Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Coraz więcej dzieci rezygnuje z lekcji religii w pleszewskich szkołach

Piotr Fehler
Piotr Fehler
fot. Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska
Coraz więcej młodych ludzi nie chce chodzić na lekcje religii w szkole. Rezygnują przede wszystkim uczniowie szkół średnich, ale również w szkołach podstawowych jest ich z roku na rok coraz więcej. Już blisko 60 pleszewskich uczniów nie uczęszcza ani na religię, ani etykę

Uczniowie rezygnują z lekcji religii

Nauczanie religii w szkołach zostało ponownie wprowadzone w 1990 roku. Początkowo zdecydowana większość uczniów uczęszczała na zajęcia katechezy. Tendencja ta zaczęła się z czasem zmieniać, zwłaszcza w szkołach średnich. Coraz więcej osób rezygnuje z lekcji religii również w szkołach podstawowych.

Jak informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Pleszew w roku szkolnym 2020/2021 liczba osób nie uczęszczających na lekcję religii ani na lekcję etyki w placówkach prowadzonych przez UMiG wynosi 56 uczniów.

- Na lekcję religii uczęszcza 2417 uczniów - zaznacza rzecznik prasowy pleszewskiego ratusza i dodaje, że

Masowe rezygnacje z lekcji religii

Jak tłumaczy jeden z rodziców rezygnacje z lekcji religii zbiegły się w czasie z propozycjami zmian w programie szkolnym, które wyszły od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W kwietniowym wywiadzie dla „Gazety Polskiej” zapowiedział, że będzie dążył do tego, aby uczniowie byli zmuszeni chodzić albo na religię, albo na etykę. Obecnie, zgodnie z obowiązującymi zasadami, uczeń może za zgodą rodziców uczęszczać na religię, etykę albo żaden z tych przedmiotów. Tej ostatniej opcji ma nie być.

Jak zdradza Piotr Kowalik, przewodniczący ZNP w Pleszewie nawet lekcje etyki w szkołach mają być prowadzone przez księdza bądź katechetę.

- Takie zmiany proponuje minister Czarnek - zaznacza.

Powrót religii do salek parafialnych?

Innym rozwiązaniem może być powrót lekcji religii do salek parafialnych.

– Czasami widzimy, że kościoły stają się kombinatami zbawienia. Celem staje się zbawienie ilościowe, nie jakościowe. O tym mówił już papież Benedykt XVI, który zapowiadał, że Kościół przyszłości będzie Kościołem niewielu. Taka praktyka w salkach mogłaby być czymś wartościowym. Moglibyśmy dzieciom pokazać dom parafialny, zakrystię czy elementy stroju liturgicznego - podkreśla Jakub Pilarski, katecheta z jednej z poznańskich szkół.

Młodzież zniechęcona do Kościoła

Zdaniem przedstawicieli Lewicy, źródeł niechęci młodzieży do lekcji religii należy upatrywać w wydarzeniach, które miały miejsce w 2020 r., m.in. protestach kobiet w sprawie aborcji. Młodych od Kościoła odrzuca również stosunek niektórych księży zarówno do aborcji, jak i np. do środowisk LGBT. Stąd rezygnacje z lekcji religii.

Ile kosztują lekcje religii w Pleszewie?

Społecznicy z Wielkopolski działający w grupie Świecka Szkoła WLKP postanowili sprawdzić, ile wydaje się na lekcje religii w wielkopolskich gminach.

W roku szkolnym 2019/2020 na wynagrodzenia nauczycieli religii w szkołach i przedszkolach Miasta i Gminy Pleszew wydano 846 547,91 zł. Nie można jednak wyodrębnić, jaka część z tej kwoty pochodzi z subwencji oświatowej, a jaka z budżetu MiG Pleszew. Jak czytamy w wyjaśnieniu,

,,każda z jednostek podlegających MiG Pleszew działa w oparciu o budżet, w ramach którego wydatki są pokrywane łącznie, bez możliwości ustalenia, jaka ich część jest pokryta została z subwencji."

- Mnie te kwoty nie zaskakują, ale niektórzy pamiętają jeszcze słowa hierarchów z początku lat 90., którzy do szkoły idą z misją, a nie po pieniądze. Miliardy w skali ogólnopolskiej niewiele mówią przeciętnemu obywatelowi, ale kiedy okazuje się, że w jego małej gminie wydaje się na lekcje milion złotych, a samorząd, ze względu na niską subwencję oświatową musi dołożyć od siebie 250 tys. zł, to zaczyna robić wrażenie – powiedział Paweł Nijakowski.

Według informacji podanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, w Polsce 88 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. W diecezji kaliskiej jest to 93,7 proc. Dane te dotyczą jednak roku szkolnego 2018/2019.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gizałki. Gminny Turniej Piłki Nożnej Sołectw. Która drużyna ...

Gmina Dobrzyca. Festyn "W małych wielka siła tkwi". W parku ...

Pleszew. Wakacyjne i muzyczne klimaty na pleszewskim Rynku

Gmina Gołuchów. Muzyczna uczta w urokliwej scenerii. Big Ban...

Pleszew. Pleszewski Rynek z leżakami i zamkniętym dla samoch...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto