Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. "Dziedzictwo Wielkopolski". Dr Dariusz Lorek opowiadał w Muzeum Regionalnym o topograficznym krajobrazie XIX-wiecznego miasta

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Witold Hajdasz - Muzeum Regionalne w Pleszewie
O topograficznym krajobrazie XIX-wiecznego miasta opowiadał w środę, 24 listopada 2021 roku, w Muzeum Regionalnym w Pleszewie dr Dariusz Lorek. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Dziedzictwo Wielkopolski".

O topograficznym krajobrazie XIX-wiecznego Pleszewa w Muzeum Regionalnym

Dr Dariusz Lorek, pracownik Laboratorium Kartograficznych i Geodezyjnych Badań Środowiska w Instytucie Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, a także członek Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej był gościem Muzeum Regionalnego w Pleszewie. W środę, 24 listopada 2021 roku, wygłosił wykład zatytułowany "Dziedzictwo zapisane w mapach. Krajobraz topograficzny XIX-wiecznego miasta".

W 2018 roku, w kwartalniku „Badania Fizjograficzne” (Seria A – Geografia Fizyczna) ukazał się artykuł Dariusza Lorka zawierający analizę planu Pleszewa z XIX wieku. Właśnie ta publikacja stała się podstawą wygłoszonego wykładu. Prelegent odsłonił przed słuchaczami tajniki dziedziny, w której się specjalizuje – kartografii czyli nauki o mapach, teorii map i metodach ich sporządzania i użytkowania. Zasadniczą część wykładu stanowiło omówienie planu Pleszewa z XIX wieku, który został sporządzony w 1806 roku. Ideą jego przygotowania było ukazanie stanu miasta po wielkim pożarze. Plan rozróżnia bowiem obszary spalone i ocalone z pożaru. Jak podkreślał prelegent, dzięki temu stanowi cenne źródło informacji jako dokument urzędowy określający położenie, kształt i wielkość poszczególnych działek. Niemal każda wytyczona działka ma na badanym opracowaniu przypisany numer. W przypadku Pleszewa numeracja rozpoczyna się od działki z kościołem pod wezwaniem Świętego Floriana i wzrasta kolejno w kierunku wschodnim po stronie północnej obecnej ulic Poznańskiej, a kończy się na tej samej ulicy po stronie południowej numerem 339 - opowiada Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego.

Na wykład zaprosili prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie. - Dotychczas odbyły się 3 wykłady w ramach cyklu "Dziedzictwo Wielkopolski: w 2019 roku – „Kultura muzyczna Wielkopolski” (prof. UAM dr hab. Alina Mądry) i „Kościół średniowiecznej Wielkopolski” (prof. UAM dr hab. Krzysztof Kaczmarek), a w 2020 roku – „Mowa Wielkopolan a język ogólnopolski” (prof. UAM dr hab. Błażej Osowski) - przypomina Katarzyna Rutkowska.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gmina Chocz. Mikołajkowa akcja charytatywna dla małej Sandry...

Liliana pilnie potrzebuje operacji. Fundacja Bread of Life r...

Pleszew. Święto strażaków! Jubileusz 100-lecia Związku Ochot...

Pleszew. Ambitne plany Famot Pleszew. Firma zapowiada kolejn...

Mieszkanka powiatu pleszewskiego w finale Miss Nastolatek Wo...

Wiceszef MSZ po spotkaniu w BBN: Zachód musi pozostać solidarny wobec zagrożeń w regionie ze strony Rosji i Białorusi

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto