Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświata znów na tapecie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Na sesji radni podjęli kilka uchwał będących konsekwencją zmian w systemie oświaty. Większość decyzji podjęli niemal jednogłośnie. Niemal, bo pewne zastrzeżenia miał Tadeusz Kostuj

Co budziło wątpliwości wiceprzewodniczącego? Radny zgłaszał swoje uwagi do uchwały dotyczącej sposobu określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin. Sukcesywnie malejąca liczba dzieci, a tym samym liczba oddziałów w szkołach zmusza nauczycieli do łączenia różnego rodzaju pensum. Czasami jest to jedyne wyjście, aby mieć pełny etat.

Pensum zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dla większości nauczycieli zatrudnionych w szkołach wynosi 18 godzin tygodniowo. Wyjątek stanowią m. in. wychowawcy świetlic szkolnych oraz nauczyciele bibliotekarze, dla których pensum wynosi odpowiednio 26 i 30 godzin tygodniowo. Np. nauczyciel języka polskiego realizujący 9 godzin wg pensum 18-godzinnego może dopełnić etat pracując w świetlicy 13 godzin wgedług pensum 26-godzinnego. Kompetencje do określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli przedmiotów w różnym wymiarze na mocy Karty Nauczyciela otrzymał organ prowadzący szkołę, czyli w tym przypadku samorząd gminy. I właśnie tego zagadnienia dotyczyły zastrzeżenia Tadeusza Kostuja.

- Zapis o 26-godzinnym etacie dla pracowników świetlicy znalazł się w uchwale z 1982 r. Nie powinniśmy tej zasady przekładać na bieżącą reformę. Radni zgodzili się na nią, zakładając w dobrej wierze, że nauczyciele będą miele pracę, pełne etaty - mówił wiceprzewodniczący gizalskiej Rady.

- Przykłady, że nauczyciel ma 17/18 i 1/26 świetlicy są dla mnie śmieszne. Powinniśmy, jako samorząd zwiększyć środki i potraktować wszystkie godziny wynikające z planu organizacyjnego jednakowo. Moim zdaniem prawo oświatowe przewiduje taką możliwość - tłumaczył Tadeusz Kostuj. Radny mówił długo i wyczerpująco, a swoją wypowiedź zakończył złożeniem wniosku formalnego, który szybko został odrzucony przez pozostałych rajców.

Zdaniem wójta wiceprzewodniczący mówił nie do końca na temat. - Zdaje się, że to jest jakieś nieporozumienie. Uchwała dotyczy sposobu określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, a nie pensum, które przysługuje nauczycielowi prowadzącemu zajęcia biblioteczne, świetlicowe i inne. W uchwale proponujemy sposób obliczania. On był stosowany, to nie jest nic nowego. My tylko to formalizujemy odpowiednim wzorem matematycznym, żeby ułatwić wyliczenia osobom, która prowadzą kadry i płace w oświacie - prostował Robert Łoza.

Podczas sesji radni zatwierdzili nadanie Szkole Podstawowej w Gizałkach imienia Ojca Świętego Jana Pawła II. Tym samym placówka będzie kontynuować tradycję miejscowego gimnazjum, które 31 sierpnia przestało funkcjonować. W 8-letnią szkołę podstawową przekształcił się również Zespół Szkół w Białobłotach. Patronem podstawówki, tak jak było dotychczas, będzie Maria Konopnicka. Swój żywot zakończyło z kolei Gimnazjum im. Mariana Cezarego Abramowicza.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto