Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zdrowa aorta". Wczesna diagnoza może uratować życie! Kolejna okazja do skorzystania z bezpłatnych badań

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Panowie będący w przedziale wiekowym 50-69 lat mogą skorzystać z bezpłatnych badań USG aorty brzusznej. Kolejna taka szansa nadarzy się 22 marca 2023 roku w poradni kardiologicznej Pleszewskiego Centrum Medycznego w ramach Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego "Zdrowa aorta". Wystarczy się zarejestrować.

"Zdrowa aorta". Panowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań

Badanie USG daje szanse na wczesne wykrycie niepokojących zmian w ludzkim ciele. Jego zaawansowana technologia pozwala sprawdzić ewentualne nieprawidłowości i podjąć w razie konieczności dalsze leczenie. Badanie Dopplera nie należy do standardowych badań profilaktycznych i wykonywane jest na ogół przy podejrzeniu zmian miażdżycowych czy tętniaka aorty. A te schorzenia często długo nie dają niepokojących objawów. Bywa też, że są mylone z innymi chorobami.

Dlatego, jak podkreślają lekarze, o skorzystaniu z badań profilaktycznych w pleszewskim szpitalu powinni pomyśleć przede wszystkim panowie, którzy są obciążeni genetycznie chorobami miażdżycowymi lub w ich rodzinie występowały tętniaki. Te są bardzo niebezpieczne i często wykrywa się je w trakcie przypadkowych badań.

Badanie USG aorty brzusznej pozwala precyzyjnie wykryć chorobowo poszerzoną aortę, która jest największą tętnicą człowieka. Doprowadza krew do kończyn górnych i dolnych, przewodu pokarmowego, nerek i wszystkich tkanek ciała. Tętniakiem aorty brzusznej nazywa się poszerzenie aorty przekraczające jej średni wymiar poprzeczny o co najmniej 50%, czyli gdy ma ona więcej niż 3 cm. Jego pęknięcie może bezpośrednio zagrażać życiu. Na szczęście wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą skutecznego leczenia.

Kolejna szansa na wykonanie bezpłatnego badania już 22 marca 2023 r. w poradni kardiologicznej pleszewskiego szpitala (ul. Poznańska 125A).

- Badanie USG aorty brzusznej dotychczas wykonano u 8180 pacjentów. Dzięki projektowi ponad 170 pacjentów z tętniakiem aorty brzusznej (potencjalnie śmiertelną chorobą, jeśli nie zostanie wykryta w odpowiednim czasie) zostało objętych programem "Zdrowa Aorta", a dzięki inicjatywie twórcy projektu prof. Grzegorza Oszkinisa zostali oni objęci również bezpłatną opieką po zakończeniu udziału w programie, w postaci bezpłatnych badań kontrolnych, których prowadzenie planowane jest przez 3 lata po zakończeniu projektu

- mówi Anna Matusewicz-Potocka, koordynator projektu.

Zbadaj się bezpłatnie! Wczesna diagnoza może uratować życie! Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego.

Zapisy:

  • telefonicznie: 503 075 095;
  • e-mail: [email protected] (proszę podać imię, nazwisko, pesel, numer telefonu kontaktowego oraz miasto, w którym ma być wykonane badanie).

Badania finansowanie są z funduszy regionalnych Unii Europejskiej

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Dantejskie sceny jak z filmu akcji. Policyjny pościg za nastolatkami z Pleszewa, strzały ostrzegawcze i uszkodzony radiowóz

Dantejskie sceny jak z filmu akcji. Policyjny pościg za nast...

Pacjenci zadowoleni z pobytu w Pleszewskim Centrum Medycznym. Placówka opublikowała Badanie Satysfakcji Pacjentów 2022

Pacjenci zadowoleni z pobytu w Pleszewskim Centrum Medycznym...

"Domowe porządki z Trisomią" potrwają przynajmniej do końca ...

Dwór w Trzebinie odzyska dawny blask? Gmina Dobrzyca chce wy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto