Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGNiG będzie wydobywać gaz na terenie Koźmińca. Rada podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Damian Cieślak
archiwum - zdjęcie ilustracyjne
PGNiG będzie wydobywać gaz na terenie Koźmińca. Rada Miejska Gminy Dobrzyca podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która włączyła spółce zielone światło do rozpoczęcia działań.

- Nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy PGNiG rozpocznie wydobycie gazu w Koźmińcu. Decyzja należy do nich - mówi burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak. Wiadomo jednak, że gmina na całym przedsięwzięciu solidnie zarobi. - Za odwiert w Koźmińcu do budżetu gminy będzie wpływać 500 tys. zł rocznie - podkreśla Witalis Półrolniczak, przewodniczący Rady Miejskiej, która uchwałę o planie zagospodarowanie przestrzennego podjęła jednogłośnie. Obecność gazu w Koźmińcu wykazały badania geofizyczne, które prowadzono w 2015 r. Uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Rada Miejska podjęła w styczniu 2018 r. Projekt planu ze stosownymi korektami wynikającymi z uzyskanych opinii i uzgodnień został wyłożony do publicznego wglądu w terminie od 7 sierpnia do 2 września 2019 r. 30 sierpnia został przeprowadzona dyskusja publiczna nad przyjętymi w planie rozwiązaniami. Nie zgłoszono żadnych uwag.

Surowiec wydobywany jest również w miejscowości Nowy Karmin. Tam złoże zostało odkryte w 2012 roku dzięki badaniom sejsmicznym 3D wykonanym w ramach prac poszukiwawczych na koncesji „Jarocin-Grabina”. Złoże Karmin zalega w piaskowcach czerwonego spągowca i zostało udostępnione w 2014 roku odwiertem Karmin-1 o głębokości 2494 m. Wydobywalne zasoby gazu ziemnego w tym miejscu oceniane są na poziomie 496 mln metrów sześciennych.

- Zgodnie z przepisami polskiego prawa nad eksploatacją złoża Karmin nadzór sprawuje Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu. Kopalnia przystosowana jest do pracy bez stałej obsługi i nie wymaga kołowej logistyki transportowej. Wszelkie procesy w niej realizowane mogą być obsługiwane zdalnie, z Ośrodka Grupowego Jarocin w miejscowości Wilcza. Tam właśnie, po wstępnym osuszeniu, trafia wydobyty z odwiertu Karmin-1 gaz. Jest on przesyłany podziemnym rurociągiem technologicznym o długości 13 km. W OG Jarocin powstała dedykowana instalacja do oczyszczania gazu z Nowego Karmina. Gaz poddawany jest obróbce technologicznej, w wyniku której zostaje on przystosowany do warunków umożliwiających dalszy przesył i późniejszą dystrybucję - czytamy na stronie PGNiG.

Za odwiert w Nowym Karminie gmina otrzymuje 500 tys. zł podatku.

„Sytuacja jest dramatyczna”. Koronawirus wpływa negatywnie na polską na turystykę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto