Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Taczanowie Drugim to wyjątkowe miejsce z ciekawą historią [ZDJĘCIA]

Piotr Fehler
Pałac w Taczanowie Drugim to jeden z ważniejszych zabytków gminy Pleszew
Pałac w Taczanowie Drugim to jeden z ważniejszych zabytków gminy Pleszew S. Jankowska/Z.Musielak-Rybak
Pałac w Taczanowie Drugim wraz z kaplicą i parkiem to zdecydowanie jeden z najciekawszych zakątków w gminie Pleszew. Choć zabytek jest prawdziwą wizytówką miejscowości, nie wszyscy mieszkańcy znają jego historię.

Pałac w Taczanowie Drugim - wyjątkowy zabytek na mapie powiatu pleszewskiego

Pałac w Taczanowie Drugim - wizytówka tej podpleszewskiej miejscowości - pochodzi z końca XVIII wieku, rozbudowany został 1853 roku dla Alfonsa Taczanowskiego w stylu klasycyzmu berlińskiego. W 1922 roku został przebudowany front wraz z portykiem, a w latach 70. XX wieku przeszedł gruntowny remont. Elewacje pałacu są podzielone gzymsami podokiennymi i sztukateriami. Piękna, neogotycka wieża wjazdowa pochodzi najprawdopodobniej 1864 roku. Widnieje na niej herb Taczanowkich. Umieszczono na niej także alegoryczne rzeźby gospodarności.

Taczanowscy opuścili Taczanów Drugi w 1939. Ich wysiedlenie doskonale pamięta Stanisław Szóstak, który przez lata opiekował się przypałacową kaplicą, a przed wysiedleniem hrabiostwa - jako młody chłopak - pracował w pałacu. Wspominał, że hrabina, wychodząc z posiadłości, rzuciła w krzaki klucz od kaplicy, żeby Niemcy go nie widzieli. Krzyknęła do chłopaka, żeby pilnował kaplicy. Te słowa zapamiętał do końca życia. To dzięki niemy odwiedzający kaplicę, mogli nie raz usłyszeć historie o ludziach, który kiedyś tu mieszkali. Pan Stanisław nie opuścił tego miejsca aż do swojej śmierci w 2014 roku.

Kaplica w Sowinie i jej mroczna historia

Przy pałacu znajduje się kaplica, którą Alfons Taczanowski wybudował w połowie XIX wieku. Ma ona swoją mroczną historię. W styczniu 2004 roku w dzwonnicy przy kaplicy znaleziono zmasakrowane zwłoki mieszkanki Taczanowa oraz pusty wózek jej dziecka. Do zbrodni przyznał się ojciec dziecka, partner kobiety. W sądzie zeznał, że po zabójstwie dziewczyny, zapakował dziecko do foliowego worka, obciążonego kamieniami, i wrzucił z mostu do rzeki.

Pałac dziś znajduje się w prywatnych rękach. Sprzedali go spadkobiercy Taczanowskich po odzyskaniu posiadłości.

Przez lata był jednak miejscem, w którym odbywało się wiele sesji fotograficznych czy plenerów. W 2014 roku sesję zdjęciową do swojego kalendarza zorganizowała tu pleszewska Trójka.

Pleszewska Trójka zorganizowała niezwykłą sesję zdjęciową

Pałac w Taczanowie Drugim otacza piękny park

Park, który otacza pałac w Taczanowie Drugim, zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Został założony w II poł. XVIII wieku. Prym wiodą w nim aleje grabowe a także duży staw z wysepką. Wśród drzew dominują dęby, lipy, jesiony, cisy czy topole. Został uznany w całości za pomnik przyrody.

Zdjecia wiosny w parku w Taczanowie

Wiosna w parku w Taczanowie. Zobaczcie zdjęcia!

Zabytki Pleszewa - Pałac w Taczanowie Drugim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto