Pleszew. Burmistrz Arkadiusz Ptak podjął decyzję w sprawie budowy fermy drobiu w Baranówku

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Udostępnij:
Na tę decyzję wielu mieszkańców czekało z niecierpliwością. Burmistrz Arkadiusz Ptak nie wyraził zgody na budowę fermy drobiu w Baranówku.

Sprzeciw mieszkańców

W Baranówku inwestor planował wybudować nawet 16 kurników. W skali roku mowa o hodowli około 8 mln brojlerów, które wytwarzałyby do 20 tys. ton obornika. Pozytywne opinie o przedsięwzięciu wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pleszewie i departament środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Mieszkańcy Baranówka, Kowalewa, Nowej Wsi czy Pleszewa od początku byli przeciwni budowie, czemu dawali wyraz na każdym kroku. Już 6 kwietnia 2020 roku, czyli zaledwie kilka dni po wszczęciu postępowania, na ręce burmistrza wpłynął wniosek mieszkańców o zablokowanie przedsięwzięcia. Do pisma dołączono listy z podpisami około 700 mieszkańców. Protestujący zwracali uwagę m.in., że planowana tak wielka produkcja wiąże się nie tylko z uciążliwościami odorowymi, wirusowymi, zużyciem dużej ilości wody, której w ujęciach brakuje i produkcją dużej ilości ścieków, ale wpłynie negatywnie na wizerunek i rozwój wsi. Ponadto zarzucono, że inwestor nie posiada odpowiedniej wielkości gruntów rolnych dla zagospodarowania do celów nawożenia wyprodukowanego obornika, a przy nieprawidłowym jego aplikowaniu może dojść do skażenia wód i gruntu.

Biorąc pod uwagę duże zaangażowanie społeczne burmistrz podjął decyzję o konieczności zorganizowania rozprawy administracyjnej otwartej dla mieszkańców. Ta odbyła się 16 sierpnia 2021 roku i ludzie kolejny raz wyrazili swój sprzeciw wobec planowanej budowy.

Pełnomocnicy zapewniają nas, że będzie dobrze, ale później to nam przyjdzie żyć w katastrofie ekologicznej, w smrodzie nie do wytrzymania. 8 mln kurczaków rocznie. Przy takiej ilości nie ma możliwości, żeby to nie wpłynęło na nasze życie, zdrowie i środowisko. To nie jest rolnictwo, to jest chów przemysłowy. Niech inwestor wybuduje taką fermę obok swojego domu - mówił Karol Szehyński, radny miejski. - Zagraża nam brak wody. Ferma będzie zużywać rocznie 93 tysiące metrów sześciennych wody. Mieszkańcom Baranówka taka ilość wystarczyłaby na 32 lata. Mamy prawo godnie żyć, a nie żeby ktoś naszym kosztem prowadził tutaj biznes, który jest korzystny dla jednostek, a cierpieć będą pokolenia. Apeluję do burmistrza, żeby stanął po naszej stronie - dodawał.

Mieszkańcy poruszali również takie kwestie, jak: zagrożenie bakteriologiczne (gronkowiec, szczepy MRSA), utrata zdrowia fizycznego i psychicznego, skażenie wody i gleby, niszczenie istniejącej infrastruktury drogowej oraz utrata wartości nieruchomości.

Burmistrz wydał decyzję

We wtorek, 19 października 2021 roku, zapadła decyzja. Burmistrz nie wyraził zgody na budowę fermy drobiu w Baranówku. - Organ uznał, iż realizacja przedsięwzięcia w sposób znaczący wpłynie negatywnie na jakość życia w bezpośrednim i dalszym otoczeniu obiektów, przyczyniając się jednocześnie do wyhamowania rozwoju poszczególnych wsi, a także do spadku wartości nieruchomości w tym obszarze. Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew wydając decyzję o odmowie ustalenia środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia kieruje się również zasadą przezorności nakazującą traktować wszelkie prawdopodobieństwa wystąpienia negatywnych skutków dla środowiska tak, jakby nieuchronnie miały nastąpić - czytamy w uzasadnieniu.

Niewyrażenie zgody na budowę przez burmistrza jeszcze nie kończy sprawy. Inwestor w ciągu 14 dni może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu.

Marszew czeka

Na decyzję czekają jeszcze mieszkańcy Marszewa. W tej miejscowości inwestor chce rozbudować istniejącą już fermę drobiu. Od kilku lat na terenie wsi funkcjonują dwa kurniki. Przedsięwzięcie zakłada powstanie trzech kolejnych oraz powiększenie jednego, już istniejącego. Lokalna społeczność również jest przeciwna rozbudowie fermy. Decyzję burmistrza powinniśmy poznać na początku listopada.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Pleszew potrafi ratować ludzkie życie! Tysiące osób...

Gmina Gizałki. Mieszkańcy czekali na nią latami. Nowa droga ...

Złote Gody 2021 w gminie Dobrzyca. Przeżyli ze sobą pół wiek...

Gmina Czermin. Koncert w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Katarz...

Wybuchł jeden z największych wulkanów świata. Ewakuowano wspinaczy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie