Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Deszczówka i oszczędności. System retencji i nawadniania w PCM

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Do tej pory woda deszczowa z dachu szpitala była odprowadzana do kanalizacji. Teraz będzie magazynowania i wykorzystywana do podlewania trawników. Dla PCM oznacza to duże oszczędności w poborze wody z sieci wodociągowej.

Deszczówka będzie zbierana z całego budynku A1 (tj. nowe skrzydło PCM), którego dach ma 2500 metrów kwadratowych powierzchni, i magazynowana w podziemnych zbiornikach retencyjnych, żelbetowych o łącznej pojemności 40 metrów sześciennych (co statystycznie odpowiada opadom deszczu z 15 dni). - Pobierana ze zbiorników deszczówka będzie filtrowana i przez elektrozawory rozprowadzana rurociągami ciśnieniowymi (o przekrojach stopniowanych fi 50, 40 i 32) do 145 zraszaczy rotacyjnych. Nawadnianiem objęto 3325 metrów kwadratowych trawników na terenie szpitala. Wydajność podlewania wynosi średnio 24 l. wody miesięcznie na każdy metr kwadratowy trawnika - opowiada Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie. - Zastosowano automatyczne sterowanie procesem napełniania zbiorników oraz cyklem podlewania. Pompy i cały układ sterujący umieszczono w budce technologicznej. Osprzęt techniczny na okres zimowy będzie każdorazowo demontowany - dodaje.

Latem PCM potrzebuje do podlewania trawników ponad 51 metrów sześciennych wody miesięcznie. System retencyjny deszczówki w pełni zaspokoi potrzeby szpitala w tym zakresie. Oznacza to jednocześnie duże oszczędności w poborze wody sieciowej z wodociągu szpitalnego.

Prace instalacyjne już się zakończyły. Odbiór techniczny miał miejsce 30 listopada 2020 roku. Zadanie realizował powiat pleszewski, a wykonawcą była firma „STEFPOL” s.c. Pleszew.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 111 tys. zł, w tym 50.000 zł stanowiło dofinansowanie Zarządu Województwa Wielkopolskiego z programu „Deszczówka”. Program skierowany był do samorządów, a jego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom suszy poprzez retencjonowanie wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej i wykorzystywanie jej do nawadniania terenów zielonych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gołuchowskie morsy w swoim żywiole. Coraz niższa temperatura...

Gmina Chocz. Awaria ciągnika na drodze wojewódzkiej

Fundacja Pomocy Dzieciom Humana po raz kolejny przeprowadzi ...

Mieszkańcy powiatu pleszewskiego przyłapani przez Google Str...

"Prezydent podjął najważniejszą decyzję w swojej drugiej kadencji"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto