Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Famot stawia na rozwój i prawdziwą rewolucję szkolnictwa zawodowego. Będzie "500 plus" dla każdego ucznia

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Famot Pleszew należący do japońsko-niemieckiego koncernu DMG Mori ma ambitne plany. Stawia nie tylko na rozbudowę swojego zakładu, ale chce również wprowadzić prawdziwą "rewolucję" w szkolnictwie zawodowym w powiecie pleszewskim. Już od nowego roku szkolnego planowane jest uruchomienie nowych kierunków w szkołach zawodowych, a nawet wypłacanie wynagrodzenia uczniom, którzy zdecydują się na naukę w nowym zawodzie

Famot Pleszew stawia na rozwój szkolnictwa zawodowego

W najbliższych latach Famot Pleszew planuje dalszy dynamiczny rozwój. O przyszłości pleszewskiej firmy w ciągu najbliższych lat w dużej mierze zadecyduje jednak kapitał ludzki i zwiększone zapotrzebowanie na kandydatów do pracy o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, których aktualnie brakuje na rynku pracy. Aby sprostać temu wyzwaniu Famot Pleszew podejmuje wiele inicjatyw i działań, których celem jest rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie. Pleszewska firma nawiązała już współpracę z Politechniką Poznańską czy z Akademią Kaliską.

- Na bazie spotkań z przedstawicielami samorządu miejskiego i powiatowego oraz doświadczeń takich firm jak Volkswagen we Wrześni, zdecydowaliśmy się, że chcemy rozbudować szkolnictwo zawodowe w powiecie pleszewskim w kierunku operator obrabiarek sterowanych numerycznie. Chcemy zachęcić lokalne szkoły do tego jeszcze bardziej niż robiliśmy to do tej pory - podkreśla Mariusz Derbich, prezes pleszewskiego Famotu.

Pleszew. Ambitne plany Famot Pleszew. Firma zapowiada kolejn...

Famot Pleszew. Klasy patronackie w technikum na Zielonej

Najważniejszym przykładem w inwestowanie przez Famot w kapitał ludzki w powiecie pleszewskim jest utworzona we wrześniu 2017 roku klasa patronacka w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie w zawodzie technik mechatronik. Obecnie w 5 klasach objętych patronatem Famot Pleszew uczy się około 150 uczniów. Dziesięciu najlepszych uczniów z każdej klasy objętej patronatem pleszewskiej firmy (w trzech ostatnich latach nauki) może liczyć na stypendium fundowane przez firmę Famot.

- To była jedna z lepszych inicjatyw. Sprawdza się bardzo dobrze i młodzi ludzie kończący edukację wracają do naszej firmy. Jest to około 20 uczniów z 25-osobowej klasy - zaznacza Mariusz Derbich, prezes pleszewskiego Famotu.

Famot Pleszew. "Rewolucja" w szkolnictwie zawodowym

Na tym jednak nie koniec. Plany są ambitne i imponujące. Śmiało można stwierdzić, że czeka nas prawdziwa "rewolucja" w szkolnictwie zawodowym na terenie powiatu pleszewskiego W roku szkolnym 2022/2023 Famot Pleszew planuje uruchomienie drugiego kierunku kształcenia dualnego w zawodzie Technik Mechanik (o ścieżce zawodowej operator obrabiarek sterowanych numerycznie).

- Chcemy, aby te największe obrabiarki, które są zaawansowane technicznie miały ludzi, którzy będą w stanie je obsłużyć. Dla nas to bardzo ważna inicjatywa służąca nie tylko rozwojowi naszej firmy, ale jest również istotna dla miasta i dla całego regionu. Jeżeli ktoś nie zdecyduje się na pracę w Famocie, to będzie miał olbrzymią szansę na pracę w lokalnych firmach, które dostarczają nam materiały. Warto więc inwestować w tego typu kierunki - tłumaczył prezes pleszewskiego Famotu i dodał, że system wspierania uczniów będzie na takich samych zasadach, jak w przypadku klasy patronackiej o profilu technik mechatronik.

W technikum na Zielonej powstanie klasa patronacka "Famotu"

Kolejnym istotnym krokiem od nowego roku szkolnego 2022/2023 będzie uruchomienie w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie zawodu o kierunku operator obrabiarki sterowanej numerycznie.

- Taki uczeń trafi do nas w wieku 15-16 lat. Przez trzy lata będziemy uczyć się zawodu, a po tym okresie, mam nadzieję, że u nas zostanie i będziemy razem pracować. Uczniowie, którzy zdecydują się na naukę w tym zawodzie i współpracę z Famot Pleszew, będą mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości 500 złotych brutto miesięcznie. Mamy nadzieję, że to zachęci młodych ludzi, żeby wybrali ten zawód, który już teraz nie wiążę się z żadną "brudną" ani fizyczną pracą, a jedynie intelektualną. To jest zawód przyszłości - podkreślał Mariusz Derbich.

Uczniowie z klasy patronackiej Famotu uroczyście rozpoczęli ...

Uczniowie z klasy patronackiej Famotu rozpoczęli rok szkolny...

Pleszewski Famot z najnowocześniejszą halą produkcyjną przem...

W planach pleszewskiego Famotu jest również utworzenie Famot Academy, czyli miejsca, w którym będzie można rozwijać kompetencje i umiejętności praktyczne nowo zatrudnionych pracowników oraz stażystów. Dodatkowo większy nacisk pleszewska firma zamierza położyć na współpracę z Centrum Kształcenia Zawodowego w Pleszewie. Przejawiać się ono będzie zarówno wsparciem materialnym, jak i merytorycznym. Władze Famotu chcą, aby to miejsce mogło się rozwijać, unowocześniać swoją bazę laboratoryjną i podnosić poziom kształcenia zawodowego w regionie.

Zakończył się I etap rozbudowy pleszewskiego FAMOTU. Koncern...

Boom inwestycyjny w pleszewskim Famocie!

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gmina Chocz. Mikołajkowa akcja charytatywna dla małej Sandry...

Liliana pilnie potrzebuje operacji. Fundacja Bread of Life r...

Pleszew. Święto strażaków! Jubileusz 100-lecia Związku Ochot...

Pleszew. Ambitne plany Famot Pleszew. Firma zapowiada kolejn...

Mieszkanka powiatu pleszewskiego w finale Miss Nastolatek Wo...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto