Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Członkowie organizacji rolniczych odpoczywali i dobrze bawili się w malowniczej górskiej miejscowości u podnóża Pienin

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum prywatne
Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie zorganizował wycieczkę do Szczawnicy. W malowniczej górskiej miejscowości u podnóża Pienin odpoczywało i dobrze bawiło się ponad 30 osób.

Członkowie organizacji rolniczych odpoczywali i dobrze bawili się w malowniczej górskiej miejscowości u podnóża Pienin

Szczawnica to malowniczo położone tuż nad potokiem Grajcarek miasto uzdrowiskowe. Tutejszy klimat i niezwykłe właściwości miejscowych źródeł zwanych szczawami potrafią doskonale wzmocnić kondycję fizyczną i regenerują organizm. Do szczawnickich wód od lat przyjeżdżano po zdrowie. Leczono tu głównie dolegliwości dróg oddechowych i gardła. W przeszłości gościły tu takie sławy, jak: Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Adam Asnyk, Bolesław Prus, Cyprian Kamil Norwid czy Gabriela Zapolska.

Szczawnica położona jest u stóp góry Bryjarki. Ukształtowanie terenu jest typowe dla górskich miejscowości: wzniesienie z jednej części miasta - Szczawnicy Wyżnej (Bryjarka i Park Górny), opadające w kierunku dolnej części - Szczawnicy Niżnej ( rz. Grajcarek i Park Dolny). Na sąsiedniej górze - Palenicy (722 m n.p.m.) znajduje się wyciąg krzesełkowy z którego można korzystać przez cały rok oraz wyciągi orczykowe czynne zimą. Ze szczytu prowadzą wyznaczone szlaki, m. in. na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką, oraz na Sokolicę i Trzy Korony. Można pokonać je pieszo lub na rowerze, jak kto woli.

To właśnie tutaj kilka dni spędzili uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie. Do Szczawnicy w czwartkowy poranek wyruszyły 32 osoby. Po dotarciu na miejsce, turyści spotkali się z przewodnikiem i zabrali za poznawanie okolicy. Przeszli przez Wąwóz Homole i Sopczański, zwiedzili cerkiew, kościół w Dębnie, stację ratowniczą GOPR, wjechali kolejką linową na Palenicę. Kolejną atrakcję był spływ Dunajcem czy spacer doliną Grajcarka do pawilonu wystawowego Pienińskiego Parku Narodowego.

- Przy okazji nasza grupa starała się reklamować powiat pleszewski oraz miasto i gminę Pleszew. Tam gdzie mogliśmy, zostawialiśmy foldery promocyjne - mówi Bożena Grabowska, szefowa Gminnego Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pleszewie. - Dziękujemy za wsparcie władzom powiatu i miasta.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Śladami Olędrów. Sprawdzali, co kryje w sobie Puszcza Pyzdrska

Gmina Pleszew. Uderzył i uciekł, po czym... zrobił to ponown...

Trwają XXI Dni Ogrodnika - Targi Międzynarodowe w Ośrodku Ku...

W bogatych zbiorach Jana Zbigniewa Haina znajduje się mnóstwo ciekawych zdjęć z historii Pleszewa. Tym razem przenosimy się m.in. do lat 70. i 90. ubiegłego wieku. W galerii zamieściliśmy fotografie pleszewskich młynów i zakładów zbożowych

Unikatowe zdjęcia z historii Pleszewa. Pleszewskie młyny w d...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto