Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Krystian Machnik w Czarnobylu był 107 razy. 19 listopada o życiu w strefie wykluczenia opowiadał w Muzeum Regionalnym

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Katarzyna Rutkowska - Muzeum Regionalne w Pleszewie
Wizyta Krystiana Machnika w Pleszewie była uzupełnieniem wystawy fotograficznej "35 lat po katastrofie w Czarnobylu", którą od kilku tygodni możemy podziwiać w Muzeum Regionalnym. Ostrowianin pierwszy raz udał się do strefy w 2013 r. Dziś to jego sposób na życie.

Krystian Machnik w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

Krystian Machnik regularnie organizuje wycieczki do strefy, a także akcje pomocowe samosiołom - ludziom, którzy po przymusowej ewakuacji nie potrafili się odnaleźć w nowym miejscu i zdecydowali się wrócić do rodzinnych domów. Kupuje produkty, uzyskuje pozwolenia i ze swoimi kompanami rusza w drogę. - Mamy już tam przyszywane babcie, które bardzo cieszą się na nasz widok. Niestety, z każdym rokiem jest coraz mniej tych osób. Niedługo nie będzie dla kogo robić takich akcji - podkreśla. Samosiołom zawozi jedzenie czy odzież.

Eksplorator Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i założyciel grupy Napromieniowani.pl w piątek, 19 listopada 2021 roku, gościł w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Jego wizyta była uzupełnieniem wystawy fotograficznej "35 lat po katastrofie w Czarnobylu", która została otwarta 28 października. Z kilku tysięcy zdjęć jego autorstwa, zrobionych podczas licznych podróży na Ukrainę, na ekspozycji znalazły się te najciekawsze i najbardziej tajemnicze.

W piątkowy wieczór organizator wypraw do Czarnobyla i Fukushimy podzielił się z publicznością swoimi wrażeniami, doświadczeniami i wiedzą z wizyt w strefie wykluczenia. - Był tam już 107 razy, łącznie spędził w strefie 398 dni. Prawie 2-godzinna, barwna opowieść dotyczyła nie tylko czarnobylskiej elektrowni i wypadków z kwietnia 1986 r., ale także miast Czarnobyl i Prypeć opuszczonych w wyniku katastrofy czy tzw. samosiołów, którzy zamieszkują wsie w okolicach Czarnobyla do dziś - relacjonuje Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Święto strażaków! Jubileusz 100-lecia Związku Ochot...

Wśród 60 ofert znajdziecie m.in. propozycje dla: mechanika samochodowego, pracownika produkcji, pomocy kuchennej, stolarza, tapicera, sprzedawcy, kelnera, nauczyciela języka angielskiego, kierowcy, psychologa, elektronika/automatyka, pracownika drogowego, diagnosty czy szwaczki

Oferty pracy z Pleszewa i powiatu pleszewskiego. Kogo poszuk...

Pleszew. 10 tys. samochodów na dobę przejeżdża przez rynek. ...

Pleszew. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pełną pier...

To Jelcz? Żuk? Nysa? - Wszystko naraz! I właśnie wróciło do domu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto