Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowscy więziennicy szkolili wychowawców pleszewskiego OHP

RED.
Uzależnienia, rozpoznawanie symptomów i sposoby reagowania- pod takim hasłem odbyły się szkolenia dla kadry Wychowawczej z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które prowadzili specjaliści z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Czteroosobowa grupa wykładowców na co dzień zajmuje się osadzonymi, którzy trafiają do placówki penitencjarnej z różnymi problemami. Była to więc doskonała okazja do wymiany doświadczeń.

Szkolenia dla kadry z pleszewskiego OHP odbyły się w ramach współpracy zawartej z Aresztem Śledczym w ubiegłym roku. Treść porozumienia zakłada m.in. tworzenie dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym warunków do kształcenia ogólnego i zawodowego, przekwalifikowania i zachęcania jej do kształcenia ustawicznego; zapobieganie przestępczości i przeciwdziałaniu powrotowi do przestępstwa oraz kształtowania społecznie pożądanej postawy młodzieży i skazanych.

Zajęcia były prowadzone przez por. Katarzynę Iwasieczko (psycholog),szer. Malwinę Perz-Kowalczyk (mł.psycholog), kpt.Joannę Tarasewicz (st. psychologa) i ppor. Michała Łuczkanina (mł.psycholog).Wszyscy na co dzień mają kontakt z więźniami, którzy oprócz tego, że odsiadują wyroki pozbawienia wolności za przestępstwa - to bardzo często borykają się z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków czy leków.

-_Takie spotkania z wychowawcami, którzy zajmują się młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym są potrzebne zarówno im, jak i nam. Tak się składa, że do naszego aresztu trafiają też osoby młode- mam tu na myśli 18 czy 19 latków. To rówieśnicy tych, którzy uczą się w Centrum. Dlatego też mogliśmy się wymienić swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat pewnych zachowań, które w określonych kręgach społecznych są powtarzaln_e - wyjaśnia ppor. Michał Łuczkanin, psycholog z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp.

Podczas szkolenia poruszono również inny, bardzo ważny temat- samobójstwa i okaleczenia wśród młodzieży. To problem, który dotyczy młodych ludzi w wielu środowiskach i zagrożenie wykluczeniem społecznym nie jest tu koronnym argumentem. Czasami problemy w szkole i w domu, nieodwzajemnione uczucia czy nawet chęć do eksperymentowania prowadzą do destrukcyjnych zachowań.

-Zachowania suicydalne zdarzają się wszędzie, w każdym środowisku. Bywa, że osoby myślące o samobójstwie już wcześniej sygnalizują o swoich problemach i szukają pomocy. I rolą opiekunów jest szybka reakcja i zapobieżenie realizacji takiego zamiaru. Nie inaczej jest w zakładach karnych, w których często więźniowie skazani na wieloletnie wyroki rozważają na przykład samobójstwo. Spotkanie z więziennymi psychologami było więc okazją do poznania problemu od innej strony - dodaje Justyna Nowicka, pedagog szkolny pracujący z młodzieżą z CKiW OHP w Pleszewie.

To było pierwsze szkolenie dla pracowników z pleszewskiego Centrum w ramach porozumienia z Aresztem Śledczym w Ostrowie Wlkp.W planach są kolejne wykłady, jak i wizyta opiekunów placówki w zakładzie penitencjarnym.

Źródło: CKIW OHP Pleszew

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostrowscy więziennicy szkolili wychowawców pleszewskiego OHP - Pleszew Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto