Pleszew. Marszałek przywiózł pieniądze na budowę ścieżek rowerowych i modernizację technikum

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W poniedziałek, 26 lipca 2021 roku, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie burmistrz Arkadiusz Ptak i starosta Macieja Wasielewski podpisali z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem umowy o dofinansowaniu z WRPO budowy ścieżek rowerowych oraz modernizacji Zespołu Szkół Technicznych.

Miasto i gmina Pleszew pozyskała ponad 2,5 mln złotych na budowę ścieżek rowerowych. Całkowita wartość inwestycji przekracza 3,5 mln zł. Część zadania została już zrealizowana, a część zostanie zrobiona w najbliższych miesiącach. W sumie projekt obejmuje 5 odcinków:

  • budowa ścieżki rowerowej w ciągu ulic: Zamkowa, Ogrodowa i Słowackiego - 592 metry;
  • budowa ścieżki rowerowej pomiędzy ulicą Lipową a Targową - 352 metry;
  • budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Lipowej - 428 metrów;
  • budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Wierzbowej - 633 metry;
  • budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Szpitalnej - 393 metry;

- Z pewnym wyprzedzeniem pomyśleliśmy o sprawach koncepcyjnych. Pozyskaliśmy pieniądze z budżetu państwa na realizację projektu Smart Pleszew. Dzięki temu mieliśmy środki finansowe na opracowanie dokumentacji czy ekspertyz. W efekcie mamy szczegółowo rozpisaną koncepcję ścieżek rowerowych dla całego miasta i gminy. Każda przebudowa drogi ma w założeniu oznaczać budowę ścieżki rowerowej. Myślę, że potrzebujemy 10 lat, aby powiązać całą sieć ścieżek rowerowych. Ten projekt nam w tym pomoże. Już niedługo będzie można rowerem dojechać np. z Kowalewa do ratusza, ale też do innych istotnych miejsc na terenie miasta i gminy. Choćby do dworca kolejowego, biblioteki, Zajezdni Kultury czy szpitala. To jest pewna całość, która jest realizowana również dzięki współpracy z samorządem powiatowym - podkreśla burmistrz Arkadiusz Ptak.

Modernizacja Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie

Powiat pleszewski otrzyma z kolei niemal 4 mln zł na modernizację i doposażenie Zespołu Szkół Technicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego.

Praktycznie połowa młodzieży, która wybiera nasze szkoły stawia na ZST. Placówka jednak odbiega od standardów, które dzisiaj powinny obowiązywać. To nie znaczy, że nic tam nie było robione. Wykonaliśmy termomodernizację, została wybudowana sala gimnastyczna. Niestety wnętrza, wyposażenie, pomoce dydaktyczne pozostawiają wiele do życzenia. Zarząd i Rada Powiatu Pleszewskiego była już bardzo zdeterminowana. Przystąpilibyśmy do remontu, nawet gdybyśmy nie otrzymali dotacji. Na szczęście pozyskaliśmy 4 mln zł. Dzięki temu możemy przeznaczyć własne środki na remont elewacji zewnętrznej, nowe parkingi czy zieleń. Ta szkoła naprawdę za kilka miesięcy będzie wyglądać inaczej - mówi starosta Maciej Wasielewski.

Przypomnijmy, że modernizacja - ramach wartego 4,7 mln zł projektu - obejmie: remont wnętrz, korytarzy, klatek schodowych i klas, przebudowę części administracyjnej, budowę ogólnodostępnej toalety dla osób niepełnosprawnych, schodów zewnętrznych wraz z montażem pochylni dla wózków inwalidzkich, wymianę całej instalacji c.o. i 2 pieców gazowych w kotłowni, nowe instalacje w budynku; hydrantową, elektryczną, oświetleniową, sygnalizacji ppoż i awaryjno-ewakuacyjnej, sieci teleinformatycznej, internetowej oraz monitoringu. Oprócz robót budowlanych ZST zyska nowe pomoce dydaktyczne, w tym: komputery, wózek widłowy, paletyzator, całą gamę stanowisk demonstracyjnych, zestawów egzaminacyjnych, modeli i przyrządów.

W Centrum Kształcenia Zawodowego przy Al. Wojska Polskiego planowany jest z kolei kapitalny remont pracowni do praktycznej nauki zawodu z dostawą i montażem nowych obrabiarek: tokarki CNC, frezarki uniwersalnej, stołu obrotowego i wypalarki plazmowej oraz zakup dodatkowego sprzętu; zestawów komputerowych, projektora multimedialnego, spawarki i przyrządu do pomiaru geometrii kół i osi samochodów.

Finał remontu w ZST powinien nastąpić pod koniec roku. - Dla 10 z 25 oddziałów na czas modernizacji będziemy musieli znaleźć miejsce w innych naszych jednostkach, a jeśli nie będzie takiej możliwości to powstanie szkoła kontenerowa - opowiada starosta pleszewski. - Odnotowujemy renesans szkolnictwa zawodowego. Słuszny renesans. W pewnym momencie była to sprawa traktowana po macoszemu zarówno przez władze centralne, jak i samorządowe z prostej przyczyny - wymagała dużych nakładów finansowych. Teraz dzięki pieniądzom z UE możemy zrobić więcej - komentował marszałek Marek Woźniak.

Marszałek zwiedził obiektu kultury

Podczas wizyty w Pleszewie marszałek Marek Woźniak zwiedził m.in. zrewitalizowane tereny pokolejowe. Był w bibliotece, odwiedził Zajezdnię Kultury. - Cieszę się, że mogę zobaczyć te przestrzenie. Od dawna to sobie planowałem. To są wzorcowe, modelowe przykłady realizacji rewitalizacji, które warto zauważyć, promować - podkreślał Marek Woźniak. Marszałek otrzymał z rąk burmistrza Arkadiusz Ptaka pamiątkowy album pokazujący, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniało się to miejsce oraz co dzieje się aktualnie w bibliotece czy Zajezdni Kultury. Identyczny album otrzymał były burmistrz Pleszewa, a obecnie przewodniczący Rady Powiatu Pleszewskiego, Marian Adamek, który jako gospodarz miasta rozpoczął rewitalizację terenów pokolejowych.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Chocz. Festyn nad Prosną z Zarządem Miasta

Gmina Dobrzyca. Big Band "Po Godzinach" zaczarował publiczno...

Pleszew. Było rodzinnie i bajkowo. Dzieci własnoręcznie twor...

Pleszew. Zlot amerykańskich samochodów Amcar Westernland Spo...

Gmina Chocz. Drugi dzień Amcar Westernland Spot. Co dzieje s...

Minister finansów: Zmiany podatkowe będą korzystne lub neutralne dla 90 procent podatników, czyli 23 milionów osób

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie