Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac na sprzedaż. Możesz zamieszkać w pałacu w Bugaju za "jedyne" 8,5 mln złotych

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Pałac w Bugaju/serwis otodom.pl
Pałac w Bugaju został wystawiony na sprzedaż. Można stać się właścicielem pałacu w Bugaju za "jedyne" 8,5 miliona złotych. Zobacz jak wyglądają wnętrza pałacu w Bugaju

Pałac w Bugaju został wystawiony na sprzedaż. Na popularnym portalu otodom.pl pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży pałacu w Bugaju. Kwota, za którą można kupić budynek przyprawia o zawrót głowy. To "jedyne" 8,5 mln złotych.

Pałac w Bugaju to jedno z wielu miejsc, które bardzo często odwiedzają pleszewianie. Organizowali tutaj wesela, przyjęcia okolicznościowe, czy jubileusze. To również jednen z przystanków dla rowerzystów, czy weekendowych wypraw samochodem po okolicy.

LINK DO OGŁOSZENIA NA PORTALU OTODOM.PL

Pałac w Bugaju

Bugaj, jako majątek ziemski był wymieniony w 1789 r. jako własność generała Augusta Gorzeńskiego. W 1835r. dobra Bugajskie kupił baron Henryk v. Kottwitz a następnie Ludwig Bandelow. W 1866 r. majątek odziedziczył jego syn Artur i żona Józefina Bandelow z Unruhów. Od 1879 r. do 1890 r. Bugaj należał do Fryderyki Bandelow baronowej v. Kottwitz. W 1890 r. majątek kupił hrabia Józef Czarnecki herbu Prus III i odtąd był on w rękach rodziny, aż do 1939 roku. Na początku lat 20 XX w. majątek odziedziczył Zygmunt Czarnecki a po nim wdowa Izabela z Potockich. W czasie II wojny światowej w Bugaju mieszkał przesiedlony z Łotwy bron Wiktor von Viffenhof. Po wojnie majątek podzielił losy innych polskich dworów. Zdewastowany i zrujnowany przez kolejnych powojennych właścicieli trafił w 2008 r. w ręce Anny i Włodzimierza Podonowskich herbu Łodzia.

Historia pałacu w Bugaju

Pałac wybudowano w miejscu dworu będącego dawniej siedzibą szlachecką. Autor projektu przebudowy, nie jest znany. Przypuszczalnie należał do kręgu uczniów Z. Zawadzkiego (projektanta Dobrzycy) Powstał on na początku lat 20 XX w., prawdopodobnie wg projektu,letniej rezydencji poprzedniego właściciela Dobrzycy,gen. Augusta Gorzeńskiego. Józef Czarnecki właściciel dóbr Dobrzyckich, rozbudował dwór o wyższy człon północny uzyskując rezydencję o bardzo klasycystycznej formie. Elewacje były tynkowane i wsparte na kamiennym cokole. Kondygnacje korpusu północnego rozdzielone zostały profilowanym gzymsem kordonowym. Północna fasada została zaprojektowana w układzie pięcioosiowym, symetrycznym. Znajdowały się tam dekoracje sztukatorskie, herby właścicieli ( Prus III i Pilawa ).

Środkowa część zwieńczona została attyką z wazonem. Wejście główne stanowiła wnęka ,sklepiona konchowo i ujęta w parę kolumn. Symetrycznie po dwóch stronach bryły od wschodu i zachodu były dwie przybudówki z tarasami widokowymi. Budynek w nowym kształcie litery „L” posiadał, na połączeniu dwóch skrzydeł, dwukondygnacyjną salę balową, przykrytą kopułą. Od strony południowo- zachodniej znajdował się półokrągły taras przylegający do sali balowej. W części wyższej układ wnętrz reprezentacyjnych był symetryczny. Na osi znajdowała się nisza wejściowa, hol z drewnianym wiatrołapem i dwukondygnacyjna sala balowa. Symetrycznie po wschodniej i zachodniej stronie zaprojektowane zostały dwie sale. W jednej z nich, jadalnia z drewnianym sufitem kasetonowym, z malowanymi przez żonę Zygmunta Czarneckiego, herbami szlacheckimi rodziny Potockich. Reprezentacyjny charakter budynku podkreślały od wschodniej i zachodniej strony, przybudówki z tarasami. Znajdowały się tam oranżeria i kredens. W korpusie głównym na piętra prowadziły drewniane dębowe schody.
Historia pałacu w Bugaju pochodzi ze strony właściciela

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Nowe boisko oficjalnie otwarte! Pierwsze gole już p...

Gmina Chocz. Lotto. Szczęście uśmiechnęło się do gracza. Wyg...

Gmina Chocz. Promocja publikacji pt. "Album prezentujący obs...

Pleszew. Ruszyła zbiórka na leczenie i rehabilitację dzieci,...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto