Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PLESZEW - 70 Pułk Piechoty dokumenty upamiętnione w albumie

Irena Kuczyńska
70 Pleszewski Pułk Piechoty w dokumentach'' - taki tytuł nosi kolejne wydawnictwo poświęcone historii pułku, który wyszedł z koszar we wrześniu 1939 roku na wojnę i nie wrócił. Pamięć o wojsku trwa dzięki młodym pleszewsim historykom

Wydany w ubiegłym roku album Pleszewski 70 pułk piechoty w fotografii spotkał się z życzliwym zainteresowaniem czytelników co spowodowało chęć wykorzystania posiadanych materiałów źródłowych, efekt to powstanie nowej pracy, albumu Pleszewski 70 pułk piechoty w dokumentach. W wyniku ożywionych dyskusji zrodził się pomysł i wstępna koncepcja publikacji ukazującej dzieje żołnierzy 70. pułku piechoty, której podstawą byłyby materiały o unikalnym charakterze, znajdujące się w archiwum prywatnym Michała Kaczmarka i zasobach muzeum.

Ambicją autorów nowej publikacji było, by nabrała ona charakteru historyczno-dokumentalnego, wykorzystującego pamiątki znajdujące się też w prywatnych kolekcjach, archiwach rodzinnych oraz zbiorach Muzeum Regionalnego w Kutnie, które nie były dotychczas wykorzystywane w opracowaniach dotyczących pleszewskiego pułku. Natomiast celem wydania niniejszego albumu - udokumentowanie niezwykle chwalebnej i zarazem tragicznej historii 70. pp, który do roku 1939 stacjonował w Pleszewie. W albumie zaprezentowano posiadane przez autorów i dostępne z innych źródeł materiały pamiątkowe ( legitymacje, świadectwa, zaświadczenia, dyplomy, odznaczenia i odznaki, medale, wyposażenie osobiste, materiały indywidualne).

Spośród kilkuset zachowanych różnego rodzaju materiałów, wybrano te najciekawsze, nie tylko z okresu międzywojennego, ale również i te ukazujące losy żołnierzy pleszewskiego pułku walczących później na Bliskim Wschodzie, w Kampanii Włoskiej i w Anglii oraz te, dotyczące życia codziennego. Wszystkie opublikowane materiały dokładnie opisano. Korzystanie z albumu ułatwia tematyczne ułożenie materiału dokumentalnego. Album zawiera 10 tematycznych rozdziałów.
Publikacja ta pozwala społeczności pleszewskiej, wielkopolskiej i wszystkim zainteresowanym historią wojskowości na zapoznanie się z nigdy dotąd nie publikowanymi materiałami historycznymi.

Autorzy albumu, Witold Hajdasz i Michał Kaczmarek z od wielu lat zajmują się historią pleszewskiego 70. pp piechoty oraz historią Ziemi Pleszewskiej. Michał Kaczmarek debiutował w roku 2008 książką pt. Nieznane losy poległych żołnierzy pleszewskiego 70 pułku piechoty. Ponadto jest pomysłodawcą ufundowania w Łęczycy tablicy upamiętniającej poległych w bitwie nad Bzurą żołnierzy 70. pp z Pleszewa. Tablica ta w dniu 9 września 2007 r. została uroczyście odsłonięta przez władze Pleszewa. Jest również pomysłodawcą ufundowania tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej oraz osobą pracującą przy ustalaniu nazwisk zamordowanych Pleszewian. Tablica ta została uroczyście odsłonięta w 70. rocznice zbrodni 16 kwietnia 2010 roku.

Systematycznie publikuje artykuły historyczne również w regionalnej prasie. Witold Hajdasz jest autorem wielu scenariuszy wystaw historycznych w pleszewskim muzeum. Jest też współautorem albumów „Wędrówki po dawnym Pleszewie ” oraz „ Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej ”. Jest członkiem zespołu redakcyjnego Rocznika Pleszewskiego. Brał również udział w zespole redakcyjnym wydawnictwa „ Ocalić od zapomnienia…Pleszewianie w Powstaniu Wielkopolskim ”.
Publikacja dostępna jest w Muzeum Regionalnym w Pleszewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto