy Cmentarzu Komunalnym. Jeden z trzech n...

Lekkoatletyka. "Mam nadzieję, że ten medal to dopiero począt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto