Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park i gołuchowski zamek po zmroku prezentują się niezwykle klimatycznie. Zobaczcie piękne zdjęcia Romana Kazimierza Urbaniaka

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Roman Kazimierz Urbaniak
Park i zamek w Gołuchowie po zmroku prezentują się niezwykle okazale i klimatyczne. To miejsce przyciąga zwiedzających i miłośników fotografii. Tym razem na wieczorny spacer z aparatem w ręku wybrał się Roman Kazimierz Urbaniak, prezes klubu "Lokalni Pstrykacze PPL".

Gołuchów po zmroku na pięknych zdjęciach Romana Kazimierza Urbaniaka

Piękny, gołuchowski zamek przypominający kształtem zamki znad Loary, związany był przez wieki ze znakomitymi polskimi rodami: Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich. Jego historia liczy już ponad 400 lat. We wnętrzu znajduje się wyjątkowa kolekcja waz greckich, rzeźby, malarstwa i tkanin przywożonych do Gołuchowa przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską. Jej zamierzeniem było utworzenie w odbudowanym zamku nie tylko rezydencji, ale i muzeum. Izabela zmarła w 1899 roku we Francji, ale została pochowana w Gołuchowie, w przebudowanej w tym celu kaplicy, znajdującej się na terenie parku.

Na sześć lat przed śmiercią utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. W jej statucie gwarantowała ogólną dostępność swoich zbiorów oraz ich niepodzielność. Niestety, w czasie II wojny światowej wiele eksponatów zostało wywiezionych przez hitlerowców, część uległa zniszczeniu, inne zaginęły. Ocalała część kolekcji powróciła do Polski w 1956 roku z byłego Związku Radzieckiego.

Zamek w 1951 roku został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego zasługą są dwukrotnie przeprowadzane kompleksowe prace konserwatorskie, mające na celu usunięcie zniszczeń powstałych w latach 1939-1951. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe we własne zbiory, m.in. wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego.

Zamek otoczony jest malowniczym parkiem urządzonym w stylu angielskim, mającym status największego w Polsce arboretum. Bezpośrednimi inicjatorami jego powstania byli ówcześni właściciele Gołuchowa - wspomniana wcześniej Izabela z Czartoryskich Działyńska i jej mąż Jan Działyński. W celu realizacji swojej koncepcji, utworzenia parku wzorowanego na najlepszych założeniach ogrodowych Europy, zatrudnili utalentowanego ogrodnika Adama Kubaszewskiego. Park, który zajmuje powierzchnię 158,05 hektara, tworzony był w kilku etapach, a końcowy efekt był już widoczny pod koniec XIX wieku.

Park po dziś dzień zachował swoją naturalistyczną formę, starannie wypracowaną przez tworzących go właścicieli. Stanowi malowniczą oprawę dla obiektów architektonicznych, które zlokalizowane są w jego południowej części. Przez teren parku przepływa rzeka Ciemna, niegdyś nazywana Trzemną, której dolina posłużyła jako główna oś kompozycyjna. Na jej trzykilometrowym odcinku z prawej i lewej strony rozpościerają się widoki na kolekcje drzew i krzewów, łąki oraz polany. Swoim widokiem zachwycają zarówno grupy drzew, jak i pojedyncze okazy, które dzięki właściwej ekspozycji, wyniośle prezentują swoją urodę

- czytamy na stronie Urzędu Gminy w Gołuchowie.

Na terenie kompleksu znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Szczególną pozycję zajmuje Muzeum Leśnictwa. W budynkach oficyny - dawnym pałacu Czartoryskich oraz Powozowni i Owczarni - znajdują się wystawy stałe z eksponatami muzealnymi odzwierciedlającymi związki lasu z kulturą i sztuką, a także historią gospodarki i techniki leśnej. W sąsiedztwie parku jest Pokazowa Zagroda Zwierząt, gdzie możemy podziwiać choćby żubry.

Zamek wkrótce znów otworzy się dla zwiedzających

Obecnie zamek w Gołuchowie ze względu na prace remontowe jest zamknięty dla odwiedzających. Zakończyły się już roboty polegające na wymianie i renowacji wszystkich 150 okien, a także drzwi zewnętrznych. To pierwszy z kilku planowanych etapów prac związanych z przywracaniem dawnego charakteru muzeum.

- Teraz doprowadzamy do porządku wszystkie pomieszczenia, by jak najszybciej przywrócić ekspozycję i otworzyć ją dla publiczności. Czekamy na państwa od 1 marca

- podkreślają przedstawiciele Muzeum Zamek w Gołuchowie.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

XXVII Bal Samorządu Gminy Czermin. Działo się w sali Ośrodka...

Łukasz Bandosz dołączył do sztabu szkoleniowego reprezentacj...

Seniorzy z Chocza świętowali Dzień Babci i Dziadka

Schola kolędowała w Domu Chłopaków w Broniszewicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto